ЗА ЧИСТИЈИ ДУНАВ 700 МИЛИОНА ЕВРА: Београд добија пет постројења за прераду фекалних вода
ЖЕЛИМО да нам вода у Београду буде прозирна, чиста, а не да вода у Сави и Дунаву буде пуна фекалија.

Foto: Zoran Jovanovic
То је оно на чему радимо. То су ствари за које ми немамо технологију и наравно да морамо са неким да градимо фабрику за пречишћавање отпадних вода. Постројење у Великом Селу радимо са Французима, док грађевински део изводе Кинези.
Овако је председник Србије Александар Вучић, током дводневне посете Француској, подсетио на велики пројекат у Београду, који се гради у оквиру програма "Чиста Србија".
За фабрику отпадних вода у Великом Селу тренутно се ради пројектно-техничка документација, а средства потребна за завршетак овог посла прелазе 700 милиона евра.
На територији престонице планирана је изградња пет постројења за прераду фекалних вода, а док те фабрике не буду готове, у Саву и Дунав годишње ће се изливати фекалије које стану у око 60.000 олимпијских базена.
Како је раније рекао министар грађевинарства, саобраћаја и водопривреде Горан Весић, у Великом Селу траје прва фаза радова на фабрици, заједно са кинеским и француским партнерима. Када буде завршено постројење у Великом Селу, то ће да "покрива" око 1,5 милиона људи.
- Када будемо завршили "Велико Село" и "Батајницу", ми ћемо укинути више од 90 одсто директних излива канализације у Саву и Дунав у Београду - објашњавао је Весић. - У престоници има стотинак директних излива канализације у Саву и Дунав, укупне запремнине од око 60.000 олимпијских базена отпадних вода годишње.
Према речима Сандре Докић, државне секретарке у Министарству заштите животне средине, Београд ће решити проблем кроз неколико постројења која мора да има, а највеће ће бити оно у Великом Селу.
- Ту се увелико ради пројектно-техничка документација и ми сада можемо да видимо како то постројење треба да изгледа - каже Сандра Докић за РТС. - То ће бити једно од највећих постројења, које ће имати и третман сушења муља. Он ће се овде и спаљивати, од чега ће се користити енергија. Све је то у фази техничке документације и већ можемо да видимо колика средства ће бити потребна за тако велико постројење. Прелазе 700 милиона евра.
У процесу приступања Европској унији, Србија треба да испуни захтеве из Поглавља 27, који се односе на животну средину, а ту су и стандарди који се односе на пречишћавање комуналних отпадних вода.
Немачка, Луксембург, Холандија...
ПОДАЦИ Европске агенције за заштиту животне средине показују да Аустрија, Немачка, Луксембург и Холандија пречишћавају 100 одсто својих градских отпадних вода. Аустријанци су половином прошлог века почели да граде постројења за канализационе мреже. Трентутно их има 633, а највеће је у Бечу. У Мађарској се 53 одсто отпадних вода третира у складу са законодавством ЕУ. Будимпешта има три постројења за прераду отпадних вода, а последњих деценија ту се генерише око 95 одсто отпадних вода.
- У наредном периоду треба да имамо 359 оперативних, функционалних постројења за прераду отпадних вода и изграђену или реконструисану канализациону мрежу - рекла је Докићева. - У овом моменту имамо четири милијарде за ову област, а три милијарде из кинеског кредита. То је за програм "Чиста Србија", који поред самих постројења и канализације, треба да изгради и одређене регионалне центре за управљање отпадом.
Такође, и индустријски комплекси у целој Србији, који имају отпадне воде из технолошког процеса су у обавези да до краја 2025. године имају постројења за прераду отпадних течности.
Прикупљање и третман отпадних вода побољшава се широм Европе, а најбољи примери за то су Беч и Будимпешта, који у Дунав испуштају потпуно прерађене фекалне материје. Тако да Дунав "чист" улази у Србију.

ЏЕЈ ДИ ВЕНС УДАРИО НА ЗЕЛЕНСКОГ: То што он ради је апсурдно
У ИНТЕРВЈУУ за интернет портал УнХерд , амерички потпредседник Џеј Ди Венс назвао је нападе украјинског председника Володимира Зеленског на САД „непродуктивном реториком“ и „апсурдним“.
15. 04. 2025. у 10:27

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"СИНА СМО САХРАНИЛИ У НИКШИЋУ" Жељко Самарџић о највећој животној трагедији: "То је била туга за све нас"
ПЕВАЧ проговорио о болној теми.
15. 04. 2025. у 10:18
Коментари (0)