ПРИВАТНИЦИ ДРЖЕ ВИШЕ ОД 30 ЛИНИЈА: На снази су промене у јавном превозу

Б.Б.

02. 09. 2024. у 11:58

АУТОБУСИ Градског саобраћајног предузећа више не превозе путнике на линијама које почињу са 100, 400 и 700. Са почетком нове сезоне и повратком зимског реда вожње, житељи појединих насеља на левој обали Дунава су од јуче добили су новог аутопревозника - "Стрелу" из Обреновца, како су и највљивали из Града.

ПРИВАТНИЦИ ДРЖЕ ВИШЕ ОД 30 ЛИНИЈА: На снази су промене у јавном превозу

Фото Н. Скендерија

Оно што је било уочљиво првог дана је да су већина аутобуса на линији 101 били соло, што до сада није била пракса већ су саобраћали углавном зглобни. Да ли је то због тога што је била недеља, па и мање путника или ће се та пракса задржати, остаје да се види. Уколико то буде постало свакодневно, а ред вожње остане непромењен сасвим је сигурно да се могу очекивати гужве, поготову у поподневним шпицевима.

Да подсетимо, Привремени орган града је крајем марта усвојио одлуку о усвајању предлога пројекта јавно-приватног партнерства у обављању јавног превоза по којој ће више од 30 линија било поверено приватном партнеру, у периоду на десет година. Како је наведно у одлуци, разлог томе јер Град нема довољно новца за улагање у куповину нових аутобуса којим би ГСП Београд опслуживао потезе 100 и 700, као ни за квалитетно одржавање возила.

У априлу је Секретаријат за јавни превоз расписао јавни позив вредан око пола милијарде евра, који се тиче "приватизације" ГСП-ових аутобуских потеза 100 и 700, на који је стигла само једна понуда - АСП "Стрела" (АСП Стрела доо Обреновац и АСП Стрела доо Уб). Вредност те понуде је око две милијарде динара (без ПДВ) мања од процењене вредности за ово јавно-приватно партнерство. За соло возила "Стрела" је понудила 270 динара (без ПДВ) по километру, за зглобна 337,5 динара по километру, а за мини-бусеве 189 динара по километру.

НОВА ВОЗИЛА НА УЛИЦАМА

Одлука је предвидела да у првих 12 месеци приватни партнер обезбеди нова возила, али ће им "прогледати кроз прсте" и дати рок за набавку од 36 месеци. Један од услова био је и да у петој години трајања овог пројекта приватни партнер поново мора да обнови возни парк у потпуности. Када је реч опремљености возила будућег приватног партнера, предвиђено је да она имају бројаче путника, конекцију на Wifi, опрему за обавештавање путника о стајалиштима, видео-надзор...

Процењена вредност јавног позива за поверавање обављања комуналне делатности јавног аутобуског градског превоза путника на потезима 100 и 700 и још неколико додатних линија била је око 56 милијарди динара без ПДВ. "Стрела" је доставила понуду од 54 милијарде без ПДВ, односно 59,5 милијарди са ПДВ. Предвиђено је да се 31 постојећа линија уступи будућем приватном партнеру, од којих су 27 линија које тренутно држи ГСП Београд, као и четири линије на којима превоз путника обавља конзорцијум "Мобилитас" (раније "Арива"). Осим тога, предвиђено је и увођење неколико нових линија, па би будући партнер престонице опслуживао путнике на више од 35 линија. Од будућег партнера је тражено да има укупно 187 возила (169 у саобраћају и 18 као резерва) од чега 130 соло, 34 зглобна аутобуса и пет мини-бусева.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТИ СИ КРЕТЕН! Жестока свађа у студију Хит твита, Бабић ударио на Антонијевића

"ТИ СИ КРЕТЕН!" Жестока свађа у студију Хит твита, Бабић ударио на Антонијевића

ЖЕСТОКА свађа избила је вечерас у студију телевизије "Пинк" у емисији Хит Твит где гостују председница Народне Скупштине Србије Ана Брнабић, правник Милан Антонијевић и бизнисмен Бранко Бабић.

16. 11. 2025. у 21:55

ЗЕЛЕНСКИ АЛАРМИРАО ЕВРОПУ: Русија ће покренути велику агресију на континент, позната и година

ЗЕЛЕНСКИ АЛАРМИРАО ЕВРОПУ: Русија ће покренути велику агресију на континент, позната и година

УКРАЈИНСКИ председник Володимир Зеленски тврди да Русија планира да покрене велику агресију на европском континенту 2029. или 2030. године, наводећи да на то указује повећана руска производња оружја.

13. 11. 2025. у 10:54

ЗВУЦИ СЕКСА У БРИТАНСКОМ ПАРЛАМЕНТУ: После скандала - ухапшена два мушкарца

ЗВУЦИ СЕКСА У БРИТАНСКОМ ПАРЛАМЕНТУ: После скандала - ухапшена два мушкарца

ДВОЈИЦА мушкарца ухапшена су, па пуштена на слободу уз кауцију, након што је мобилни телефон постављен у Доњем дому британског парламента како би пуштао "сексуалне звукове" током посланичких питања британском премијеру Киру Стармеру.

16. 11. 2025. у 20:32

Коментари (0)

СКАНДАЛ ЗБОГ СРБИЈЕ?! Ево шта се у Босни десило многим навијачима Румуније!