РУСКА ТАЈНА СРПСКОГ КАВИЈАРА: Отворена јединствена изложба у Природњачком музеју на малом Калемегдану
ИАКО нас кавијар данас асоцира на отменост и луксуз, некада је био храна за сиромашне не само у Србији, већ у целом свету.
Овај изузетни деликатес почео је да се у Русији производи у 13. веку, а у Европу је из Русије доспео у 16. веку. Што је уједно био почетак његовог краја, како за "Новости" објашњава Дубравка Вучић, ауторка изложбе "Кавијар", која је почетком месеца отворена у Природњачком музеју.
Поставком, која ће трајати до 2. децембра, историја овог врхунског деликатеса приближава се публици кроз разне аспекте. Од културолошког и историјског, преко биолошког и економског.
- Идеја за изложбу потекла је од чињенице да је Србија у другој половини 20. века производила кавијар у Кладову, по руској рецептури, чији је квалитет био одличан, цењен у свету, па га је рибарско газдинство извозило највише у Северну Америку, и то деценијама, све до 2000. године - каже Дубравка Вучић, виша кустоскиња ихтиолог. - У прилог томе иде и чињеница да у нашим водама живи моруна, највећа слатководна врста рибе од чије икре се прави најквалитетнији кавијар, али и кечига, руска јесетра које су сродници моруне.
Део поставке, која је изложена у галерији на Малом Калемегдану је и један од последњих примерака моруне ухваћене у Дунаву, као и јадранске јесетре из реке Бојане, критично угрожене врсте које, због изловљавања управо због кавијара али и укусног меса, у рекама данас готово да нема. Оба експоната чувају се у ихтиолошкој збирци Природњачког музеја.
Део поставке је и фотографија на којој је приказана највећа уловљена моруна на свету у Волги, тешка више од две тоне. Направљена је и инсталација кавијара на плафону која приказује колико икре моруна носи.
Реализацију изложбе и каталога омогућило је Министарство културе и информисања, а помоћ у припреми изложбе пружила је Светска организација за заштиту природе WWF и Завичајни фонд библиотеке Центра за културу Кладово.
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)