РУСКА ТАЈНА СРПСКОГ КАВИЈАРА: Отворена јединствена изложба у Природњачком музеју на малом Калемегдану
ИАКО нас кавијар данас асоцира на отменост и луксуз, некада је био храна за сиромашне не само у Србији, већ у целом свету.

Фото Архива
Овај изузетни деликатес почео је да се у Русији производи у 13. веку, а у Европу је из Русије доспео у 16. веку. Што је уједно био почетак његовог краја, како за "Новости" објашњава Дубравка Вучић, ауторка изложбе "Кавијар", која је почетком месеца отворена у Природњачком музеју.
Поставком, која ће трајати до 2. децембра, историја овог врхунског деликатеса приближава се публици кроз разне аспекте. Од културолошког и историјског, преко биолошког и економског.

КУСТОС Дубравка Вучић, Фото З. Јовановић
- Идеја за изложбу потекла је од чињенице да је Србија у другој половини 20. века производила кавијар у Кладову, по руској рецептури, чији је квалитет био одличан, цењен у свету, па га је рибарско газдинство извозило највише у Северну Америку, и то деценијама, све до 2000. године - каже Дубравка Вучић, виша кустоскиња ихтиолог. - У прилог томе иде и чињеница да у нашим водама живи моруна, највећа слатководна врста рибе од чије икре се прави најквалитетнији кавијар, али и кечига, руска јесетра које су сродници моруне.

Фото З. Јовановић
Део поставке, која је изложена у галерији на Малом Калемегдану је и један од последњих примерака моруне ухваћене у Дунаву, као и јадранске јесетре из реке Бојане, критично угрожене врсте које, због изловљавања управо због кавијара али и укусног меса, у рекама данас готово да нема. Оба експоната чувају се у ихтиолошкој збирци Природњачког музеја.

Фото З. Јовановић
Део поставке је и фотографија на којој је приказана највећа уловљена моруна на свету у Волги, тешка више од две тоне. Направљена је и инсталација кавијара на плафону која приказује колико икре моруна носи.

Фото З. Јовановић
Реализацију изложбе и каталога омогућило је Министарство културе и информисања, а помоћ у припреми изложбе пружила је Светска организација за заштиту природе WWF и Завичајни фонд библиотеке Центра за културу Кладово.

Фото З. Јовановић

ШПАНИЈА ПРОГЛАСИЛА ВАНРЕДНО СТАЊЕ
МИНИСТАРСТВО унутрашњих послова Шпаније прогласило је ванредно стање након данашњег нестанка струје.
28. 04. 2025. у 21:32

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

НЕ МОЖЕ ДА САКРИЈЕ ТУГУ: Дарко Лазић потпуно сломљен, јавно се огласио (ФОТО)
ПЕВАЧ се присетио свог покојног оца...
28. 04. 2025. у 19:35
Коментари (0)