СОРТИРАНИ ОТПАД У ИСТИ СМЕЋАРАЦ: И кад суграђани одвајају рециклабиле, све смеће заврши у једном камиону
ДОК око 30.000 домаћинстава у престоници с једне стране свакодневно сортира отпад, није редак случај да, с друге стране, суграђани током шетњи градом угледају како сав сортиран отпад завршава у истом камиону смећарцу.
Смећарац Градске чистоће, Фото Новости
И због тога имају утисак да њихов посао да допринесу животној средини пада у воду.
Осим индивидуалних сортирања рециклабила и еко-кеса које суграђани користе у домовима, на стајалиштима су доступне и мање канте које служе за папир, ПЕТ амбалажу и мешовити отпад. Иако често ни сиграђани не воде рачуна где које смеће одлажу, онима који то чине, парола све у исти кош, пара уши.
- Џаба водим рачуна где шта бацим, кад онда затим угледам раднике који све то убаце у исти камион - жали се једна од суграђанки.
Ипак, овакво поступање радника надлежни у ЈКП "Градска чистоћа" правдају неправилним одлагањем комуналног отпада.
Према објашњењу "Градске чистоће", приликом пражњења рециклажних судова често се дешава да у типским судовима буде и неправилно одложен комунални отпад, као и врсте пластике, папира, метала и стакла који захтевају додатни третман за процес рециклаже.
- Из тог разлога се сав отпад сакупља у исти камион, који се потом одвози на погон за прикупљање и промет секундарних сировина, где се ради одлагање, сортирање, балирање и на крају преусмеравање до крајњих рециклера - наводе у "Чистоћи".
- Већ годинама интензивно радимо на стварању услова да што више рециклажног отпада уђе у систем рециклаже.
Подаци градског предузећа показују да у престоници постоји 671 подземни контејнер за рециклабилни отпад, 97 рециклажних острва са три типска контејнера и 303 звона за одлагање стакла.
- Око 26.300 домаћинства је добило канте од 240 литара за селекцију рециклабила - објашњавају у комуналном предузећу.
Еко-кесе
СТАНОВНИЦИ насеља у којима нема судова за рециклажу, могу да одлажу ову врсту отпада у еко-кесе, које могу преузети у погонима "Чистоће". У овом тренутку више од 4.000 корисника користи еко-кесе путем којих остварује попуст од 20 одсто на ставку сакупљање и одношење смећа. Највећи број њих је са Старог града, Савског венца, Палилуле, Новог Београда и из Земуна.
Препоручујемо
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: "Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати"
ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп продужио је данас ванредно стање на националном нивоу у вези са Западним Балканом, у складу са Законом о међународним ванредним економским овлашћењима, објављено је данас на сајту Федералног регистра САД.
24. 06. 2026. у 17:38 >> 17:45
УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум
КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.
24. 06. 2026. у 18:41
УМРЛА ЈЕ У БОЛОВИМА, У 47. ГОДИНИ Њену смрт Милош никада неће прежалити: "Болест је брзо напредовала"
"БОЛЕСТ је брзо напредовала. За само седам година она је легла у кревет и била је непокретна до смрти."
25. 06. 2026. у 10:29
Коментари (0)