НЕИМАРИ САД ПРЕТЕ И СТАРОМ НЕИМАРУ: Док Завод чека поновну ингеренцију, Врачар је на мети инвеститора

Ш. Маровић

05. 10. 2021. у 08:51

НОВА урбанизација прети чувеном врачарском насељу Неимар, које је читаве две деценије уживало заштиту Завода за заштиту споменика културе.

НЕИМАРИ САД ПРЕТЕ И СТАРОМ НЕИМАРУ: Док Завод чека поновну ингеренцију, Врачар је на мети инвеститора

ПЛАНОВИ На простору старе виле треба да никне модеран објекат, Фото Архива

Један од најсвежијих примера који говоре томе у прилог је план о скором рушењу два репрезентативна међуратна објекта у Хаџи Мелентијевој улици, које ће заменити модерни стамбено-пословни објекти.

Главни градски урбаниста Марко Стојчић истиче да град заједно са Заводом убрзано ради на томе да се велики део историјски битних целина у престоници сачува од урбанизације и да ће елаборат о заштити бити усвојен до краја године.

Колико ће старих бисера архитектуре до тада бити претворено у новоградњу, засада је непознато.

А виле су типични примери репрезентативних слободностојећих стамбених кућа из међуратног периода, које су димензијама и обликовањем примерене и прилагођене урбанистичком уређењу, саобраћајној матрици и капацитетима јавне инфраструктуре насеља Неимар.

- Налазе се на раскрсницама карактеристичним за урбанистичко решење Котеж Неимара из тридесетих година прошлог века, које је непосредно произашло из морфологије терена, као и планиране намене на овом подручју, а то је елитно резиденцијално насеље у ширем центру града - истиче, за "Новости", Марко Наумовић из удружења за заштиту Врачара "Тополска".

У Хаџи Мелентијевој 72 планира се изградња објекта који би имао две подземне етаже, приземље, три спрата и један увучени. Такође и објекат у Хаџи Мелентијевој 47 биће сличне спратности, а градња још није почела пошто се само чекају потребне дозволе.

- Имамо добру сарадњу са Заводом за заштиту споменика, а стално апелујемо да се не издају грађевинске дозволе за нове квадрате док се одређена целина поново не врати под њихову капу - истиче Наумовић.

Поред упитног квалитета новопланираних објеката, којима се нарушавају амбијенталне и културолошке вредности, кључни проблем је да ли ће постојећа инфраструктура издржати нову градњу. Дакле, уместо слободностојећих вила са озелењеним двориштима, граде се објекти чије спратност је повећана на три етаже и са већим заузећима, односно значајно смањеним зеленим површинама у односу на ПГР.

- Садашње стање углавном је последица нерада, зато се сада трудимо свим силама да се све вредно отргне од навале инвеститора - напомиње за "Новости" Стојчић.

- Насеље Котеж-Неимар представља једно од најсветлијих делова престонице прошлог века. Елаборат се приводи крају, затим је потребно да прође све законске процедуре, али ће сигурно до краја године бити усвојен. Инвеститори користе вакуум који је настао да би срушили неколико старих објеката и на њиховој страни је закон, али ћемо удруженим снагама највећи део објеката сачувати.

Хаџи Мелентијева 72, Фото Архива

Како су нам раније рекли из Завода за заштиту споменика, под њиховом капом тренутно се налази 441 културно добро, од чега су 393 споменици културе, углавном појектовани и зидани пре Другог светског рата.

У ТОПОЛСКОЈ СВЕ ПО СТАРОМ

РУШЕЊЕ нелегално дозиданог дела у Тополској 19 још увек није обављено, а не зна се када ће то бити урађено. Како су "Новости" раније писале, због надзиђавања објекта, за који је постојала дозвола за адаптацију градилиште је затворено пре две недеље, а против власника инспекција је поднела одговарајућу кривичну пријаву.

Запратите Нпортал на Фејсбук страници

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ПОСЛАО САМ ИХ НА НАЈМАСНИЈЕ ЋЕВАПЕ, ТЕЖЕ ЋЕ ТРЧАТИ: Шоштарић дао занимљиву изјаву пред меч са Мађарима