НАЈВИШЕ ОБОЛЕЛИХ У ЗЕМУНУ: Према званичној евиденцији дијагнозу великог кашља има 556 Београђана

Б. Борисављевић

19. 01. 2024. у 11:59

ОД јуна прошле године до 15. јануара у главном граду је регистровано 556 случајева оболевања од великог кашља. Увидом у пријаве заразних болести у сервису јавног здравља, највећи број оболелих је на територији општине Земун - 131 (23,6 одсто).

НАЈВИШЕ ОБОЛЕЛИХ У ЗЕМУНУ: Према званичној евиденцији дијагнозу великог кашља има 556 Београђана

Фото: Shutterstock

 Следе Вождовац - 78, Чукарица - 55, Звездара - 53 и Палилула - 48. Реч је о случајевима код којих је дијагноза потврђена тестирањем, али је стварни број далеко већи с обзиром на то да не траже сви лекарску помоћ.

Како се наводи у извештају ГЗЈЗ, због тежине клиничке слике на хоспиталном лечењу је било 56 оболелих, а међу њима 46 деце старости до три године. На "удару" су суграђани старости од 10 до 19 година (391 - 70 одсто), предњаче 12-годишњаци (79), следи узраст од 13 година (69) и 14 година (63), док је међу најмлађима узраста до четири године оболело 56.

Увидом у вакцинални статус од 556 оболелих потпуно вакцинисаних је било 384 (68,7) одсто, непотпуно 32, док 39 пацијента није примило цепиво, а реч је о бебама до три године старости. Код 101 оболелог са дијагнозом великог кашља не зна се вакцинални статус. Да подсетимо, ГЗЈЗ је крајем децембра пријавио епидемију великог кашља у престоници, потврђено је "Новостима" у овој здравственој установи.

СТАТИСТИКА

Према подацима ГЗЈЗ, у последњих пет година број оболелих од великог кашља у главном граду је био:

  • 2018 - 29
  • 2019 - 14
  • 2020 - 3
  • 2021 - 2
  • 2022 - 0

Према речима епидемиолога др Иване Беговић Лазаревић, начелника Јединице за имунизацију Градског завода за јавно здравље, болест се дијагностикује у Институту за јавно здравље "Батут". Здравственим протоколом је предвиђено да се, уколико кашаљ траје до три недеље, ради пи-си-ар тест, а ако је у питању дужи период, у узорку крви се утврђује присуство Igм антитела. До појаве првих симптома болести долази седам до десет дана, најдуже 21, од контакта са оболелом особом.

- Симптоми болести су у почетку слични прехлади, благи кашаљ, кијање, цурење носа, са благо повишеном температуром или без ње, који трају око недељу дана - објашњава др Беговић Лазаревић. - У другом, пароксизмалном стадијуму (кад долази до напада кашља - прим. ред.) тегобе се значајно погоршавају у смислу интензитета и учесталости кашља са пароксизмима, нарочито током ноћи, што може потрајати до шест недеља. До постепеног повлачења тегоба и потпуног опоравака долази у последњем реконвалесцентном стадијуму у периоду од неколико недеља.

Календаром обавезне имунизације предвиђена је вакцинација петовалентним цепивом Pentaxim, чија се прва доза прима са навршена два месеца. Прва ревакцинација је у другој години живота, друга пред полазак у школу и трећа у завршном разреду основне школе. Имунитет који даје вакцина није трајан.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

АМЕРИЧКИ ПРОФЕСОР ОСТАВИО ТАКЕРА У ЧУДУ: Ево шта је Казник рекао о НАТО агресији на СРЈ (ВИДЕО)