САВСКИ МОСТ УКЛАЊАЈУ У ДЕЛОВИМА: Демонтажа конструкције над реком Савом почоње следеће недеље (ФОТО)

Сњежана Видачковић

26. 10. 2024. у 07:00

ДЕМОНТАЖА Старог савског моста почиње 1. новембра, а расклапање конструкције, сечење и рушење стубова трајаће до октобра 2026. године.

САВСКИ МОСТ УКЛАЊАЈУ У ДЕЛОВИМА: Демонтажа конструкције над реком Савом почоње следеће недеље (ФОТО)

Foto: Zoran Jovanovic

Како за "Новости" кажу у Дирекцији за грађевинско земљиште и изградњу Београда, која је задужена за руковођење овом комплексном акцијом, мост ће бити растављен на делове који ће привремено бити смештени у складишту извођача радова. О трајној позицији старог моста одлучиваће се касније. Истовремено, градиће се стубови и конструкција новог савског моста, за који је прошле недеље Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре издало грађевинску дозволу.

За неколико дана, када саобраћај на мосту преко Саве буде обустављен, почеће искључење и уклањање инсталација.

- Затим ће уследити скидање шина и уклањање коловоза, а после тога расклапање и склањање носеће и главне конструкције - објашњавају, у Дирекцији, за наш лист.

Делови старог Савског моста највероватније биће привремено смештени на простор између Бранковог и Савског моста, на ком сад машине припремају терен. Уклањање старог прелаза над Савом, дугачког 400 метара, део је пројекта који обухвата градњу новог моста на истом месту, као и изградњу тунела од Економског факултета до Булевара деспота Стефана.

- Процена је да ће за три и по године бити готов тунел, док ће мост бити готов за две године - рекао је недавно градоначелник Београда Александар Шапић. - Мислим да ће то бити највећи саобраћајни пројекат који ће смањити гужве у престоници. Заједно са новим мостом за који сам предложио да се зове Нови српски мост изградићемо и пет кружних токова, проширити булеваре и направити потпуно нове приступне саобраћајнице са новобеоградске стране.

Сентиментална вредност

ИЗГРАЂЕН за време Другог светског рата 1942. године као привремен, стари Савски мост тада је био једини у престоници. Има сентименталну вредност за Београђане јер их подсећа на херојско дело учитеља Миладина Зарића, који га је 20. октобра 1944. године спасао од минирања нациста, који су планирали да га током повлачења сруше.

Преко тог моста дан-два после уласка у Београд прешли су борци Шесте личке и Црвене армије и ослободили велики део Срема.

Челници Београда већ годинама траже најбоље решење за стари Савски мост који је, без обзира на честе поправке, у катастрофалном стању. Идеја о његовом премештању није нова. Пре пет година, Град је на свом званичном сајту објавио анкету како би се грађани изјаснили о локацији на коју желе да мост буде пребачен.

Једна од опција, која је и проглашена за избор грађана била је да мост буде постављен у парку Ушће и да представља скулптуру у простору испод које би били организовани културни садржаји. Друга је да буде пешачко-бициклистичка веза између Блока 70 и Аде Циганлије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

ЗВЕЗДА РУСИЈЕ ИЗБАЧЕНА ИЗ АВИОНА У АМЕРИЦИ: Хабиб Нурмагомедов ово није очекивао (ВИДЕО)