ВИЛА "МОЗЕР" У ЗЕМУНУ ПОСТАЛА СПОМЕНИК КУЛТУРЕ: Здање из 1929. године проглашено за културно добро

Сњежана Видачковић

08. 05. 2024. у 16:02

Вила "Мозер" у Земуну коју је пројектовао архитекта Милан Злоковић постала је културно добро. На предлог Градског завода за заштиту споменика културе Влада Србије је на седници крајем априла утврдила "Вилу Мозер у Београду" за споменик културе.

ВИЛА МОЗЕР У ЗЕМУНУ ПОСТАЛА СПОМЕНИК КУЛТУРЕ: Здање из 1929. године проглашено за културно добро

ЗАВОД ЗА ЗАШТИТУ СПОМЕНИКА КУЛТУРЕ ГРАДА БЕОГРАДА

Како је саопштено из Завода за заштиту споменика културе града Београда, ово здање је подигнуто између 1929. и 1930. године као стамбена слободностојећа двоспратница и да представља део некадашњег производног комплекса винарије Бруна Мозера, а после национализације ту је био "Навип".

- Вила је изграђена делом од традиционалних материјала, опеке у кречном малтеру, бетонске и дрвене конструкције, ентеријера украшеног модернистички обликованим елементима, складном и функционалном формом и простором - истичу из Завода. - Објекат је саздан од форми кубичних облика, конципиран у духу функционалистичке архитектуре презентоване у високом естетском домету. Функција објекта и форма су обједињени и уклопљени у природно окружење, што високо вреднује ову грађевину према критеријумима естетског функционализма - навео је Завод и додао да се у "примењеном концепту кубичног волумена сагледава утицај архитекте Адолфа Лоса".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице

ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице

АМЕРИЧКИ војни истражитељи верују да је вероватно да су америчке снаге одговорне за напад на иранску школу за девојчице у којем је у суботу погинуло више десетина деце, али још нису донели коначан закључак нити су завршили истрагу, рекли су за Ројтерс двојица америчких званичника.

06. 03. 2026. у 08:23

ПЛАНЕТА У СТРАХУ: Списак 11 најсигурнијих земаља у случају Трећег светског рата

ПЛАНЕТА У СТРАХУ: Списак 11 најсигурнијих земаља у случају Трећег светског рата

НАКОН што су америчко-израелски напади на Иран довели до одмазде широм Блиског истока, расту страхови од ескалације која би могла да прерасте у трећи светски рат. Ту су још и актуални рат између Украјине и Русије, сукоби у појасу Газе, као и стална претња кинеске инвазије на Тајван.

03. 03. 2026. у 20:21

Коментари (0)

ИРАН НАПАДНУТ, А РУСИЈА КАЖЊЕНА!  Сергеј Лавров о ономе што шта раде Америка и Израел, а како у свему пролазе Руси