КАЛЕМЕГДАН НАДГЛЕДА 67 КАМЕРА: На Београдској тврђави постављен видео-надзор који ће допринети већој сигурности посетилаца и споменика
ДУГОГОДИШЊЕМ чекању да се на комплекс Београдске тврђаве поставе камере како би чувари у сваком моменту знали шта се дешава на сваком педљу Калемегдана - дошао је крај. Надлежни из ЈП "Београдска тврђава" поставили су 67 камера високе резолуције на локацијама према пројекту Архитектонско-грађевинског института.
Да би видео-надзор био покренут, неопходно је да повереник за заштиту података о личности да одобрење. Очекује се да ће овај систем убрзо почети да ради.
- Наставићемо да предузимамо даље радње и мере на унапређењу и заштити комплекса Београдске тврђаве и парка Калемегдан, при чему ће употреба система видео-надзора несумњиво допринети очувању заштићене просторно-културне целине и безбедности посетилаца - обајшњавају, за наш лист, из ЈП "Београдска тврђава".
Када камере почну да раде на Београдској тврђави, овај најатрактивнији туристички комплекс у престоници биће додатно обезбеђен. Иако су радници обезбеђења овде присутни 24 часа сваког дана и месечно, у просеку, спрече петнаестак крађа и покушаја уништавања културних добара, то ипак није довољно. Осим што је недостатак камера "охрабривао" вандале да наносе штету знаменитостима, идентификација и кажњавање бахатих били су немогући. Зато су 2020. године, на тек обновљеном постаменту "Победника", осванули графити, као и на Стамбол капији и Дамад Али-пашином турбету.
Гробница народних хероја најчешћа мета
ГРОБНИЦА народних хероја, где су црним спрејом написали "Комунисти терористи". Управо је овај споменик био највише на удару несавесних грађана, који је, према подацима ЈП "Београдска тврђава", само у претходне две године био оскрнављен чак 10 пута! Зато су из СКОЈ-а од Града недавно затражили да се камере на Калемегдану коначно поставе, како би се осујетили и открили евентуални будући вандали.
Спрејови у рукама несавесних цртали су и писали политичке поруке и по гробници комунистичких народних хероја, што се поновило и пре неколико месеци. Највећа штета направљена је у мају 2020. године, када су вандали провалили у Барутану, оборили римску статуту из 2. века, која је пукла у неколико делова. Конзерватори Народног музеја још раде на рестаурацији ове скулптуре.
Постављање видео-надзора чуварима ће олакшати посао, спречити евентуалне инциденте и сукобе који су се овде неретко дешавали. Такође, и суграђанима ће бити лакше да пронађу своје изгубљене ствари, јер нам је обезбеђење раније рекло да на простору Београдске тврђаве готово свакодневно налазе лопте, играчке, кључеве, телефоне, али и новац. Овај пројекат, који укључује и покривање Калемегдана бежичним интернетом је вредан 52 милиона динара.
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)