ОТКРИВЕНО АРХЕОЛОШКО БЛАГО У БЕОГРАДУ: "Испливала" и водена капија
ВОДЕНА капија на приобалном делу Калемегдана, која је готово цео век била затрпана због пруге, поново је пред Београђанима.

Фото: Беоинфо
Остаци овог здања ископани су у оквиру реализације прве фазе радова на изградњи линијског парка, од Бетон хале до Бастиона Светог Јакова. Републички завод за заштиту споменика културе спроводи археолошка истраживања на овој локацији, у сарадњи са београдским Археолошким институтом и ЈКП "Зеленило Београд".
Како је рекао заменик градоначелника Горан Весић, сада кад је пруга уклоњена и кад се уређује линијски парк, јавност може да види ово археолошко благо.
- Појас приобалних фортификација Београдске тврђаве остао је до сада најслабије истражен због пруге и високих подземних вода. Утврђивање приобалне зоне Тврђаве почело је у првим деценијама 15. века, а своју коначну форму ова бедемска траса добила је средином 18. века - објашњава Весић.
Приобални бедем био је најслабији, што је било кобно за одбрану Београда 1521. године. Од краја 17. века, Турци су почели радове на његовој реконструкцији, који су настављени и у време аустријске окупације. Стари средњовековни бедем је делом президан, а делом уклопљен у ново утврђење. У оквиру бедема налазиле су се Водена капија I и II. Оштећен је током Првог и Другог светског рата, посебно 1942. године, када је железничка пруга проширена за потребе транспорта војске и опреме.

ШОК ОТКРИЋЕ, ЕВО КО ВОДИ ОБОЈЕНУ РЕВОЛУЦИЈУ У СРБИЈИ! Вучићевић разоткрио блокадерско-криминалну хоботницу, у све умешан ректор Ђокић!
ГЛАВНИ уредник Информер ТВ Драган Ј. Вучићевић открио је шокантне податке о медијско-политичкој, блокадерској криминалној хоботници која се крије иза покушаја изазивања грађанског рата у Србији.
20. 07. 2025. у 15:05

ШОК ПРИЗОР НА ЕВЗОНИЈУ: Човек стигао на границу у ово време, нема живе душе! Ево када да кренете пут Грчке
ЛЕТЊИ одмор за многе грађане Србије и региона започиње у бескрајном реду на граничном прелазу Евзони, на улазу из Северне Македоније у Грчку.
20. 07. 2025. у 11:15

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)