ПОТОНУЋЕ СПЛАВА НА САВИ ПОНОВО ОТВАРА ПИТАЊА ЊИХОВОГ РАДА И ЈОШ ВИШЕ НАДЛЕЖНОСТИ И КОНТРОЛЕ: "Картел" радио упркос решењу за уклањање

Ш.Маровић

26. 12. 2023. у 10:38

СПЛАВ "Картел", који је пун гостију и то махом тинејџера, потонуо у ноћи између суботе и недеље на Савском кеју код београдског Сајма, није имао дозволу за рад, већ решење о уклањању и решење о извршењу претходног налога.

ПОТОНУЋЕ СПЛАВА НА САВИ ПОНОВО ОТВАРА ПИТАЊА ЊИХОВОГ РАДА И ЈОШ ВИШЕ НАДЛЕЖНОСТИ И КОНТРОЛЕ: Картел радио упркос решењу за уклањање

Foto: Printskrin Instagram/serbialive_beograd

Према речима Александра Шапића, председника привременог органа Града, сви сплавови на Сави и Дунаву су на данашњи дан нелегални, јер немају дозволе за боравак на тим местима, нити легалне прикључке за воду и струју.

Шапић подсећа да је на опасност због нерешеног статуса пловних објеката упозоравао већ годину дана и да је ред на престоничке реке потребно што пре увести.

- Сви су дужни да сами уклоне своје објекте пре него ми кренемо. Надам се да ће подршка за завршетак тог посла бити већа. Годину дана ме сви опструирају, али и даље не одустајем у тој намери, до сада смо уклонили 42 сплава на Сави.

Ако нам овај други случај потонућа у 2023. години, није довољан да сви државни органи раде као један, онда ће нам се стварно десити трагичне последице - рекао је Шапић.

Град је у фебруару ове године почео да "чисти" приобаље, завршени су тендери за уређење новобеоградских обала, а са Савског кеја почело је и уклањање сплавова.

- Вршимо притисак како на све градске институције, тако и на републичке да се коначно ово питање разреши, да сплавови буду безбедни, лепи, да не угрожавају визуре на Калемегдан, реке - каже главни градски урбаниста Марко Стојчић.- Што се тиче осталог, Град нема никакве ингеренције везане за овај плутајући објекат.

Потонуће "Картела" подсећа на ситуацију у којој се нашао "Фристајлер" свега сат после дочека 2023. године. Сплав је био крцат гостима, на њему је боравило много више људи него што је дозвољено. Повређених у оба случаја није било, понајвише захваљујући брзој реакцији надлежних служби које су успеле на време да реагују. Конкретно, само седам минута од пријаве на кеју код "Картела" су се појавиле екипе МУП, Хитне помоћи, али и 25 ватрогасаца спасилаца.

Без обзира на то што немају дозволу Града Београда, сплавови распоређени дуж градских обала се третирају као пловни објекти за које је задужено Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.

У нашој земљи постоје три међународне реке, Дунав, Сава и Тиса. За пловни пут њима, али и све остало што се тиче безбедности пловидбе задужено је одељење за инспекцијске послове при поменутом Министарству. А, њега, пак чини само седам људи, од чега су по двојица задужена за Београд и Нови Сад!

- Контролишемо пловидбу, бродове, претовар, транспорт робе, крузере, а мали део нашег посла је и брига о плутајућим објектима, у народу популарним сплавовима - истакао је после потонућа "Фристајлера" за наш лист инспектор Божидар Јагодић. - У нашој хијерархији сплавови се котирају као они мањег ризика по безбедност пловидбе. Углавном су везани за обалу и готово безопасни, па тако нису у фокусу инспекције.

Према Јагодићевим речима, сваке године, у плану је да се бар једном прегледа 60 привредних објеката те врсте, а гро њих је у Београду.

Репортери "Новости" јуче су посетили локацију на којој се догодио инцидент. Више од половине објекта је у води, мостић је преполовљен, док из реке вире делови седишта и столова.

Погинуо чистећи "Фристајлер"

ИАКО на сплаву "Фристајер" током потонућа у новогодишњој ноћи није било теже повређених, несрећа се ипак догодила у јулу, када је младић стар око 25 година утопио током чишћења конструкције. Његово тело извучено је око 15.30 сати, а према једној од верзија он је ушао на објекат, оклизнуо се настрадао тако што је на њега пао фрижидер.

Контрола једном годишње

ЈЕДНОМ годишње успевамо да обиђемо објекте који су на најинтересантнијим местима, код хотела "Југославија", Ушћа и Савског кеја - рекао је инспектор Јагодић. - Како је прописано законом, ми контролишемо техничку исправност објекта, да ли се на њему налази лице које врши надзор над објектом и да ли има припадајућу опрему, али и колико се људи налази на сплаву у тренутку нашег обиласка. Углавном се контроле врше лети и то у дневном периоду. Увече је веома тешко извести претрес, а он онда мора да се ради уз оружану полицијску пратњу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију (ВИДЕО)

ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: "НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију" (ВИДЕО)

МИЛИЈАРДЕР Илон Маск, власник Тесле, "Спејс Икса", друштвене платформе Икс, поделио је на свом профилу говор у којем Џефри Сакс прича о нелегалном бомбардовању Србије од стране НАТО-а.

12. 11. 2024. у 15:47

Коментари (0)

38 ДАНА ДО ГУБИТКА ЏЕПАРЦА Трампов син послао поруку Зеленском - открио планове САД за Украјину? (ВИДЕО)