НЕМА РУШЕЊА ВИЛЕ: Протест грађана код здања у Интернационалних бригада 47 на Врачару, инвеститор користи правну незаштићеност објекта
ИСПРЕД виле у Интернационалних бригада 47 у суботу се окупило више десетина грађана и чланова друштава за очување Врачара са жељом да спрече најављено и већ започето рушење здања које је ушло у енциклопедију српске архитектуре 19. и 20. века.

Општина није дала дозволу за рушење / В. Данилов
Лепотица у Интернационалних бригада, као и остала вредна здања, припадала је целини "Котеж - Неимар", која је била уписана у Евиденцију непокретности под такозваном претходном заштитом до децембра 2020. Међутим, престанак заштите, тачније, правни вакуум, инвеститор жели да искористи, поруши старо и вредно, а сагради четвороспратницу с приземљем.
- Власник виле обратио се надлежним градским и општинским службама са намером да је руши. Није добио одобрење градске комисије. Његово урбанистичко решење је одложено, односно одложено је одлучивање о њему. Општина Врачар није дала дозволу за рушење објекта. Ово што се сада дешава, инвеститор ради самовољно. Уклоњена је ограда која је била испред виле и кренули су са растурањем унутар ње, а све слути на рушење - наводи Аца Арсенијевић из Друштва за улепшавање Врачара.
Подсећа да је заштита истекла 31. децембра 2020, као и да је поступак доношења нове у току. Додаје да Завод за заштиту споменика ради план, а када буде био завршен, вила треба да добије статус заштите какав је и имала.
Адвокат Стефан Стојков наводи да су правни пропуст инвеститори у целом граду видели као своју прилику да поруше објекте који су до краја 2020. били заштићени.
- Обраћали смо се надлежнима да стану на пут таквој пракси док се не направи нови елаборат о заштити. Тражили смо да се направи неки мораторијум, да се њиме дефинише шта може, а шта не може да се руши. Сада немамо ниједан пропис који ову вилу може да заштити, само институције снагом свог ауторитета. А можда ће за три дана доћи багер, који ће је порушити - наводи Стојков.
ИСТОРИЈА
ОВУ вилу пројектовао је архитекта Ђорђе Ђорђевић 1930. године у духу академизма за инжењера Милоша К. Антића. У њој је рођен један од најбољих српских архитеката Иван Антић. Антићи су кућу продали пре Другог светског рата. У једном тренутку је у њој живело и особље Амбасаде Финске.
Препоручујемо

ОСНОВЦИ СА ВРАЧАРА САДЕ ДРВЕЋЕ: Ђаци се придружили акцији "Једна школа, једно дрво"
20. 10. 2021. у 12:42

ЗЕЛЕНСКИ БЕСАН: Ево шта је рекао о руској делегацији у Истанбулу
УКРАЈИНСКИ председник Володимир Зеленски стигао је данас у турску престоницу, Анкару, на састанак са турским председником Реџепом Тајипом Ердоганом, док се у Истанбулу очекује да руски и украјински званичници одвојено почну мировне преговоре.
15. 05. 2025. у 11:55

АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ ОТКРИВАЈУ: Русију ће на преговорима у Истанбулу представљати ова два званичника
ВИСОКИ бивши званичник Кремља, који је желео да остане анониман због осетљивости теме, рекао је да ће Русију на предстојећим преговорима у Истанбулу представљати министар спољних послова Сергеј Лавров и саветник председника за спољну политику, Јуриј Ушаков, објавио је лист Вашингтон пост.
14. 05. 2025. у 09:19

ПРЕМЕШТЕНИ БАТИНИ ПОСМРТНИ ОСТАЦИ: Није више у Алеји - остварила му се велика жеља, ево ГДЕ сада почива
ВЕЛИМИР Бата Живојиновић био је један од највећих глумаца на просторима некадашње Југославије. Многи су га поштовали и ван Србије. Добитник је бројних признања, многим младим глумцима је био узор.
15. 05. 2025. у 12:10
Коментари (1)