У "ЈЕВРЕМОВЦУ" И БАНКА ГЕНА НАШИХ БИЉАКА: Зграда у Ботаничкој башти ће, после три деценије, коначно бити завршена

Б.Б.

03. 03. 2024. у 07:00

ПОСЛЕ три деценије, објекат у Ботаничкој башти "Јевремовац" би коначно требало да завршен и од ругла зараслог у коров на једној од најлепших локација у престоници претворен у простор посвећен славном научнику Јосифу Панчићу.

У ЈЕВРЕМОВЦУ И БАНКА ГЕНА НАШИХ БИЉАКА: Зграда у Ботаничкој башти ће, после три деценије, коначно бити завршена

Фото: Биолошки факултет

 Очекује се да Министарство финансија ускоро дати сагласност на објављивање тендера за почетак радова на здању чија је изградња почела 1992. године и у које је уложено више од милион евра. Радови су прекинути две године касније, јер нису постојале неопходоне дозволе.

Према речима проф. др Жељка Томановића, бившег декана Биолошког факултета за чијег мандата је поново покренута цела прича завршетком објекта била би доступна Панчићева заоставштина.

- Пројектом је планирана банка гена наших биљних врста, ретких и угрожених, укључујући и Панчићеве Рамонде - истиче професор Томановић. - У Националној лабораторији у Батајници постоји банка гена гајених биљака у пољопривреди, али овде је планирано за негајене биљне врсте, чиме би се ти генетички ресурси трајно сачували што је изузетно значајно у контексту климатских промена које угрожавају опстанак бројних биљних и животињских врста.

Проецес легализације и поновног пројектовања објекта започет је пре три године, чему је претходило испитивање започетог објекта што је урадио Грађевински факултет Универзитета у Београду.

- Након тога, из сопствених средстава смо финансирали израду све неопходне пројектне документације и легализовали постојећи објекат - каже Томановић. - То је био услов да Министарство просвете, науке и технолошког развоја подржи финансирање завршетка овог објекта преко инфраструктурног кредита за високо образовање у Србији добијеног од Развојне банке Савета Европе.

Декан Билошког факултета проф. др Љубиша Станисављевић, наводи да је бруто површина објекта око 2.900 метара, а уплаћена је прва транша кредита. Декан подсећа да Ботаничку башту годишње посети око 30.000 предшколске и школске деце из целе Србије.

- У згради су планиране учионице и лабораторије за рад талентоване деце за биологију и природне науке - каже професор Станисављевић. - Објекат ће имати изложбени простор где ће бити доступни вредни експонати, књиге и заоставштина Јосифа Панчића, укључујући и његов оригинални хербар, који се чува у хербаријуму у Ботаничкој башти у таванском простору управне зграде и тренутно је недоступан за посетиоце. Зграда има и амфитеатар који је планиран за одржавање предавања, образовне програме, као и концерте.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за Билд о руским бомбама - Ово није могло да се замисли...

„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за "Билд" о руским бомбама - "Ово није могло да се замисли..."

НА ЗАПАДУ нису могли да верују да постоји тако масивна бомба као што је ФАБ-3000 коју су руске снаге недавно употребиле у Украјини, оцењује немачки новинар Јулијан Репке у репортажи за „Билд“.

22. 06. 2024. у 19:05

О ОВОМЕ СЕ НЕ ПРИЧА: Рођак Луке Модрића био мајор у Крајини - Јово сведочио у Хагу против Готовине (ФОТО)

О ОВОМЕ СЕ НЕ ПРИЧА: Рођак Луке Модрића био мајор у Крајини - Јово сведочио у Хагу против Готовине (ФОТО)

ФУДБАЛЕРЕ Хрватске неколико секунди делило је од осмине финала Европског првенства које се ове године одржава у Немачкој, али се онда све распало у осмом минуту надокнаде.

25. 06. 2024. у 20:15

Коментари (0)

ДВА ПРОРОЧАНСТВА КОЈА СУ ЈОЈ ОБЕЛЕЖИЛА ЖИВОТ: Оба су се остварила, а када се сети једног увек се расплаче