РУСКА ТАЈНА СРПСКОГ КАВИЈАРА: Отворена јединствена изложба у Природњачком музеју на малом Калемегдану
ИАКО нас кавијар данас асоцира на отменост и луксуз, некада је био храна за сиромашне не само у Србији, већ у целом свету.

Фото Архива
Овај изузетни деликатес почео је да се у Русији производи у 13. веку, а у Европу је из Русије доспео у 16. веку. Што је уједно био почетак његовог краја, како за "Новости" објашњава Дубравка Вучић, ауторка изложбе "Кавијар", која је почетком месеца отворена у Природњачком музеју.
Поставком, која ће трајати до 2. децембра, историја овог врхунског деликатеса приближава се публици кроз разне аспекте. Од културолошког и историјског, преко биолошког и економског.

КУСТОС Дубравка Вучић, Фото З. Јовановић
- Идеја за изложбу потекла је од чињенице да је Србија у другој половини 20. века производила кавијар у Кладову, по руској рецептури, чији је квалитет био одличан, цењен у свету, па га је рибарско газдинство извозило највише у Северну Америку, и то деценијама, све до 2000. године - каже Дубравка Вучић, виша кустоскиња ихтиолог. - У прилог томе иде и чињеница да у нашим водама живи моруна, највећа слатководна врста рибе од чије икре се прави најквалитетнији кавијар, али и кечига, руска јесетра које су сродници моруне.

Фото З. Јовановић
Део поставке, која је изложена у галерији на Малом Калемегдану је и један од последњих примерака моруне ухваћене у Дунаву, као и јадранске јесетре из реке Бојане, критично угрожене врсте које, због изловљавања управо због кавијара али и укусног меса, у рекама данас готово да нема. Оба експоната чувају се у ихтиолошкој збирци Природњачког музеја.

Фото З. Јовановић
Део поставке је и фотографија на којој је приказана највећа уловљена моруна на свету у Волги, тешка више од две тоне. Направљена је и инсталација кавијара на плафону која приказује колико икре моруна носи.

Фото З. Јовановић
Реализацију изложбе и каталога омогућило је Министарство културе и информисања, а помоћ у припреми изложбе пружила је Светска организација за заштиту природе WWF и Завичајни фонд библиотеке Центра за културу Кладово.

Фото З. Јовановић

ШОК ОТКРИЋЕ, ЕВО КО ВОДИ ОБОЈЕНУ РЕВОЛУЦИЈУ У СРБИЈИ! Вучићевић разоткрио блокадерско-криминалну хоботницу, у све умешан ректор Ђокић!
ГЛАВНИ уредник Информер ТВ Драган Ј. Вучићевић открио је шокантне податке о медијско-политичкој, блокадерској криминалној хоботници која се крије иза покушаја изазивања грађанског рата у Србији.
20. 07. 2025. у 15:05

ШОК ПРИЗОР НА ЕВЗОНИЈУ: Човек стигао на границу у ово време, нема живе душе! Ево када да кренете пут Грчке
ЛЕТЊИ одмор за многе грађане Србије и региона започиње у бескрајном реду на граничном прелазу Евзони, на улазу из Северне Македоније у Грчку.
20. 07. 2025. у 11:15

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)