МАЈСТОРИ ДОЛАЗЕ НА ДУНАВСКИ КЕЈ: Настављају се радови на линијском парку, оази у центру престонице (ФОТО)

Б. Борисављевић

02. 12. 2024. у 06:45

ПОСЛЕ краће паузе, наставља се изградња Линијског парка, потврдио је за "Новости" Марко Стојчић, градски урбаниста. Он је истакао да је питање дана када ће екипе изаћи на терен и наставити радове на једном од најзначајнијих градских пројеката.

МАЈСТОРИ ДОЛАЗЕ НА ДУНАВСКИ КЕЈ: Настављају се радови на линијском парку, оази у центру престонице (ФОТО)

Фото: Промо

Линијски парк, који ће се у дужини од 4,8 километара простирати од Бетон хале до Панчевачког моста, требало би да стоји раме уз раме са "Хај лајн" парком у Њујорку, "Заграђе" у Москви и "Рејл коридором"

Према речима Стојчића, тренутно се чека да извођач радова обезбеди сву неопходну документацију како би радови могли да буду настављени.

- Наставак не зависи од нас, већ од извођача. Очекујемо сваког дана да се то деси и да га уведемо у посао - рекао је Стојчић. - Радови ће бити настављени уз насеље Дунавски кеј. То ће бити нова зелена оаза за све грађане престонице, који ће моћи да виде какав је потенцијал Београда на обалама Саве и Дунава.

Претварање трасе бивше пруге у модеран зелени појас, према тендерској документацији, коштаће 70,5 милиона евра. До сада је завршена прва од десет целина, од Бетон хале до Бастиона Светог Јакова, на чијем делу је откривена "Водена капија".

БРОЈКЕ

Линијски парк ће имати:

- 5 километара бициклистичких стаза

- 100.000 квадрата пешачких површина

- 200.000 квадрата зелених површина

- 5.000 стабала

- 500 клупа

Простор од Бетон хале до "Панчевца" је као вишенаменску зелену оазу за рекреацију и одмор осмислило 55 младих архитеката. Према пројекту, Линијски парк имаће десет целина у оквиру којих ће бити пешачке и бициклистичке стазе, платои за изложбе, фестивале, клизање, дечја игралишта, спортски терен на отвореном, трим-стазе, скејт парк, кафићи, ресторани, уметнички павиљони, едукативни центри. Новом зеленом коридору укупно ће припасти 22,8 хектара приобаља.

Нова оаза у центру престонице посебно ће утицати на целокупно смањење загађења ваздуха јер је измештена стара индустријска зона. "Линијски парк" чиниће спону централне зоне са запуштеним Доњим Дорћолом, делом Аде Хује и рекама.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МИНИСТАРСТВО СПОЉНИХ ПОСЛОВА: Изненађени смо коментарима Захарове на рачун Србије и председника Вучића

МИНИСТАРСТВО СПОЉНИХ ПОСЛОВА: Изненађени смо коментарима Захарове на рачун Србије и председника Вучића

ДРЖАВНА секретарка у Министарству спољних послова (МСП) Републике Србије Невена Јовановић огласила се на друштвеној мрежи "X" поводом коментара портпарола Министарства спољних послова Русије Марије Захарове на рачун Србије и председника Републике Александра Вучића, истакавши да они као МСП изражавају изненађење поводом истих.

07. 11. 2025. у 14:04

САД ИЗДАЛЕ ГЕНЕРАЛНУ ДОЗВОЛУ ДО АПРИЛА: Одлажу се санкције руској нафтној компанији

САД ИЗДАЛЕ ГЕНЕРАЛНУ ДОЗВОЛУ ДО АПРИЛА: Одлажу се санкције руској нафтној компанији

СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе су данас издале тзв. "генералну дозволу" којом се привремено одлажу санкције Росњефту у Немачкој до 29. априла 2026. године, објавило је америчко министарство финансија.

29. 10. 2025. у 16:17

Хрват чистио бунар - због оног што је пронашао, моментално ЗВАО ПОЛИЦИЈУ

Хрват чистио бунар - због оног што је пронашао, моментално ЗВАО ПОЛИЦИЈУ

ПОЛИЦИЈСКА управа Пожешко-славонске жупаније у Хрватској имала је двоструку интервенцију у суботу, након што су грађани у два наврата пронашли већу количину експлозивних средстава.

09. 11. 2025. у 13:28

Коментари (0)

ЕДИТИН ДЕЧКО ОДАВНО ЈЕ ПОЗНАТ ЈАВНОСТИ: Због убиства своје девојке покушао је отмицу