СУЗЕ И АПЛАУЗИ ЗА КОЛО МЛАДИХ СА АУТИЗМОМ: КУД "Луче" има јединствен ансамбл играча са тешкоћама у развоју
МАЛО је оних којима те ноћи у препуној сали ЦК "Влада Дивљан" нису кренуле сузе кад је група фолклораша из КУД "Луче" изашла на сцену.
Запевали су "бећарце", а затим извели игре из Шумадије. И ништа у овом наступу не би било необично да није реч о младим особама са аутизмом којe чине ансамбл овог културно-уметничког друштва јединственим у Србији.
За наступ који је одржан прошлог викенда, фолклораши са интелектуалним потешкоћама у развоју спремали су се од фебруара. До тада су глуму, плес и певање усавршавали у групи "Маска", и повремено наступали, тако да им сцена и ношње нису били страни. Сваког викенда, дуже од пола године, родитељи су их доводили на пробе, а ови млади људи са великим нестрпљењем су чекали сваку суботу да покажу колико су креативни.
- Почели смо са њих 12, а сада их је 16. У питању је узраст од 19 до 30 година - каже нам Милош Влаховић, фолклорни педагог КУД "Луче". - Они имају седмогодишње искуство на сцени, нису почетници. Ипак, рад са младима који имају потешкоће у развоју је веома захтеван, њихова пажња не траје дуго, па пробе трају по два сата. На пример, не знају шта је лево, шта десно, па се оријентишемо помоћу боја. Потрудили смо се да с њима радимо ствари које излазе из оквира о којима су нам сви говорили. И верујем да смо успели у томе.
Првих месец дана, играчи са аутизмом упознавали су чланове овог друштва. Влаховић нам прича да су и физичке вежбе дале резултат, те да се види помак.
ОЧЕКУЈУ ПОДРШКУ ГРАДА
ИГРАЧИ "Лучета" сада одлазе на заслужену паузу, а одмараће се све до септембра. Иако је ово културно-уметничко друштво основано прошле године, играчи и родитељи фолклораша са интелектуалним потешкоћама надају се да ће добити подршку градских институција, која би им много значила.
- Стекли су наше поверење, та деца осећају боље и више него ми. Тело им није било довољно спремно, те смо радили и на томе. Први део пробе вежбали смо заједно, како да исправе руку, лакат... Затим се делимо, у зависности од тога ко је од њих талентован за клавир, певање... Пресрећни су, ми се дружимо и причамо са њима, а та њихова радост и сјај у очима када су на пробама не могу се описати.
Редовне пробе и дружење са вршњацима позитивно су утицали и на самопоуздање фолклораша са инвалидитетом. Наталија Лазић, чија ћерка је део групе, истиче да ова активност значи и родитељима.
- Веома је важно да наша деца проводе квалитетно своје слободно време, а успут нешто и науче. То је један вид подршке која недостаје младима са потешкоћама у развоју. У почетку смо хтели да ово буде једна радионица у оквиру КУД "Луче". Међутим, играчи су толико дивни, имали су слуха и толеранције да наше уметнике, нашу децу прихвате као равноправне чланове КУД. Тако је и настао ансамбл особа са инвалидитетом, што је велика част и задовољство за нас родитеље. Чим заврше пробе, причају нам шта су вежбали, с ким су разговарали, како им се неко обратио. Једва чекају следећу!
КАКО ЈЕ РУСКА РАКЕТА "ПРЕВАРИЛА" НАТО У УКРАЈИНИ? Мистериозно нестајала са радара, генерал Попов открио о чему је реч
РУСКА ракета која је мистериозно нестајала са НАТО радара током овонедељног напада на Кијев је „модернизованa ракетa Х-101“, открива за Спутњик заслужни војни пилот, генерал-мајор руске армије Владимир Попов. Према његовим речима, ракета jе преварила НАТО јер може привремено да нестане са радара.
15. 11. 2024. у 23:36
"ТО БИ ДОВЕЛО ДО ПОЧЕТКА ТРЕЋЕГ СВЕТСКОГ РАТА" Фицо дао реч: До краја ћу се борити да Украјина не буде члан НАТО-а
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо ће се до краја одупирати уласку Украјине у НАТО, рекао је у интервјуу за кинески CGTN.
15. 11. 2024. у 19:38
ЂУРЂИЦ И ЂУРЂЕВДАН: Исти светац, две иконе и два празника - у чему су сличности и разлике?
СВЕТОГ Георгија или светог Ђорђа/Ђурађа - како у народу зову овог свеца, православни Срби славе два пута у години.
16. 11. 2024. у 08:25
Коментари (0)