НА ВРАЧАРУ МОГУ САМО ТРИ ЕТАЖЕ: После рушења виле у Интернационалних бригада 47 град доноси нове мере

М. Станојковић / Ш. Маровић

17. 11. 2021. у 07:52

ВИЛА у Интернационалних бригада 47 на Врачару, тачније Котеж-Неимару, бесправно је срушена.

НА ВРАЧАРУ МОГУ САМО ТРИ ЕТАЖЕ: После рушења виле у Интернационалних бригада 47 град доноси нове мере

Зграда у целини, без ограде која је прво уклоњена, Фото Приватна архива

Јучерашња изјава заменика градоначелника Горана Весића да ће се висина објеката у овом делу града ограничити на два спрата и приземље, даје наду да се овакви случајеви неће понављати, али поменуту кућу из 1930. године рађену за инжењера Милоша К. Антића, то не може спасти. Случај из Интернационалних бригада 47 тренутно је пред Првим основним јавним тужилаштвом.

- После анализе извештаја Градске грађевинске инспекције, који нам је јуче достављен, и увида у прибављену документацију биће обављене додатне провере, односно биће поднети захтеви за прикупљање потребних обавештења МУП и другим државним органима. Након тога ће бити донета одлука о даљем току поступка - објашњавају за "Новости" у Првом основном јавном тужилаштву.

Интернационалних бригада 87, Фото З. Јовановић

Упркос саопштењу које је у суботу дошло из Секретарајата за инспекцијске послове да су по хитном поступку изашли на терен, тренутно стање показује да су прилично окаснили. Од неколико удружења за заштиту овог дела престонице добили су упозорења да ће се ово догодити. Пријављен је и почетак радова на уклањању ограде, о чему су и "Новости" писале, а инспектори су изашли тек кад су багери порушили вилу. Градилиште је, како су се уверили репортери "Новости", тренутно затворено, иза траке стоји сачуван предњи фронт као кулиса за филм. Док је позади све срушено.

Просторно културно-историјска целина Котеж-Неимар којој припада и улица Интернационалних бригада уживала је статус претходне заштите до децембра 2020. године. Овај статус први је корак ка проглашењу за културно добро. Сходно слову Закона о културним добрима, установа заштите дужна је да у року од две године утврди да ли евидентирана непокретност има споменичка својства и да у том року предложи те непокретности за културно добро. Уколико није утврђена за културно добро у року од три године од дана проглашења за претходну заштиту, престају да се примењују мере заштите, што се у горе поменутом случају и догодило. Како се закаснило са израдом елабората за проглашење за културно добро, који је требало да иде на усвајање у јулу, инвеститор је "ухватио вакуум" и добио неопходне дозволе, јер објекат више није потпадао ни под какву заштиту.

Интернационалних бригада 37, Фото З. Јовановић

Тек након неколико инвеститорских "излета" на Врачару огласили су се и градски и општински челници.

Како је најавио заменик градоначелника Горан Весић, Урбанистичком заводу и Секретаријату за урбанизам биће предложено да се измене одређени планови како би се смањила тренутно дозвољена спратност.

- Тиме би у заштићеним културно-историјским целинама на Врачару, уместо четири спрата и поткровља била дозвољена градња приземља, једног или два спрата и поткровља - каже Весић.

- О изгледу фасада одлучиваће Завод за заштиту споменика културе. За почетак нико више неће добити дозволу за рушење, а уводимо и целодневне патроле комуналне милиције како би, посебно викендом, кажњавали оне који мисле да тада могу да руше.

Неће се више поновити случај као у улици Интернационалних бригада 47.

Врачарци се надају да ће ове одлуке зауставити даљу изградњу модерних вила на месту старих здања. Урбанистички пројекат за градњу стамбеног објекта у Интернационалних бригада 87 биће на јавном увиду од наредног понедељка, а засад нису познати детаљи пројекта.

БЛОКАДА ЈУЖНОГ БУЛЕВАРА

ЗБОГ дешавања у Интернационалних бригада, врачарска удружења за заштиту организовала су током викенда протест испред порушене виле. У плану је и нови излазак грађана на улице, у суботу од 10.00 часова када ће блокирати Јужни булевар на углу са Улицом Михајла Гавриловића у смеру ка Аутокоманди.

КАО И У НИКОЛАЈА КРАСНОВА

ПО истом шаблону као у Интернационалних бригада, летос је и срушена предратна вила у Улици Николаја Краснова 4. Овај објекат припада просторно културно-историјској целини "Источни Врачар", чија је претходна заштита, такође, истекла крајем прошле године, а у међувремену још није готов елаборат за коначну заштиту.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (1)

СИТУАЦИЈА ЈЕ ДРАМАТИЧНА, НАЈВАЖНИЈЕ ДА СЕ НЕ ПРЕТВОРИ У ПОТПУНО ТРАГИЧНУ Застрашујуће упозорење Марије Захарове