ИСПУЊЕН ДУГ ПРЕМА МАТИЈИ БАНУ: Монумент књижевнику, дипломати, политичару јуче откривен на платоу испред зграде Општине Чукарица (ФОТО)
ПОСЛЕ толико година, у овом свечаном дану, испуњен је дуг према Матији Бану, јер је овај споменик уздар за све што нам је оставио, на понос целе Чукарице.
Овако је јуче, академик САНУ, историчар уметности и врсни познавалац дубровачке књижевности Злата Бојовић, на откривању монумента испред зграде Општине Чукарица, окончала беседу о књижевнику, дипломати, политичару Матији Бану.
Статуа изливена у бронзи висине 2,25 метара, дело вајара Ранка Ђанковића, убудуће ће красити плато на Бановом брду, које је по Матији и понело име.
Подсећајући да је после одласка из Дубровника и боравка у Цариграду, у престоницу дошао са свега 26 година и ту остао цео свој век, академик Злата Бојовић је навела:
- Матија Бан је одмах нашао своје место у културном, јавном и политичком животу Србије.
- Био је близак двору, одржавао је и везе са родним местом, ишао на полудипломатске мисије у Загреб, Задар, на Цетиње у посету Његошу, касније кнезу Данилу, у Цариград.
Смирио се тек као шеф тада модерне институције Пресбироа 1861. године, где је као публициста провео скоро две деценије, до пензионисања 1878. године. Поживеће потом још четврт века, удаљен од политичке и друштвене буре свога времена, углавном на имању изван града.
Куће у којима је живео Матија Бан с временом су срушене и данас се са сигурношћу не зна где су биле, а непосредни потомци су нестали.
- Упркос томе, он никада није отишао са свог Бановца - каже Бојовићева.
- Његови видљиви и невидљиви трагови остали су током 120 година после његове смрти, у генерацијама се спомињу и срећу на сваком кораку. Сви они су довели до данашњег дана.
Идеја о подизању споменика великом српском књижевнику јавила се пре осам година, када је Злата Бојовић добила награду Града Београда за књигу "Историја дубровачке књижевности".
- Да није било те књиге и те расправе, многи знаменити Срби из Дубровника не би добили улице - истакао је заменик градоначелника Горан Весић, који је са председником општине Чукарица Срђаном Коларићем открио споменик.
- Улице су добили Медо Пуцић, Антун Фабрис, Лука Зоре, Иван Стојановић, Никша Гради...
Споменик Матији Бану је "закаснио" можда и читав век, али никада није касно да се сетимо важних људи и свих који су урадили нешто добро за нашу земљу и град. Нама је припала част да будемо генерација која је захвалила Бану за све што је урадио за наш народ.
ИЗРАДА ПРЕ ШЕСТ МЕСЕЦИ
КАКО је за "Новости" истакао вајар Ранко Ђанковић, брзо је успостављен контакт са Градом, урађена је скица, а пре шест месеци почела је израда споменика. Статуу је у сарадњи са Ђанковићем радио и вајар Иван Марковић. Израду споменика финансирали су заједничким средствима Град Београд и Општина Чукарица.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)