ЗА ГОДИНУ ДАНА СЕДАМ ВРТИЋА: Александра Чамагић, секретарка за образовање и дечију заштиту о инвестиоцним улагањима

Б. Борисављевић

26. 08. 2024. у 11:56

ПОЧЕТКОМ следеће године главни град ће бити богатији за пет нових вртића, а са два нова обданишта која су већ отворена, број предшколских установа је, у периоду од годину дана, већи за седам. Почела је градња још два нова вртића у Блоку 62 у Новом Београду и у Степојевцу. Ради се и на комплетном сређивању школа. Радници су се већ "уселили" у ОШ "Ослободиоци Београда" и Спортску гимназију, које ће потпуно реконструсиане "од пода до плафона". У градској каси је образовању и дечијој заштити намењено никад више новца - 45 милијарди динара, што је чак за 12 милијарди више него прошле године.

ЗА ГОДИНУ ДАНА СЕДАМ ВРТИЋА: Александра Чамагић, секретарка за образовање и дечију заштиту о инвестиоцним улагањима

Фото: Д Миловановић

У разговору за "Новости" Александра Чамагић, секретарка за образовање и дечју заштиту, истиче да је улагање у образовање један од приоритета градских власти. Отварањем седам нових вртића биће обезбеђено око 2.000 нових места за малишане.

- Крајем маја почео је да ради вртић у Баричу у који иде 250 деце. Захваљујући отварању овог обданишта, растеретили смо Обреновац који први пут није имао листу чекања. Обданиште је отворено и у насељу Зуце - наводи Чамагићева. - До краја године предшколску утанову добиће и Умчари. То је прелеп објекат у простору старе школе, која није радиле од 70-их година. До почетка следеће године требало би да буду завршени вртићи у Овчи и Борчи, а приводе се крају радови на објекту у насељу Браћа Јерковић и у Младеновцу. У Борчи и у насељу Браћа Јерковић биће места за по 270 малишана.

Према речима Чамагићеве, у Овчи се гради и централна кухиња у којој ће се припремати 2.500 оброка сваког дана за сва обданишта у насељима на левој обали Дунава. То је изузетно важно за Предшколску установу "Бошко Буха" на Палилули, јер се до сада храна довозила "преко реке" што је, понекад, компликовало доставу. Листа чекања за упис у државни вртић постоји, али је никад мања.

- Унутрашње миграције у граду утичу на то које су предшколске установе најтраженије. Ове године су биле Вождовцу и Земуну, Вишњичкој бањи и левој обали Дунава - истиче градска секретарка. - Обухват деце предшколским образовањем већи је од 80 одсто што је у рангу европских земаља. Од укупно око 100.000 малишана узраста од годину до шест година, државне и приватне вртиће похађа њих око 84.000, а 2013. године их је било око 45.000.

Фото: Д Миловановић

Tekst potpisa

Од септембра прошле године, боравак у државним вртићима је бесплатан, а Град је повећао и субвенције приватним вртићима на 33.000 динара, колико износи економска цена боравка. Међутим, поједини власници предшколских установа су то искористили да коригују ценовнике и поскупе своје услуге.

Фото: Д Миловановић

Александра Чамагић

- Већина приватника се задржала у рангу економске цене или је потребна мала доплата. Међутим, има и oних  који су искористили веће субвенције и поскупели - оцењује Чамагићева. - У неким приватним вртићима деца добијају додатне услуге, као што су курсеви језика, уметничке школице, часови спорта, поједини нуде боравак викендом у вечерњим сатима. У тим обдаништима су веће цене оправдане додатним програмима. До августа прошле године Град је у просеку по детету издвајао окo 18.500 за боравак у приватним вртићима, сада је то 33.000 динара без умањења за дане када дете не иде у вртић.

НОВЕ ШКОЛЕ

Престоници као што је Београд, потребне су и нове основне школе. Средње, за сада задовољавају потребе.

- Као што је градоначелник  Шапић најавио, планирана је изградња основне школе у насељу Вишњица - каже Чамагићева. - Такође, школе су потребне и у Новом Београду, левој обали Дунава. Следеће године биће завршени школа и вртић у Београду на води који ће бити поклоњене Граду и налазиће се у склопу система државних образовних установа.

По угледу на "Митраљету" и Девету гимназију, почела је сређивање ОШ "Ослободиоци Београда" и Спортске гимназије, коју похађају и ђаци балетске школе. Мајстори су и у Трговачкој, Гимназији у Младеновцу, ОШ "Милена Павловић Барили"...

- Како је градоначелник  Александар  Шапић  најавио, реконструкција школе ће се радити комплетно, тако да ће се ђаци практично вратити у нову школу - објашњава Чамагић. - Осим комплетних грађевинских радова и замене столарије, то подразумева и замену намештаја и нову опрему, тако да деца када се следеће године врате не моћи да препознају школу. Спортска гимназија и Балетска школа ће добити нове сале, реквизите, а биће сређен и део дворишта. У Младеновцу се већ увелико ради на уређењу гимназије, сређује се кров у ОШ "Дуле Караклајић" површине око 4.000 квадрата, као и на ОШ "20. октобар". Иако је школа новијег датума ради се комплетна реконструкција фасаде ОШ "Милена Павловић Барили" у Вишњичкој бањи.

"Умивање" Трговачке школе је један захтеван пројекат, с обзиром на то да је зграда на углу Цетињске и Хиландарске под заштитом државе. Неће се мењати се спољашни изглед, већ се ради само "освежавање" у постојећим габаритима. За реконструције које су у току Град је издвојио између 200 и 300 милиона динара по школи, а истим темпом наставиће и следће године. За обнову школа заједно су задужени Секретаријат за образивање, Секретаријат за инвестиције и Дирекција за градско грађевинско земљиште.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

БАЈА МАЛИ КНИНЏА НАПРАВИО СПЕКТАКЛ У АРЕНИ: Чак 20.000 Делија певало углас чувену песму (ВИДЕО)