ТРЕЋИНА КОЛАЧА ЈАВНОМ ПРЕВОЗУ: Пред одборницима Скупштине града данас предлог одлуке о буџету за следећу годину
ГРАД ће у следећој години имати на распологању 171,6 милијарди динара. О предлогу буџета за наредну и пројекцијама за 2026. и 2027. годину, данас расправљају одбрници Скупштине града.
Трећина "колача" или 54,99 милијарди динара резервисана је за организацију саобраћаја и саобраћајну инфраструктуру. Следи образовање са планираних око 35 милијарди динара, од који је највише 29,4 намењено предшколским установама. Планирани суфицит у каси престонице износи 1,7 милијарди динара.
Иако је саобраћај главни "потрошач" из градске касе, издвајања за ове намене су око десет милијарди мања него што је било ребалансом буџета у септембру, када је тај износ достигао чак 65 милијарди динара. У образложењу предлога буџета стоји да је највише новца планирано за функционисање јавног превоза у главном граду, набавку возила за превоз путника и за улагања у друмску инфраструктуру.
Град планира да у 2025. години повуче 10,8 милиона евра кредита Европске инвестиционе банке, као и Европске банке за обнову и развој, и то за пројекте изградње канализације у Крњачи, као и за унапређење енергетске ефикасности у јавним зградама.
ОБНОВА ОБРАЗОВНИХ УСТАНОВА
У предлогу буџета планиран је новац за санацију основних школа "Јелица Миловаовић" у Сопоту, "Лаза Костић", "Милена Павловић Барили", реконструкцију осмолетки "Светозар Марковић", "Милена Павловић Барили", "Краљ Петар Други Карађорђевић"...
За капиталне пројекте у следећој години издвојено је 24,45 милијарди динара. Секретаријат за комуналне и стамбене послове предлогом буџета добија 6,7 милијарди динара, од којих је 400 милиона динара "резервисано" за подвожњак испод пруге ка Новом Саду на раскрсници Булевара хероја са Кошара и Булевара Црвене армије, док је још 1,16 милијарди динара одвојено за "прибављање грађевинског земљишта".
Секретаријату за инвестиције намењено је 9,85 милијарди динара. За реконструкцију Каленић пијаце намењено је милијарду динара, наставку радова на изградњи Линијског парка - 1,35 милијарди динара, а рехабилитација осам рени бунара коштаће 836 милиона динара. Цена платформе за безбедност у школама и предшколским установама је 610 милиона динара.
Иако је изградња гондоле и набавка јарбола и даље ставка у буџету на листи капиталних пројеката, тек у би у 2027. години за гондолу могло да буде издвојено 420 милиона динара, а за јарбол 311,9 милиона динара. За уређење јавних, слободних и зелених површина планирани су трошкови тек у 2027. години и износе 35 милиона динара.
У наредне две године нису планирана издвајања за реконструкцију јавних саобраћајница, саобраћајних објеката и мостова од посебног интереса за град, као што су Француска улица, Улица кнеза Милоша, али ће 2027. године за ову намену бити опредељено скоро 1,5 милијарди динара. За проширење пешачке зоне Кнез Михаилове улице, односно за саобраћајнице Васина, Узун Миркова и према Савској падини у 2026. години биће издвојено 10 милиона динара, док ће годину дана касније та средства порасти на 310 милиона. Проширењу трамвајске и тролејбуске мреже у 2027. години намењено је 1,6 милијарди динара.
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)