ВАЗДУХОПЛОВНА "ПОД ЛУПОМ": Просветне власти испитаће зашто се струче књиге у овој школи набављају посебно
ПРОГРАМИ наставе и учења у стручном образовању континуирано се иновирају, засновани су на стандардима квалификација и потребама тржишта рада. Садржаји приручника прате програме наставе и учења.

Фото М. Анђела
Одобрени уџбеници и приручници увршћују се у каталог, а школе су у обавези да одаберу и користе само уџбенике и приручнике из Каталога уџбеника, односно Каталога приручника, наводе у Министарству просвете поводом жалби родитеља ђака Ваздухопловне гимназије који морају да купе књиге за стручне предмете.
Како незванично сазнајемо, Министарство ће испитати цео случај, с обзиром на то да се ради о специфичној области и наставној материји која мора бити усклађена са међународним ваздухопловним прописима. Иако је јавна тајна да су књиге за Ваздухопловну академију веома скупе, родитељи који су се сада побунили у протеклом периоду су их на предлог својих представника у Савету плаћали без поговора. Вероватно би и наставили са том праксом да градоначелник није донео одлуку да сви уџбеници за ученике основних и средњих школа, уколико их је одобрило надлежно министарство, буду бесплатни.
И у другим средњим стручним школама има предмета за које не постоји конкретан уџбеник, па се ђацима сугерише где на Интернету могу да нађу градиво, или им професори шаљу мејлом материјал. Али, ученици нису у обавези да било шта купују.
- Ради се о малим тиражима књига за средње стручне школе за поједине предмете па је неисплативо штампати, рецимо, 300 уџбеника за целу Србију - каже Драгутин Милачић, директор Туристичке школе на Новом Београду. - За неке предмете постоје књиге које су и одобрене, а у осталим случајевима најчешће професори сами припремају материјал и онда шаљу ученицима на мејл.
И у Графичко-медијској школи нема наставног штива за све предмете, пре свега на новим образовним профилима. Према речима Милоша Букумире, директора школе, уџбенике који нису одобрени ђаци нису у обавези да купују. За неке предмете ученицима се каже да користе додатну литературу и где могу да је нађу. Углавном је реч о скриптама које они фотокопирају или позајмљују једни од других.
- Уџбеници који постоје за стручне предмете су одобрени и наши ученици су их добили у комплету бесплатих књига - каже Предраг Јовановић, директор Медицинске школе "Београд". - За градиво којег нема у књигама деци се каже где могу да нађу литературу и извуку оно што им је потребно.

ЈЕДНА ОД НАЈБЛИЖИХ ТРАМПОВИХ САРАДНИЦА ШОКИРАЛА: Ванземаљци постоје, поделићемо истину са народом
ДИРЕКТОРКА националне обавештајне службе (ДНИ) Тулси Габард рекла је да верује у постојање ванземаљаца, али је истакла да мора да буде "опрезна" у вези с оним што износи у јавност, будући да има приступ великом броју поверљивих информација.
06. 08. 2025. у 17:35

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

"ВРЕМЕ ЈЕ ДА СЕ РАТ ОКОНЧА!" Зеленски изнео три украјинска захтева за дугорочни мир са Русијом
УКРАЈИНСКИ председник Володимир Зеленски огласио се након што је договорен састанак Владимира Путина и Доналда Трампа и открио шта су његови циљеви на мировним преговорима.
07. 08. 2025. у 16:00
Коментари (0)