КАМАТЕ НА ПОЗАЈМИЦЕ ОПЕТ ПОРАСЛЕ: Што даље од кеш кредита
НАКОН новог скока референтне каматне стопе, коју је Народна банка Србије јуче подигла на 5,5 одсто, нема сумње да ће још поскупети готовински кредити. Новац из банака, коме грађани прибегавају да би запушили све више рупа, све је скупљи. Стручњаци поручују грађанима да се што више уздрже од узимања кредита у банкама.
ДОК је камата НБС 2020. године износила 1 одсто, 2013. она је била 11,75 процената. Ако би се наставило повећање референстне стопе до краја године, од минимланих 0,25 одсто, до децембра би догурало до нивоа из 2014. године од 8 одсто. Тренутно је рата кеш кредита од милион динара на 36 месеци већа за око 3.000 динара него пре кризе. Ако би се повећање наставило, до почетка следеће године, рата би могла да порасте и за 50 евра.
Извршни одбор Народне банке Србије подигао је јуче 11. пут заредом, почевши од априла и сада се попела на ниво од 5,5 одсто. У истој мери, за 25 базних поена, повећана је и камата на депозитне олакшице - на 4,5 процената, као и стопа на кредитне олакшице - на 6,5 одсто. На наредној седници ИО, 9. марта, поново че се одлучивати о референстној каматној стопи. Упркос намерама да се на овај начин заустави инфлација, која је крајем 2022. износила је 15,1 одсто, и успори тражња за новцем, грађани који отплаћују динарске кредите са променљивом каматном стопом, са правом страхују од већих рата.
Оне су од средине прошле године, како је растао белибор, већ значајно порасле. Пре него што је почело повећавање, референтна стопа НБС износила је један одсто. Од тада је подигнута за укупно још 4,5 одсто. Према проценама стручњака, инфлација се вероватно неће зауставити и кренути да опада ни до краја ове године, па треба очекивати да НБС и даље подиже камату, а самим тим и даља поскупљења кеш кредита.
Прошле године банке су нудиле позајмице са каматом од 7 и 8 одсто, а сада од 12 до 14 процената. Фиксна камата, коју тренутно имају само четири банке је од 13,5 до 17 процената.
Према речима проф. Исмаила Мусабеговића са Београдске банкарске академије, не треба се још надати повољнијим позајмицама. - Свако коме није хитно, нека избегне да подиже кредите. Барем док се стање са растом камата не смири - каже за "Новости" проф. Мусабеговић и додаје да и пре званичне процене инфлације може да се претпостави да се ускоро неће стабилизовати. - Вероватно ће референтна камата наставити да расте, макар и у мањој мери, од четвртине до пола процента месечно. Савет је да се вако ко може уздржи од позајмица, или да добро процени да ли ће моћи да их врати.
ОЧЕКИВАЊА
ИО очекује да ће инфлација остати повишена и у првом тромесечју ове године, као последица наставка преношења високих трошковних притисака из претходног периода и повећања цена електричне енергије и гаса за домаћинства - кажу у НБС. -Смиривање инфлаторних притисака очекује се у другој половини године, чему ће допринети ефекти досадашњег заоштравања монетарних услова.
Како наш саговорник каже, ве верује да ће и банке подизати камате до бескраја, јер ће на тај начин бити заустављена кредитна активност што им не иде у прилог. Друга опасност коју професор наводи је да би све више дужника могло да упадне у проблем са отплатом дугова, што би поново могло да буде лоше за банке. Зато се пре нада да ће смањивати своје марже, да би колико толико контролисале раст цена кредите.
Финансијски саветник Душан Узелац пак, сумња да ће се банке одрицати маржи, сматрајући да су оне у Србији амнестиране од било каквих негативних утицаја, па ни опасности да не наплате своја потраживања.
- Код нас нема институција личног банкрота и стечаја, а банкари увек имају механизам да наплате своје - каже Узелац. - Са друге стране, јасно је да НБС повећава референстну стопу као меру вентила који се полако затвара и све мање новца улази у систем. Проблем је што све већим затезасњем на постојећим дужницима може да се дође и до тачке пуцања и великог броја ненаплативих кредита.
На крају јануара, грађани Србије за готовинске кредите дуговали су око 661, 5 милијарди динара, за око четири одсто мање него претходни месец, али и даље а шест процената више него прошле године. Према последњим подацима Удружења банака Србије, готово све позајмице грађана Србије, према кредитном извештају са краја јануара, почеле су да успоравају и да бележе мање бројке. Једини који и даље расту су стамбени кредити.
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (0)