ДИРЕКЦИЈИ ДУГУЈУ 235 МИЛИОНА ЕВРА: Таксу за уређење земљишта нису платила 904 инвеститора

Б. Борисављевић

23. 02. 2024. у 11:35

ИНВЕСТИТОРИ, на име накнаде за уређивање градског грађевинског земљишта, тренутно дугују Граду 27,7 милијарди динара, односно скоро 235 милиона евра, сазнајемо у Дирекцији за градско грађевинско земљиште. Минус је "печатиран" закључно са 2023. годином, а у односу на две године пре дуг је већи за 700 милиона динара. На листи су 904 дужника, што је за 196 мање. Неки од њих су у стечају, док су за неке дужнике судски поступци у току.

ДИРЕКЦИЈИ ДУГУЈУ 235 МИЛИОНА ЕВРА: Таксу за уређење земљишта нису платила 904 инвеститора

Фото: Н. Скендерија

Допринос за уређивање грађевинског земљишта је изворни локални јавни приход из кога се финансира уређивање грађевинског земљиштa, односно финансира изградња недостајуће инфраструктуре Града на територији 17 градских општина, а према годишњем Програму уређивања и доделе грађевинског земљишта. Колика ће бити "рента" утврђује се на основу просечне цене квадрата новоградње на територији града, укупне нето површине објеката, коефицијента зоне и коефицијента намене, а према Одлуци о утврђивању доприноса за уређивање грађевинског земљишта.

ПОСЛЕДЊИ РЕПРОГРАМ

Како би се наплатио бар део потраживања, Скупштина града може донети одлуку о репрограму. Последњи пут је то било у фебруару 2019. године, када су дуговања износила 14,18 милијарди динара.

Кроз одлуке о репрограму, које је Град доносио у три наврата, наплаћено је око милијарду динара. Инвеститорима се даје могућност тада да једнократно плате половину дуга, а остатак и камата ће им бити отписани уколико није донета судска одлука. Друга солуција је да одједном измире 50 одсто главног дуга са припадајућом каматом, уз опрост свега другог ако пресуда постоји.

Право на репрограм имају сви дужници против којих је Дирекција поднела тужбу, без обзира на то у којој фази се налази судски поступак, као и они са којима је закључено судско поравнање. Услов је да измире судске и трошкове извршења, односно да повуку или се одрекну тужбе у споровима против Дирекције.

- На крају 2023. године укупан дуг по основу накнаде за уређивање грађевинског земљишта износио је око 27,7 милијарди динара са валоризацијом и припадајућом каматом - наводе у Дирекцији. - Овим износом су обухваћени сви дужници, укључујући и оне у поступцима стечаја. Накнада за уређивање грађевинског земљишта обрачунавала се према појединачном захтеву инвеститора уз који се достављала неопходна техничка документација. На неким општинама је грађен мањи број објеката, али веће квадратуре, као што је Нови Београд, где је дуг око 3,2 милијарди динара. На Звездари је, рецимо, изграђено више објеката, али мање квадратуре, па су потраживања Града 2,3 милијарде динара.

У Дирекцији истичу да се висина дуга мења дневно, имајући у виду обрачун камате и валоризацију дуга. Како наводе, највећи део дуговања настао је од 2004 до 2011. године, коришћењем законске могућности да се приликом склапања уговора плати само 10 одсто уговореног износа, чиме се стицало право на грађевинску дозволу и отпочињање изградње.

- После тога неки инвеститори су престајали са плаћањем, објекте су завршавали и у одређеном броју их продавали на тржишту некретнина, а обавезе према Граду су остале неизмирене - објашњавају у Дирекцији. - Дирекција за грађевинско земљиште и изградњу Београда је за последњих 20 година покренула више од 4.500 судских поступака за наплату накнаде за уређивање грађевинског земљишта.

Износ доприноса накнаде за уређивање градског грађевинског земљишта се утврђује решењем о издавању грађевинске дозволе, а на основу обрачуна доприноса који врши Дирекција и доставља надлежнoм органу градске, односно општинске управе. Инвеститор може да уплати износ у целости или на рате, уз обавезу да уплати прву рату и достави средства обезбеђења најкасније до подношења пријаве радова.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

СРБИ ВЛАДАЈУ ТУРСКОМ: Тадић и Костић режирали нови победу за Фенербахче (ВИДЕО)