МИНИ ОБДАНИШТЕ У БОЛЕСНИЧКОЈ СОБИ: Предшколска установа "Савски венац" не заборавља децу која се лече

Б. Борисављевић

08. 01. 2022. у 10:21

ОСИМ деце у обдаништима, ПУ "Савски венац" брине и о малишанима који, због болести нису у могућности да бораве и друже са другарима у вртићу.

МИНИ ОБДАНИШТЕ У БОЛЕСНИЧКОЈ СОБИ: Предшколска установа Савски венац не заборавља децу која се лече

Фото ПУ "Савски венац"

Ова установа има највише болничких група чак - 22 и то у девет здравствених установа. Рад са најмлађима који су на лечењу веома је значајан за њихов васпитно-образовни развој, пошто боравак у болници може потрајати и дужи временски период.

Према речима Душанке Јовичић, директорке ПУ "Савски венац", кроз овај облик рада болничка средина се приближава породичном и вртићком амбијенту, а малишанима се обезбеђује право на развој и игру. Она истиче да је рад васпитача у болничкој групи специфичан и захтева стално прилагођавање метода, облика и садржаја рада, полазећи од потреба и интересовања детета, али и узимајући у обзир његово здравствено стање, као и организацију здравствене установе.

Фото ПУ "Савски венац"

- Васпитно-образовни рад у болницама усмерен је, пре свега, на ублажавање дечјег трпљења, туге и страха, олакшавање адаптације на болницу, при доласку, обезбеђивање пријатних тренутака за време боравка у болници, мењање устаљеног режима болнице, као и на обезбеђивање услова да се малишани, кроз игру растерећују и каналишу своје емоције - каже Јулијана Васић, васпитачица.

- Игром и играчкама васпитач у болници креира стимулативну и подстичућу физичку и социјалну средину, пружајући деци и родитељима подршку у ситуацијама које носе ризик трауматизације и где изостају нормални развојни подстицаји.

Фото ПУ "Савски венац"

Васић истиче да су васпитне групе у болницама разнолике и специфичне у односу на узраст, врсте болести и стања, културолошке разлике и дужину боравка на лечењу. С обзиром на то, планирање васпитно-образовног рада подразумева индивидуализован и флексибилан приступ у раду, којим се подржавају различити начини дечјег учења и учешћа.

- Природна средина за живот и развој детета је породица. Када је болесно, још му је значајније да се налази у кругу најближих, па се одвајање од њих доживаљава веома тешко - наводи Лепа Шормаз, психолог.

Фото ПУ "Савски венац"

- Малишани у болници, оптерећени тешким, несвакидашњим проблемима, имају велику потребу да кроз игру стално износе и прерађују своје бриге, тугу и страхове. Васпитач је ту за њих да у пријатној атмосфери поверења помогне да се нађе канал и вентил обраде негативних емоција, да се оне, кроз игру као основни вид учења детета, извентилирају и сместе на што безболнији начин у искуство, што ће резултирати новим и вишим нивоом психофизичког развоја.

Васпитачи су распоређени у две раде јединице "Дедиње" и "Свети Сава" и установама - Институт за ментално здравље у Палмотићевој, Центар за аудиологију слуха, Институт за онкологију, Институт за неуропсихијатрију, кожно, Очна клиника, Институт за церебралну парализу, Клиника "Др Мирослав Зотовић", пулмологија на Дедињу.

Фото ПУ "Савски венац"

ПОКЛАЊАЈУ ПАЖЊУ И ПРАТИОЦИМА

Васпитачи из ПУ "Савски венац", током пандемије, олакшавају болничке дане малишанима који су на лечењу од короне у клиници "Др Драгиша Мишовић".

- Дугогодишње искуство рада у болници нам помаже да на домишњат и креативан начин решавамо тешкоће са којима се сусрећемо у раду, као што су - немогућност деце да виде лице у потпуности због ношења заштитне опреме, недостатак адекватне дидактике и ограничена дужина времена проведеног са сваким дететом - каже Јовичић. - Важно је да при првом контакту дете схвати наше добре намере и опусти се, па се трудимо да начином обраћања, различитим обележјима на униформи и играчкама у рукама придобијемо поверење и створимо пријатну атмосферу.

Подједнаку пажњу васпитачи посвећују и пратиоцима деце јер, колико је за њих лековита игра у окружењу у које су стекла поверење, толико је и мамама (пратиоцима) важно да их неко саслуша, охрабри и буде им подршка.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН који живи са супругом и дететом на селу написао је на друштвеним мрежама да месечно троши између 2.000 и 2.500 евра. Објаву је поставио јер је, како каже, приметио да многи троше мање од њега, и то у граду, и занимало га је да ли у нечему претерује.

04. 10. 2024. у 18:13

Коментари (0)

Да ли знате шта су приватни дани на послу и која компанија нуди овај бенефит?