OPREZNO SA LEKOVIMA PROTIV GOJAZNOSTI: Lekari upozoravaju - Nisu poznata sva neželjena dejstva
LEKOVI za lečenje gojaznosti su inovativni medikamenti koji su izazvali revoluciju širom sveta.

Foto Shutterstock
O tome svedoči i činjenica da je jedna komapnija koja je među prvima lansirala ovu vrstu medikamenta postala najvrednija u Evropi zbacivši sa trona proizviđača Luj Vitona, Kristijan Diora...
Profesor dr Slobodan Janković, farmakolog Univerzitetskog kliničkog centra u Kragujevcu kaže da su lekovi za lečenje gojaznosti koji su sada "u trendu" proteinski molekuli slični hormonu koji inače imamo u našem organizmu, i koji se naziva peptid sličan glukagonu.
- Zapravo samo jedan od njih ima odobrenu primenu za lečenje gojaznosti, dok je drugi odobren za lečenje dijabetesa - priča profesor Janković. - Posle potkožne primene pomoću injekcije, ovi lekovi povećavaju izlučivanje hormona insulina, a smanjuju izlučivanje hormona glukagona, što rezultira smanjenjem nivoa šećera u krvi. Oni takođe deluju i na neke strukture u mozgu, dovodeći do osećaja sitosti i smanjenja osećaja gladi, pa osobe koje su pod njihovim dejstvom unose manje hrane. Ovi lekovi se izdaju samo na recept, i nikome ne bih preporučio da ih zloupotrebljava, tj. koristi ako mu nisu propisani od strane lekara.
Naš sagovornik kaže da je oprez neophodan jer iako nisu dovoljno poznata sva moguća neželjena dejstva ovih lekova, zabeležena su ozbiljna neželjena dejstva kao što su upala gušterače, povećano stvaranje kamena u žučnoj kesi, gubitak tečnosti do nastanka otkazivanja bubrega...
- Drugo, svi ostvareni efekti na sniženju telesne težine će se postepeno izgubiti po prestanku primene ovih lekova, ukoliko osoba koja ih je koristila ne promeni svoj odnos prema hrani i način ishrane naglašava naš sagovornik i kaže da zloupotreba ovih lekova liči na situaciju u kojoj bi neobučena osoba uzela da vozi avion, a bez padobrana.
Preporučujemo

KAD ŠTITNA NE RADI KAKO BI TREBALO: Za "Hašimoto" što više sirove hrane (JELOVNIK)
16. 10. 2023. u 14:00

NE OSEĆATE DOBRO MIRISE? Proverite da nemate polipe u nosu, oni blokiraju i disanje
17. 10. 2023. u 11:30

ISHRANOM POBEDITE HELIKOBAKTERIJU: Uz ovu ishranu rešite se problema (JELOVNIK)
09. 10. 2023. u 09:30

UKRAJINA IZDALA UPOZORENjE: Rusi će noćas lansirati raketu koja može da nosi nuklearno oružje
RUSIJA planira „trenažno“ lansiranje interkontinentalne balističke rakete RS-24 „Jars“ u noći između 18. i 19. maja, saopštila je ukrajinska vojna obaveštajna služba (GUR) 18. maja.
18. 05. 2025. u 15:55

INCIDENT U DRUGOM KRUGU IZBORA U RUMUNIJI: Policija izvela predsedničkog kandidata sa biračkog mesta (VIDEO)
RUMUNSKI predsednički kandidat i lider nacionalističke stranke Alijansa za ujedinjenje Rumuna Đorđe Simion i favorit na prošlogodišnjim poništenim izborima, Kalin Đorđesku, policija je izvela sa biračkog mesta u Mogošoaji (predgrađu Bukurešta).
18. 05. 2025. u 09:54

SAMO 5 ZEMALjA: Ko je sve glasao za Srbiju i kako - maksimalnih 12 od komšija (FOTO)
POSLE završenog finala "Evrovizije 2025", na zvaničnom sajtu prestižnog muzičkog takmičenja objavljeno je i kako su glasale zemlje učesnice u polufinalima.
18. 05. 2025. u 11:34
Komentari (0)