У САБОРНОМ ХРАМУ У ШАПЦУ: Промовисана књига "Хрватима с љубављу"

В. М.

17. 07. 2022. у 21:31

ОВЕ године, почетком јуна, навршило се 130 година од посете Николе Тесле Београду.

У САБОРНОМ ХРАМУ У ШАПЦУ: Промовисана књига Хрватима с љубављу

Фото: В.Митрић

 Том приликом, обраћајући се студентиима Више школе, Тесла им је поред осталог, рекао:

 - У вама гледам ја младо Српство, које има да ради на општем задатку свију Срба. Ви сте будућност Српства. Ја сам, као што видите и чујете, остао Србин и преко мора, где се испитивањима бавим.

- То исто треба да будете и ви, и да својим знањем и радом подижете славу Српства у свету - ово је, поред осталог, рекао на промоцији књиге „Хрватима с љубављу", знаменити шабачки историчар, Бранислав Станковић, који је са суграђанком, Александром Нинковић Ташић, свестраном инелектуалком, аутор тог дела.

Фото: В.Митрић

Промоција је одржана у порти цркве светих апостола Петра и Павла у Шапцу, где је ауторима на ваљаном и занимљивом делу честитао и захвалио се, у име свих, протојере стварофор Мирко Вилотић, секретар Епархије шабачке СПЦ.

Овде је свакако вредно помена и писма Теслине рођене сестре Марице Косановић, које му је упутила 25. јуна 1894. године - Читала сам онај твој чланак о Змају преведен у Србобрану, а Бог ти никад си га онако лијепо елегантно написао - прича Станковић.

Фото: В.Митрић

- Оно више вриједи за Српство него пуно великијех дела. За ово неколико година од како га ти прослави, поскочило је Српство у цијени пред странијем народима, а и Хрвати морају увлачити роге у се. Свакако не смију ти рећи више да си Хрват, него свуда веле, „наш дични, наш велики земљак…“

Оваквих и сличних доказа да је Тесла био не само Србин већ Србенда, има на сваком кораку, само ако неко хоће да их види.

Ти докази су сабрани и системтизовани у књизи „Хрватима с љубављу“ чији смо аутори колегиница Александра Нинковић Ташић и ја, а коју је објавила издавачке куће „Васкрсење“.

Фото: В.Митрић

Ова књига, писана хладне главе, чистог срца и мирне савести, требала би за сваког добронамерног човека, да стави тачку на расправу ком националном и духовном корпусу припада Никола Тесла.

 - Никад, али никад - подвукли су аутори - не треба да се заборави и увек треба изнова да се понавља, да су хрватске усташе почетком августа 1941. године, готово истовремено када су обављале клање Срба у глинској цркви, у Смиљану и околини убиле више од 500 Срба, само зато што су били Срби. - 

Међу  њима је,како су нагласили, било „и десетак њих из фамилије Тесла“.

 -  Да се којим случајем тог дана затекао у Смиљану сигурно не би боље прошао ни сам Никола - истакли су аутори.

Његов споменик у Госпићу су срушиле хрватске неоусташе почетком деведесетих година прошлг века и скинуле натпис са заједничке гробнице Смиљанчана побијених у Другом светском рату који до данас није враћен.

Иако су Теслина кућа и црква обновљени, гробница је и даље безимена, па туристи који због Тесле обилазе Смиљан не знају да су у гробници мученичке кости његових сродника и сународника. Верујем да би поред других чињења, за одбрану Теслиног српства, благотворно било да се његова урна коначно похрани у храм Светог Саве, јер Тесла је као што знате сахрањен по свим православним обичајима уз мелодију једне од најлепших српских песама „Тамо далеко“.

Фото: В.Митрић

Оног дана када смо створили Југославију, сматају аутори, „ добили смо карцином као народ, који је, након Другог светског рата, и доласка комуниста на власт у Србију, метастазирао“.

Његов утицај на растакње националног и духовног бића нашег народа је несагледив, и Бог свети зна до када ће се његове последице осећати, ако икада прођу. Само под тим и таквим условима, тачније речено окупацијом, могуће су овакве теме и разговори, у којима доказујемо шта је неко, за кога са сигурношћу знамо да је бистрог ума и чисте памети, као Иво Андрић, који је сам себе одредио и у више докумената уписао као Србина. Он се током Другог светског рата, поред тога што се у личну карту уписао као Србин, уписао и као атеиста, иако се до тада уписивао као римокатолик, јер, по његовим речима, због злочина који су извршени над Србима у НДХ он није желео да припада истој цркви којој припада Алојзије Степинац који ништа није учинио да заштити Србе. Увидом у његове аутографе видећете да је своја дела писао ћирилицом, а једина ствар коју је са собом понео на доделу Нобелове награде била је плоча „Марш на Дрину“ -истакао је Бранко Станковић.

Према његовим речима - нажалост, за један део овдашње културне јавности, искорењене из бића сопственог народа,  нема довољно јаког аргумента да одбрани било шта што нагиње ка српству и српском становишту. -

Њихов аутошовинизам је обрнуто сразмеран њиховој кроатофилији -сматра Станковић. Како другачије објаснити  чињеницу да двестота годишњица рођења највећег српског песника Петра Петровића Његоша, о коме је један од најбољих есеја написао управо Иво Андрић, готово да у Србији није ни обележена. А иако јесте, било је више него скромно за тако важан догађај у српској култури.

Исте те године у Београду је организован вишемесечни Фестивал писца посвећен Мирославу Крлежи, провереном србомрсцу, заштитнику Савића Марковића Штедимлије,  црногорског усташе и идејног творца Хрватске православне цркве у НДХ.

Аутори су подсетили да је „У Шапцу и Мачви отпочео је геноцид над српским народом у 20 веку“.

-Шабац  је у Великом рату изгубио половину свог становништва и готово је сравњен са земљом. Постао је симбол страдање и од предратног Малог Париза претворио се у српски Верден - навели су Нинковић Ташић и Станковић.

Те злочине су углавном починили Хрвати у аустроугарској војсци. Након рата, у знак помирења  српског и хрватског народа, у Шапцу је подигнут римокатолички храм Свете Ане. Ништа мање Шабац и Подриње нису страдали од Краљева и Крагујевца у Другом светском рату. Довољно је да  поменемо јадарска села Дргинац и Цикоте. У Драгинцу, у октобру 1941., убијено је око 3000 цивила, најмлађе дете било је старо два дана, а у Цикотама је у  једном дану убијено 150 деце млађе од 15 година,  што је јединствен пример у току целог Другог светског рата.

БОНУС ВИДЕО:

ВЕСЕЛА ЖУРКА НА ИБРУ: Одржан традиционални 33. "Весели спуст"


 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (1)

ШЕШЕЉ О СЦЕНАРИЈУ КОЈИ НИКО НИЈЕ НИ САЊАО: Народ је био у заблуди (ВИДЕО)