ДЕПОНИЈЕ НА ПРИВАТНИМ ПОСЕДИМА: Спомен-парк "Јајинци" на општини Вождовац годинама на мети бахатих грађана, надлежнима везане руке
ДЕО површина у Спомен-парку "Јајинци" враћен је наследницима бивших власника, а неки поступци су још у току, сазнајемо у Скупштини града.
Како надлежне службе немају ингеренције над приватном својином, у Граду истичу да су им везане руке када неодговорни и бахати грађани у близини споменика жртвама направе депонију која је на личном поседу. Тешко је ући у траг и појединцима који, срамотно, масовну гробницу претварају у плажу или полигон за вожњу квадова.
Партерно уређење Спомен-парка "Јајинци" је у надлежности ЈКП "Зеленило Београд", а зелене површине око споменика су у редовном програму одржавања јавних зелених површина. Баштовани брину и о једном делу парк-шуме, али је проблем што је остатак у власништву појединаца.
- Правоснажним решењима Агенције за реституцију, део површине парк- -шуме је враћен у својину наследницима претходних власника, а одређени број поступака још је у току - наводе у "Зеленилу".
- На том простору ЈКП "Зеленило-Београд" нема надлежност, а сва права и обавезе су прешле на имаоце права својине на тим површинама. На појединим, од тих катастарских парцела је, након правоснажности решења, почело и још траје депоновање смећа и отпада.
Пошто је реч о приватним површинама, предузеће нема могућност интервенције на њима.
Пријаве грађана због депоновања смећа се односе управо на површине које више нису у систему одржавања ЈКП "Зеленило-Београд".
Како наводе, уништавања зелене површине око Спомен-парка "Јајинци" настају као резултат вожње моторних возила по травњаку парка. То се обично дешава у вечерњим или ноћним сатима, па радници ЈКП "Зеленило-Београд" могу само да констатују оштећења убрзо по њиховом настанку. С обзиром на то да починиоци нису затечени на лицу места, сачињава се пријава против НН лица, која се прослеђује на даљу процедуру надлежним инспекцијским органима.
- Комунална милиција је, у периоду од 1. јануара 2022. године до 16. јануара 2023. године, евидентирала три пријаве грађана за прљање наведене локације - бацањем смећа, истоварањем шута, сечом стабала - наводе у Комуналној милицији.
- Након урађених контрола по поднетим пријавама, у два случаја проследили смо списе предмета Комуналној инспекцији општине Вождовац. Комунална милиција ће и убудуће, у складу са својим овлашћењима, контролисати наведене области, како на основу пријава грађана, тако и у оквиру своје редовне контроле.
Према речима Ненада Митровића, руководиоца Одељења за комуналну инспекцију општине Вождовац, инспектори свакодневно обилазе спомен-парк, али је проблем што никада не затекну почионице. Такође, наводи, депоније које се праве су у шуми, тако да не могу да се виде. Он позива грађане да пријаве инспекцији кад затекну некога да крши комунални ред. Неопходно је да наведу тачан датум и време, када су затекли прекршиоца, као и када се пронађе извршилац, да потврде то на суочавању.
Генерацијама ученика из 70-их година, Спомен-парк "Јајинци" је добро позната локација. Нема школе, основне и средње из бивше Југославије, чији ђаци нису обишли место страдања од фашистичког терора и у миру се поклонили сенима жртава. Већина данашњих школараца из Београда нити је била, нити зна да се на десетак километара од центра престонице налази једно од највећих стратишта у Другом светском рату. Иако је реч о културном добру, спомен-парк више није на мапи школских посета.
МАСОВНА СТРЕЉАЊА
Стратиште у Јајинцима издваја се у односу на остала места страдања по масовности жртава и суровој систематичности у ликвидацији и прикривању злочина над недужним становништвом.
У периоду од новембра 1943. године до априла 1944. године, желећи да уклони трагове масовног злочина, Гестапо је организовао ексхумацију и спаљивање посмртних остатака жртава. Комисија за утврђивање ратних злочина, формирана одмах по завршетку Другог светског рата, након истраге је изнела податак да је у Јајинцима страдало 80.000 особа.
САСТОЈИ СЕ ОД ВИШЕ СЕГМЕНАТА
Спомен-парк "Јајинци" састоји се од више сегмената, a његово формирање започето је у јулу 1951. године, постављањем споменика на улазу у комплекс. Аутори споменика били су академски вајар Стеван Боднаров и архитекта Леон Кабиљ.
Уређење спомен-парка, установљеног 1960. године, настављено је у наредним деценијама.
Коначно је 1988. године усвојено решење монументалног споменика, аутора академског вајара Војина Стојића. Одлуком Скупштине града Београда 1986. године, Спомен-парк "Јајинци" проглашен је културним добром - знаменито место.
Препоручујемо
ХАПШЕЊЕ У ИТАЛИЈИ: Еколошки демонстранти просули фарбу на фасаду зграде Сената у Риму
03. 01. 2023. у 00:23
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у
ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.
17. 11. 2024. у 09:28
Коментари (0)