ШАКАЛИ ЈУРЕ ОБОДОМ ГРАДА: Специјалне екипе ухватиле дивљу животињу у Калуђерици (ФОТО)
ИАКО су стално на нишану ловаца, број шакала у околини Београда драстично расте.
Недавно су радници "Зоохигијене" у дворишту породичне куће у Калуђерици ухватили једног. Шакали су протеклог месеца улазили у дворишта појединих житеља Миријева и Карабурме, који су пријављивали случајеве. Према речима стручњака, највише их има у Панчевачком риту, а затим у сремском и шумадијском делу престонице.
За повећање њихове популације кривци су људи који су створили дивље депоније са остацима хране свуда у граду, што њима одговара. Због тога би требало променити навике и не бацати отпад на недозвољеним местима.
- Присуство дивљих животиња није ништа неуобичајено јер јасна граница између природе и градске средине не постоји - овјашњавају надлежни из ЈКП "Ветерина Београд".
- Важно је и нагласити да су наше екипе припремљене за сваку врсту спасавања и указивања помоћи животињама.
Радници "Ветерине" у сарадњи са Зоолошким вртом, Заводом за заштиту природе Србије, орнитолошким удружењима и ловачким друштвима активно учествују у збрињавању свих врста дивљих животиња које се појављују у престоници. Заједно са представницим ових институција одлучује се како и на који начин се животиње враћају у природно станиште.
Осим шакала који се шетају ободом града, на престоничким обалама има све више нутрија.
Реч је о инвазивној врсти глодара која угрожава врсте које природно станују на нашем поднебљу, а сама чињеница да нам је постала видљива значи да се намножила довољно да би у будућности могла да постане и проблем.
- Нутрије лако могу да преживе у нашим условима, брзо се размножавају и имају пуно потомака што ремети одавно успостављени природни поредак - додају стручњаци.
- Код нас немају природних непријатеља и немамо потенцијал грабљивица које би саме могле да ураде "природну контролу" овакве врсте.
Једино решење јесте доношење правилника о инвазивним врстама који би могао нутрије да "неутралише" као претњу по остатак природе. Животни век нутрије у природном окружењу је три, ретко четири године, активна је у сумрак и у зору, пред свитање, а у мирним стаништима у којима нема предатора и током целог дана.
СРНА У НЕМАЊИНОЈ УЛИЦИ
ИАКО је некада присуство дивљих животиња било карактеристично само за периферију града, у последње време све их је више у централном градском језгру. Прошле године је млада срна ухваћена у Немањиној улици, безброј дивљих свиња било је на новобеоградској и земунској страни, док шкорпија највише има на Дорћолу и Врачару.
Препоручујемо
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (1)