ВЕТРУШКА ИМ НОВИ КОМШИЈА: Врста малог сокола изабрала је терасу на Новом Београду да се ту гнезди

СТАНОВНИЦИ једног новобеоградског солитера добили су новог комшију - ветрушку, врсту малог сокола која се настанила на десетом спрату како би излегла младе.

ВЕТРУШКА ИМ НОВИ КОМШИЈА: Врста малог сокола изабрала је терасу на Новом Београду да се ту гнезди

Novosti

Иако се многи изненаде кад ове грабљивице виде на својим терасама, овај призор није необичан јер ветрушке управо за свој привремени дом бирају жардињере пуне зеленила.

Како објашњавају стручњаци из Друштва за заштиту и проучавање птица, обична ветрушка је врста малог сокола која се најчешће среће у граду.

- Ветрушке бирају жардињере београдских солитера за своја гнезда, јер они подсећају на литице које су њихово природно станиште - објашњавају стручњаци.

- Као и други соколови, не гради гнезда, а јаја полаже у стара гнезда птица из породице врана, на стенама и лесним одсецима, дупљама у дрвећу, у нишама зграда, кућа или на стубовима за пренос електричне енергије.

Ветрушка са птићима, Фото Друштво за заштиту и проучавање птица

Како истичу стручњаци, основну исхрану обичне ветрушке чине ситни глодари, што их ставља у сам врх птица које нас бесплатно и ефикасно штите од потенцијалних извора заразе. Такође, надлежни истичу да када их уочите на својим терасама најбоље је да будете неми посматрач и не узнемиравате их док се сезона гнежђења не заврши и младунци не одлете. Једино ако затекнете младунца ветрушке на тротоару испред, или негде око зграде, вратите га у жардињеру или на кров зграде, како би био ван домашаја паса и мачака, а родитељи наставили да брину о њему.

Осим ветрушка, терасе станова на Новом Београду поготово оне у близини реке често посећују и патке. Претходне три године, патка која је и добила име Савка, свија гнездо у жардињери терасе на петом спрату у Улици Ивана Рибара. Прошле године чувала је 11 јаја, а након 28 дана колико је лежала на њима са својим малим пачићима отишла је пут Саве.

БЛОК 23

ТОКОМ прошлог пролећа, женка ветрушке се настанила на Новом Београд и на тераси једне становнице из Блока 23 и снела чак четири јајета. Пре него што је изабрала терасу на 11. спрату месецима је летела по блоку и привлачила пажњу становника овог кварта. За свој дом ветрушка је изабрала жардињеру пуну зеленила, а након што је излегла младе одлетели су заједно.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

СПАВАО БИХ С ЊОМ И ОЖЕНИО ЈЕ! Скандал премијера Аустралије са Кајли Миног - оженио се пре 6 месеци, а сад се извињава

"СПАВАО БИХ С ЊОМ И ОЖЕНИО ЈЕ!" Скандал премијера Аустралије са Кајли Миног - оженио се пре 6 месеци, а сад се извињава

АУСТРАЛИЈСКИ премијер Ентони Албанезе упутио је недвосмислено извињење због коментара о поп звезди Кајли Миног које је прошле недеље изнео током гостовања у једном подкасту. Његове изјаве изазвале су талас осуда, а критичари су их назвали „потпуно непримереним” и поручили да „омаловажавају функцију премијера”, пише Би-Би-Си.

06. 07. 2026. у 18:21 >> 18:21

Коментари (2)

Конкурс је отворен: ко закасни – остаје без шансе за РОМА Цомпанy субвенције