ШАКАЛИ ЈУРЕ ОБОДОМ ГРАДА: Специјалне екипе ухватиле дивљу животињу у Калуђерици (ФОТО)
ИАКО су стално на нишану ловаца, број шакала у околини Београда драстично расте.

Животиња је у кавезу транспортована из Калуђерице, Фото Инстаграм
Недавно су радници "Зоохигијене" у дворишту породичне куће у Калуђерици ухватили једног. Шакали су протеклог месеца улазили у дворишта појединих житеља Миријева и Карабурме, који су пријављивали случајеве. Према речима стручњака, највише их има у Панчевачком риту, а затим у сремском и шумадијском делу престонице.
За повећање њихове популације кривци су људи који су створили дивље депоније са остацима хране свуда у граду, што њима одговара. Због тога би требало променити навике и не бацати отпад на недозвољеним местима.
- Присуство дивљих животиња није ништа неуобичајено јер јасна граница између природе и градске средине не постоји - овјашњавају надлежни из ЈКП "Ветерина Београд".
- Важно је и нагласити да су наше екипе припремљене за сваку врсту спасавања и указивања помоћи животињама.

Животиња је у кавезу транспортована из Калуђерице, Фото Инстаграм
Радници "Ветерине" у сарадњи са Зоолошким вртом, Заводом за заштиту природе Србије, орнитолошким удружењима и ловачким друштвима активно учествују у збрињавању свих врста дивљих животиња које се појављују у престоници. Заједно са представницим ових институција одлучује се како и на који начин се животиње враћају у природно станиште.
Осим шакала који се шетају ободом града, на престоничким обалама има све више нутрија.
Реч је о инвазивној врсти глодара која угрожава врсте које природно станују на нашем поднебљу, а сама чињеница да нам је постала видљива значи да се намножила довољно да би у будућности могла да постане и проблем.
- Нутрије лако могу да преживе у нашим условима, брзо се размножавају и имају пуно потомака што ремети одавно успостављени природни поредак - додају стручњаци.
- Код нас немају природних непријатеља и немамо потенцијал грабљивица које би саме могле да ураде "природну контролу" овакве врсте.
Једино решење јесте доношење правилника о инвазивним врстама који би могао нутрије да "неутралише" као претњу по остатак природе. Животни век нутрије у природном окружењу је три, ретко четири године, активна је у сумрак и у зору, пред свитање, а у мирним стаништима у којима нема предатора и током целог дана.
СРНА У НЕМАЊИНОЈ УЛИЦИ
ИАКО је некада присуство дивљих животиња било карактеристично само за периферију града, у последње време све их је више у централном градском језгру. Прошле године је млада срна ухваћена у Немањиној улици, безброј дивљих свиња било је на новобеоградској и земунској страни, док шкорпија највише има на Дорћолу и Врачару.
Препоручујемо

(МАПА) ЖЕСТОКЕ БОРБЕ КОД ПОКРОВСКА: Пуца украјинска одбрана, фронт је постао "пакао"
НА ФРОНТУ код Покровска поново се воде жестоке борбе. То подручје постало је епицентар руских напада, а украјински медији и војска описују ситуацију као изузетно тешка.
14. 05. 2025. у 08:43

АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ ОТКРИВАЈУ: Русију ће на преговорима у Истанбулу представљати ова два званичника
ВИСОКИ бивши званичник Кремља, који је желео да остане анониман због осетљивости теме, рекао је да ће Русију на предстојећим преговорима у Истанбулу представљати министар спољних послова Сергеј Лавров и саветник председника за спољну политику, Јуриј Ушаков, објавио је лист Вашингтон пост.
14. 05. 2025. у 09:19

"ЈА НЕ МОГУ ДА НАСТАВИМ БЕЗ ТЕБЕ" Потресна објава Наташе Нинковић: "Ово је најусамљенији дан мог живота" (ФОТО)
НЕМА дана кад не мисли на своју мајку...
14. 05. 2025. у 11:32
Коментари (1)