ODRŽIVI RAZVOJ

СВЕТСКИ ДАН БИОДИВЕРЗИТЕТА: У хармонији са природом, не против ње
СВАКЕ године, 22. маја, свет обележава Међународни дан биодиверзитета, подсећајући нас колико је драгоцена мрежа живота која нас окружује – биљке, животиње, микроорганизми и екосистеми у којима сви заједно опстајемо.
22. 05. 2025. у 09:21УН циљ 15

МЕЂУНАРОДНИ ДАН АКЦИЈЕ ЗА КЛИМУ: Најтоплија година до сада
МЕЂУНАРОДНИ дан акције за климу, који се обележава 15. маја, прилика је да се поново подсетимо на све што знамо, али често потискујемо – о озбиљности климатских промена.
15. 05. 2025. у 10:00УН циљ 7, 13

БУДУЋНОСТ ПОЧИЊЕ САДА: Национални дан одрживог развоја
СВАКОГ 10. маја Србија обележава Национални дан одрживог развоја — датум који нас подсећа на одговорност коју имамо према природи, друштву и генерацијама које долазе. Управо на тај дан, 2008. године, Влада Републике Србије је усвојила Националну стратегију одрживог развоја, постављајући темеље политици која инсистира на равнотежи између заштите животне средине и економског и социјалног напретка.
10. 05. 2025. у 09:12

БЕЗБЕДНОСТ НА РАДУ: Култура која спасава животе
СВЕТСКИ дан безбедности и здравља на раду, који се обележава сваког 28. априла по иницијативи Међународне организације рада, има за циљ да истакне значај превенције повреда и професионалних болести.
28. 04. 2025. у 16:58УН циљ 3, 8

СВЕТСКИ ДАН ПЛАНЕТЕ ЗЕМЉЕ: Пут одрживог развоја
СВЕТСКИ дан планете Земље, који се обележава сваке године 22. априла, представља симбол глобалне посвећености очувању наше планете и подсећа нас на то колико је природа крхка, а људска одговорност велика.
17. 04. 2025. у 15:09УН циљ 13, 15

ЧУВАЈМО ПРИРОДУ: Наслеђе за будуће генерације
КЛИМАТСКЕ промене које из године у годину све снажније погађају планету подсећају нас на непобитну истину – човек не може опстати без природе, али природа може без човека. У том светлу, сваки покушај да се обнови нарушена равнотежа између цивилизације и окружења јесте чин најдубље одговорности и мудрости.
17. 04. 2025. у 09:55УН циљ13, 15

Međunarodni dan smanjenja otpada – 30. mart
Obeležavanjem Međunarodnog dana „nultog otpada“ UN želi da podstakne pojedince, organizacije i države da prepoznaju i deluju na smanjenje ekološkog otiska.
„Zero waste“ koncept postaje sve važniji jer njegova primena ima za cilj smanjenje otpada, očuvanje resursa i minimiziranje uticaja na životnu sredinu. Neophodno je smanjiti količine otpada na deponijama i u prirodi i promovisati reciklažu i cirkularnu ekonomiju.
Ovogodišnja tema „Ka nultom otpadu u modi i tekstilu“ naglašava potrebu za akcijom u ovom sektoru kako bi se smanjio otpad i unapredila cirkularna rešenja. Brz rast proizvodnje i potrošnje tekstila nadmašuje napore održivosti u sektoru, izazivajući ozbiljne ekološke, ekonomske i društvene uticaje. Proizvodnja odeće se udvostručila od 2000. do 2015. godine, a ipak se u svetu generiše 92 miliona tona tekstilnog otpada. Ovo je jednako kamionu za smeće punom odeće koja se spaljuje ili šalje na deponiju svake sekunde.
Svake godine tekstilni sektor proizvodi 2-8 procenata globalnih emisija gasova staklene bašte i koristi 215 triliona litara vode, što je ekvivalent 86 miliona olimpijskih bazena.
Bez hitne akcije, procenjuje se da će proizvodnja komunalnog otpada porasti na 3,8 milijardi tona godišnje do 2050.