ФОТОГРАФА НЕМА У ЛИСТИ ЖЕЉА: После 35 година у плану уписа у средњу школу нема једног од најпопуларнијих профила

Б. Борисављевић

23. 01. 2024. у 13:44

ПОСЛЕ 35 година, мали матуранти у листи жеља за упис у средње школе, неће моћи да упишу образовни профил - фотограф. Наиме, планом уписа Министарства просвете, у школској 2024/25. години није предвиђен пријем нове генерације ученика.

ФОТОГРАФА НЕМА У ЛИСТИ ЖЕЉА: После 35 година у плану уписа у средњу школу нема једног од најпопуларнијих профила

Графичка школа/Милош Букумира, Фото М. Анђела

 Иако је ово био један од најтраженијих профила у Графичко-медијској школи, а ђаци практично знање стицали у недавно реновираном најмодернијем фото-студију, надлежни су одлучили да нема уписа.

Према речима Милоша Букумире, директора Графичко-медијске школе, потребно је хитно предузети мере ради исправљања пропуста који може озбиљно да нашкоди средњем стручном образовању у Србији, као и привреди којој су неопходни ови кадрови. Он истиче да је, ове године, у три школе у Београду, Новом Саду и Суботици, требало да се упише 112 креативних ученика који би хтели да им фотографија буде животни позив.

СТАНДАРДИЗАЦИЈА

Осим Графичко-медијске школе из Београда која је планирала да упише два одељења овог образовног профила, по једно одељење планирају да упишу Политехничка школа из Суботице и Техничка школа Милева Марић Анштајн из Новог Сада.

- Ове три школа су упутиле и предлог за израду стандарда квалификације за образовни профил Техничар фотографије Агенцији за квалификације, иако је то била обавеза и дужност Завода за унапређивање образовања и васпитања - каже Букумира. - За формулисања овог стандарда квалификације постоји широка подршка свих социјалних партнера и истакнутих међународно признатих фотографа, који су спремни да заједно са школом раде на стандардима и плану наставе и учења.

- То право им је ускраћено, а знања и вештине која су требали да стекну ненадокнадиво изгубљене - истиче Букумира. - Фотограф је професионалац чије је занимање врло комплексно. Само око расвете се можемо бавити проучавањем које ће трајати годинама (врста природног осветљења, вештачка расвета, расветна тела и модификатори, топлина и боја светла, блиц...). Око објектива и типова, као и сочива која се користе и у којим околностима, каква се дисторзија јавља, теме су за посебну науку. Свака професионална фотографија изискује време и припрему одговарајуће опреме и свака је на свој начин комплексан пројекат који захтева озбиљно познавање струке.

Букумира наводи да је професионално бављење фотографијом врло комлексно и захтева свеобухватно развијање талента, знања и вештине код ученика.

- Само лаик и потпуна незналица може мислити да је за професионалну фотографију довољно кликнути дугме на апарату - наглашава Букумира. - Без фотографа у средњем образовању имамо озбиљан проблем са кадром у компанијама које се баве медијима. Неуписивање овог образовног профила био би озбиљан пропуст, јер се ради о занимању које је нужно у креативној индустрији која бележи велики раст у уделу БДП-а Србије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕХАБИЈЕ МИ ОТЕЛЕ СИНА, САД НЕКА ГА И САХРАНЕ!: Новости у кући Милоша Жујовића са оцем Зораном, откривени детаљи из живота терористе

"ВЕХАБИЈЕ МИ ОТЕЛЕ СИНА, САД НЕКА ГА И САХРАНЕ!": "Новости" у кући Милоша Жујовића са оцем Зораном, откривени детаљи из живота терористе

ЗАНЕМЕЛА Мала Врбица код Младеновца. Одавде из овог села велике невоље је направио вехабија Милош Жујовић, који је покушао да испред Амбасаде Израела убије припадника српске Жандармерије.

01. 07. 2024. у 12:47

Коментари (0)

СРПСКИ ЗЕТ ПОТОПИО ИТАЛИЈАНЕ: Швајцарац оженио лепу Српкињу са тетоважом која носи моћно значење (ФОТО)