НАЈПРЕ РЕГИСТАР СВИХ ГРАДИЛИШТА: Корак ближе акционом плану за управљање отпадом од грађења и рушења
РЕГИСТАР свих градилишта у престоници биће формиран како би се пратило кретање шута које настаје на њима, а биће анализирана тренутна ситуација са грађевинским отпадом, као и смернице за решење овог проблема.

Фото Н. Скендерија
Ово је предвиђено израдом Акционог плана управљања отпада од грађења и рушења за период од 2022. до 2030. године. Посао израде овог документа поверен је Машинском и Грађевинском факултету у Београду, као и фирми Environmental consultants и Српској асоцијацији за рушење, деконтаминацију и рециклажу, као групи понуђача чија је понуда прихваћена на тендеру.
Задатак изабране екипе из струке је да сними тренутно стање и изда смернице за поступање како би се пракса неконтролисаног одлагања грађевинског отпада што пре прекинула, укључујући и трајно одлагање на месту настанка на локацијама које не испуњавају законске одредбе. Они ће прикупити податке о врсти и количинама шута, а идеја је да се дефинише препорука да инвеститор за свако градилиште изради посебан план управљања отпадом.
- Власник грађевинског отпада треба да буде одговаран за трошкове управања отпада од грађења и рушења и дужан је да успостави одвојено сакупљање и привремно складиштење - наводи се у пројектном задатку.
- Град Београд је у обавези да обезбеди одговарајућу локацију за привремено складиштење ове врсте отпада.

ОДВОЖЕЊЕ Контрола кретања грађевинског отпада неопходна, Фото К. Михајловић
Тренутно не постоји пракса одвојеног сакупљања шута од грађења и рушења, и не постоји шема за рециклажу.
- У оквиру израде плана потребно је анализирати обавезе извођача и инвеститора, утврдити активности у грађевинском сектору које највише поизводе отпад, прикупити податке о врстама и количинама шута који настаје, формирати регистар градилишта - наводи се у плану.
- Осим тога, узеће се у обзир ситуација у овој области и препоруке ЕУ, а биће дефинисане и локације за складиштење и третман отпада и изградње и рушења и снимити шира подручја потенцијалних локација дроном.
ДОКАЗ О КРЕТАЊУ ШУТА, ПА УПОТРЕБНА
ГРАД Београд недавно је упутио иницијативу за измену Закона о планирању и изградњи, којима би се предвидела и обавеза инвеститора да пре добијања употребне дозволе поднесе доказ да је у року радова поступано са отпадом у складу са прописима. То значи да ће свако ко гради бити дужан да грађевински отпад предаје овлашћеним оператерима на депонијама које су за то одређене.

ЕКСКЛУЗИВНО - ГЕНЕРАЛ ПОНОВО У СВОЈОЈ СРБИЈИ: Небојша Павковић слетео у Београд (ФОТО)
ГЕНЕРАЛ Небојша Павковић слетео је у Србију.
28. 09. 2025. у 17:53

АМЕРИКАНЦИ ОДУШЕВЉЕНИ ВУЧИЋЕМ! Пљуште коментари након гостовања на Њузмаксу: "Хоћемо га код Такера, дивно је чути овог мудрог човека"
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић гостовао је синоћ на америчкој телевизији Њузмакс, а његово гостовање привукло је велику пажњу америчке јавности.
27. 09. 2025. у 11:29

НЕ ДА НА ЋЕРКУ Богданин отац очитао лекцију Вељку, јасно му ставио до знања: "Можда пре ниси имао овакву девојку..."
ВЕЉКО је увек истицао да жели велику породицу са много деце којима ће усадити праве вредности и традицију.
29. 09. 2025. у 16:17
Коментари (0)