ПОСЛЕ СМРТИ ДЕЧАКА У ВРТИЋУ: Тужилаштво тражи обдукцију и токсиколошки налаз, заштитник грађана покренуо поступак

Б.Б.

20. 12. 2023. у 12:07

ЗАШТИТНИК грађана је данас, на основу медијских информација да је у уторак једно дете преминуло у вртићу на Новом Београду, по сопственој иницијативи покренуо поступак контроле рада предшколске установе у коју је дете било уписано.

ПОСЛЕ СМРТИ ДЕЧАКА У ВРТИЋУ: Тужилаштво тражи обдукцију и токсиколошки налаз, заштитник грађана покренуо поступак

фото : Љ.П.

Како је саопштено, због утврђивања свих релевантних чињеница и околности у вези са овим случајем заштитник грађана ће током дана извршити и непосредан надзор над радом контролисане предшколске установе.

У Вишем јавном тужилаштву је "Новостима" потврђено да је тужилац наложио обдукцију и токсиколошку анализу, а резултати анализе могу се чекати и месецима.

Да подсетимо, до трагедије у вртићу "Шећерко" у Ново Београду је дошло око 13.30 часова, када се малишани буде за ручак после поподневног одмора. Дечак се нормално пробудио, али је убрзо почео да повраћа и онесвестио се. Сестре и васпитачице су одмах почеле реанимацију малишана и позвале Хитну помоћ. Нажалост, лекари који су дошли могли су само да констатују смрт. Тело детета је послато на Институт за судску медицину, како би се утврдило шта је довело до смрти. На лицу места полиција је обавила увиђај, а о случају је обавештено и Више јавано тужилаштво.

Ово је четврти случај од 2016. године, изненадне смрти деце у обданишту. Пре седам година је двогодишњи дечак преминуо у вртићу "Дечији луг" у Малом Мокром Лугу. Две године касније, 2018. у Врчину је у сну умрла девојчица стара годину и по дана, а 2020. године иста трагедија се догодила у обданишту "Ивин воз" у Земуну, где је преминула беба од годину дан. У свим слачајевима смрт деце је наступила у сну, током поподневног одмора.

Статистика показује да синдром изненадне смрти (СИДС), погађа 38,7 од 100.000 малишана. Међу њима су и деца, која су претходно била здрава, без клиничке слике или симптома неке болести. Најчешће су, у питању, одојчад и деца до годину дана, углавном у сну. Стручњаци истичу да се СИДС чешће се јавља у зимском периоду, у узрасту од 4. до 6. месеца и чешће погађа децу која не сисају и децу која користе цуцлу.

Сматра се да је овај синдром условљен постојањем више фактора. Када је реч о одојчади, везују за одређене респираторне поремећаје, поремећаја централног нервног система и центра за контролу будног стања тј. спавања, гушења желудачним садржајем, поремећаје срчаног ритма. Код старије деце синдром узрокују и метаболичке болести, кардиомиопатије, поремећаји срчаног ритма, али и поред свих расположивих дијагностичких метода и обдукционих налаза, узрок често остаје неразјашњен.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА СПРЕМАЈУ БРИТАНЦИ НА БАЛКАНУ: Специјалац одржао састанак са војим лидерима Албаније, Црне Горе, БиХ, Македоније и Приштине

ШТА СПРЕМАЈУ БРИТАНЦИ НА БАЛКАНУ: Специјалац одржао састанак са војим лидерима Албаније, Црне Горе, БиХ, Македоније и Приштине

СПЕЦИЈАЛНИ изасланик Велике Британије за Западни Балкан Карен Пирс организовала је састанак са војним лидерима Албаније, Црне Горе, Северне Македоније, БиХ и самопроглашеног Косова, које је представљао заменик команданта КБС-а генерал-мајор Енвер Чикаћи.

13. 11. 2025. у 15:48

ЗЕЛЕНСКИ АЛАРМИРАО ЕВРОПУ: Русија ће покренути велику агресију на континент, позната и година

ЗЕЛЕНСКИ АЛАРМИРАО ЕВРОПУ: Русија ће покренути велику агресију на континент, позната и година

УКРАЈИНСКИ председник Володимир Зеленски тврди да Русија планира да покрене велику агресију на европском континенту 2029. или 2030. године, наводећи да на то указује повећана руска производња оружја.

13. 11. 2025. у 10:54

Дарко навео ШЕСТ ствари о животу у Немачкој о којима се ћути: Разбио велики мит, па открио због чега ПОЛИЦИЈА уме да дође на врата

Дарко навео ШЕСТ ствари о животу у Немачкој о којима се ћути: Разбио велики мит, па открио због чега ПОЛИЦИЈА уме да дође на врата

ДАРКО Тешић, који стоји иза популарног Инстаграм профила „Балканац у Немачкој“ недавно је објавио видео који је привукао велику пажњу пратилаца, а у њему на духовит и искрен начин дели своја запажања о животу у Немачкој.

13. 11. 2025. у 18:15

Коментари (0)

Штедња у Unicredit Банци уз каматну стопу од чак 3,60%