"ЗЛАТНЕ РУКЕ" НА БРАЈЕВОМ ПИСМУ: Медицинска школа "Београд" једина у региону има специјализовано одељење за слепе и слабовиде

Б. Борисављевић

06. 11. 2022. у 06:33

МЕДИЦИНСКА школа "Београд" једина је образовна установа у региону у којој се школују слепе и слабовиде особе по свеобухватном програму инклузије.

ЗЛАТНЕ РУКЕ НА БРАЈЕВОМ ПИСМУ: Медицинска школа Београд једина у региону има специјализовано одељење за слепе и слабовиде

Практични рад у малим групама, Фото Н. Скендерија

Услови у којима ови ученици уче и оспособљавају за будуће занимање, оставили су без речи колеге и ђаке из Португалије и Немачке, са којима школа сарађује у оквиру ЕРАЗМУС пројекта.

Према речима Предрага Јовановића, директора школе, на образовном профилу физиотерапеут, слепи и слабовиди се школују од 1974. године. У одељењима има од 6 до 12 ученика, а наставу имају увек пре подне. На вежбама, ђаци се деле у још мање групе, тако да наставници могу максимално да им се посвете. Интересовање за упис је велико, а долазе деца из целе Србије. Школовање траје четири године, ђаци имају проходност на све факултете, а не само на високошколске установе из медицинске групације.

- Када је мање ученика, лакше се ради и ученици могу више пута да пробају неки покрет - објашњава Тања Веселиновић, тифлолог.

- Тако се вештине много боље развијају, а и приснији је однос између ученика и професора. Неке предмете деца слушају са класичним одељењима физиотерапеута.

Наставни план је исти, а имамо случајева да се ђаци одлуче се да оду у класично одељење.

Предраг Јовановић, Фото Н. Скендерија

Они се брзо уклопе, тако да су искуства веома позитивна. Професори се труде да што виде боље опишу ђацима, а олакашавајаућа околност је што ученици у настави користе рачунар са говорним софтвером.

Један од најбољих ђака је матурант Раде Ћалдовић са Златибора. Вид је изгубио као превремено рођена беба у инкубатору, али није дозволио да му тај хендикеп онемогући нормални живот. Он је више него задовољан квалитетом наставе у школи, активан је члан Ученичког парламента, ангажован у Савезу слепих Србије, бави се музиком и свира клавијатуре

- Ако сам слеп не морам да будем фигура, већ укључен у више активности него ученици који виде. Јер, један који хоће, може да уради више него двојица који морају - истиче Раде.

- Главна предност у нашим одељењима је што нас је мало, па професор има више времена да се посвети свакоме. На пракси, професорка најчешће на ученику моделу, показује и ради покрет. Ја руком опипивам шта она ради и покушавам да изведем исто. То се понавља док свако од нас не схвати и уради како треба. Када се иде у болнице, по петоро нас је у групи, што је одлично за учење.

Раде станује у Интернату за слепе и слабовиде у Земуну. Има пратиоца понекад, али углавном се креће сам. Стекао је многе другаре у граду. Планира да упише политичке науке или ИТ смер. У оријентацији и кретању је други у Србији, а воли и да рецитује, у чему је веома успешан.

Његов друг Иван Костов, после матуре, уписао је и завршио Богословски факултет. На опште мишљење да су слепи одлични физиотерапеути и масери, он објашњава због чега је то тако.

- Човек, захваљујући чулу вида добија 90 одсто информација - каже Иван. - Када оно не постоји, прилагођава се да више користи остала чула, нарочито слух и додир. Веома велики бенефит ове школе је што имамо проходност на све факултете, а не само на Вишу медицинску школу или Медицински факултет.

Он држи обуку за рад на рачунарима ученика и грађана, а ради и у информатичком центру за слепе.

НАЈТРАЖЕНИЈА

ОД оснивања 1899. године, Медицинска школа "Београд" постала је најтраженија стручна државна школа у Србији.

Мали матуранти се уписују на осам образовних профила, а сваке године се тражи место више. Тренутно, школу похађа, више од 1.500 ученика, што је чини и једном од највећих средњих стручних школа у престоници. Конкуренција је изузетно јака, тако да места има само за одличне и врлодобре ђаке.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

ДВАДЕСЕТ ГРАДОВА ОБОГАЋЕНО УРБАНИМ ВРТОВИМА У ОКВИРУ ПРОЈЕКТА : „Никло као ја“