ОД ЈАНУАРА 16.000 ПОПРАВКИ ЛИФТОВА: Екипе предузећа "Градско стамбено" имају више посла него иначе

А. ВОЈИНОВИЋ

11. 04. 2022. у 12:25

ЧЕСТИ кварови на лифтовима у престоничким вишеспратницама умеју да задају главобоље становницима главног града. Само од почетка године екипе ЈП "Градско стамбено" имале су око 16.000 интервенција у зградама, а у просеку 60.000 годишње, док је број позива упућених овом градском предузећу нешто повећан.

ОД ЈАНУАРА 16.000 ПОПРАВКИ ЛИФТОВА: Екипе предузећа Градско стамбено имају више посла него иначе

Најчешћи проблем делови, Фото Н. Фифић

Како "Стамбено" редовно нуди грађанима са којима имају уговор ремонт постојећих или замену нових дизала, мало њих се одлучи да прихвати ову опцију, па бројна постројења остају да "висе" у мраку, док су станари принуђени да до својих домова иду пешке. А такође, проблем прави и мањак резервних делова.

- Интервенције мањег обима нису проблем, али јесте ремонт постојећих лифтова или њихова замена новим - наводи, за "Новости", Игор Ћурчић из "Градског стамбеног".

- Упркос отплати на до 60 месечних рата и чињеници да власници станова имају законску обавезу да брину о заједничкој имовини, међу којом су и лифтови, врло је мали одзив и прихватање понуда овог предузећа за ремонт и замену. Зато је просечна старост лифтова око 42 године, а радни век 25. Упркос систему отплате који је најповољнији у региону, главни проблем и даље су новац и недостатак свести корисника да то није имовина "Стамбеног", већ власника станова.

Поправку лифтова уме да кочи и недостатак резервних делова, док се поједини више ни не производе.

- Када се увозе резервни делови, временске рокове не прописује "Стамбено", нити на њих може да утиче - објашњава Ћурчић.

- Код изразито старих лифтова, многи резервни делови се више и не праве, те поправка "олдтајмера" који некад имају и по осам деценија захтева изузетну стручност, некад чак и израду делова који се у продаји већ деценијама не могу наћи. Циљ свега тога је продужавање радног века "машина" које су одавно ван експлоатационог периода.

Фото М. Анђела

Иначе, у лифтовима које одржава ЈП "Градско стамбено" обавља се месечни сервис, који подразумева проверу основних параметара постојења. Независна и акредитована тела, такође, једном годишње обављају технички преглед, који се односи на испитивање исправности целокупног лифтовског постројења ради добијања сертификата. Према последњим званичним подацима, у престоници има нешто више од 13.500 лифтова, а "Стамбено" је одржавало половину. С обзиром на велики број новоизграђених објеката, та цифра увелико је премашена.

ДО ЗАГЛАВЉЕНОГ - 20 МИНУТА

КАДА се нека особа заглави у лифту екипе "Стамбеног" у просеку за 20 минута стижу до пријављеног места.

- Ослобађање заглављене особе траје најчешће неколико минута - каже Ћурчић. - Уколико је лифт у квару без особе која је остала у кабини, на интервенцију се излази у току дана, или најкасније сутрадан, у случају да је број позива повећан, а у складу са приоритетима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

СИТУАЦИЈА ЈЕ ДРАМАТИЧНА, НАЈВАЖНИЈЕ ДА СЕ НЕ ПРЕТВОРИ У ПОТПУНО ТРАГИЧНУ Застрашујуће упозорење Марије Захарове