ODRŽIVI RAZVOJ
НАЦИОНАЛНИ ДАН ПРОТИВ ДУВАНСКОГ ДИМА: Пређимо на здравије стилове живота
НАЦИОНАЛНИ дан против дуванског дима у Србији обележава се сваке године како би се указало на штетне последице употребе дуванских производа, како по здравље појединаца, тако и по целокупно друштво.
31. 01. 2025. у 13:22УН циљ 3, 13
ЗАКЉУЧЦИ ИЗ ДАВОСА 2025: Време за деловање је сада, а одговорност је на свима
ГОДИШЊИ састанак Светског економског форума одржан је у Давосу од 20. до 24. јануара 2025. године под темом "Сарадња за интелигентно доба".
28. 01. 2025. у 12:29УН циљ 5, 7, 9, 13
ОДРЖИВ НАЧИН ЖИВОТА: Водич ка бољој будућности
У ВРЕМЕНУ када климатске промене, загађење и исцрпљивање природних ресурса представљају све веће изазове, концепт одрживог начина живота постаје кључан за опстанак планете и добробит будућих генерација.
09. 01. 2025. у 12:33УН циљ 11, 12, 13
МЕЂУНАРОДНИ ДАН СОЛИДАРНОСТИ: Кључ за одрживу будућност
СОЛИДАРНОСТ, као израз заједништва и међусобне подршке, дубоко је укорењена у европској историји и култури. Овај појам подразумева свест о повезаности међу људима, спремност на дељење ресурса, али и одговорност према заједници.
20. 12. 2024. у 15:42УН циљ 11, 17
УНИВЕРЗАЛНИ ДАН ЗДРАВСТВЕНЕ ЗАШТИТЕ: Кључ ка једнакости и праведнијем друштву
УНИВЕРЗАЛНИ дан здравствене заштите нас подсећа да је здравље предуслов за развој друштва и ставља у фокус идеју да је оно основно људско право, а не привилегија.
12. 12. 2024. у 10:45УН циљ 3
НАША ПРАВА, НАША БУДУЋНОСТ, УПРАВО САДА: Oснажимо појединце и заједнице да створе боље сутра
МЕЂУНАРОДНИ дан људских права, који се обележава сваке године 10. децембра, прилика је да се подсетимо значаја универзалних права која припадају сваком човеку, без обзира на пол, националност, расу, религију или друштвени статус. Овогодишња тема "Наша права, наша будућност, управо сада" ставља фокус на хитност деловања – јер будућност није нешто што нас чека; она се ствара у садашњости.
09. 12. 2024. у 10:18УН циљ 10
Svetski dan mahunarki – 10. februar
Mahunarke postoje vekovima! Rastu skoro svugde širom sveta, daju toliko, a traže tako malo. Crvene, zelene, bele, crne, braon semenke i zrna... Ovaj dan predstavlja jedinstvenu priliku za podizanje svesti javnosti o mahunarkama i fundamentalnoj ulozi koju zrna mahunarki imaju u transformaciji ka efikasnijim, inkluzivnijim, otpornijim i održivim sistemima za poljoprivredu. Mahunarke su neophodne za povećanje raznovrsnosti poljoprivredno-prehrambenih sistema i posledično za poboljšanje njihove otpornosti. Nadovezujući se na uspeh Međunarodne godine mahunarki 2016, koju je sprovela FAO, Generalna skupština Ujedinjenih nacija je 10. februar odredila za Svetski dan mahunarki.
-
Prve uzgajane mahunarke bile su gorka grahorica, leblebija, sočivo i grašak
-
Svetska godišnja potrošnja mahunarki je u proseku 7,77 kg po glavi stanovnika, sa najvećom potrošnjom u Africi (11,46 kg po glavi stanovnika) i najmanjom potrošnjom u Evropi (2,97 kg po glavi stanovnika)
-
Grašak je najviše proizvedena mahunarka u Evropskoj uniji (1,8 miliona tona)
-
Indija je najveći proizvođač i potrošač mahunarki širom sveta
-
Kanada samo za proizvodnju sočiva posvećuje 1,7 miliona ha
-
Brazil je najveći proizvođač mahunarki u Južnoj Americi (2,8 miliona tona)
-
Nigerija je najveći proizvođač mahunarki u Africi