ОТРОВ ЗАБРАЊЕН У СРБИЈИ, НАЂЕН НА ОБОДУ БЕОГРАДА: Креозан бачен поред пута, грађани Падинске скеле у страху (ФОТО)
ЖИТЕЉИ Падинске скеле претходних дана су у великом страху за лично, као и здравље своје деце и кућних љубимаца, јер је неко од несавесних грађана на путу ка некадашњој Шећерани бацио инсектицид креозан, отров, који је у Србији забрањен за употребу.

foto: Fejsbuk/printskrin/Ceca Milanović
Наиме, депоновање смећа у овом делу Падинске скеле није непознаница и траје годинама, али нико није очекивао да ће овде наћи забрањени инсектицид.
У Удружењу грађана "Волим падињак" за "Новости" су казали да туда најчешће пролазе ловци са псима, па просипање оваквих супстанци представља огромну опасност и за животиње и за људе.
- Овај пут није нарочито прометан, углавно служи ловцима који туда пролазе, међутим опасност за здравље околине је велика - кажу за наш лист из овог Удружења.
Иако досад на овом месту, од тровања креозаном није страдала ниједна животиња, пре пар година то није био случај.
- У оквиру насеља је пре две године такође просута ова опасна супстанца, тада је, нажалост, неколоико паса и мачака отровано креозаном.
Према наводима Удружења полиција се упутила на лице места, међутим нису успели да утврде тачну локацију где је овај отров бачен.
У разговору за "Новости" директор "Ветерине Београд" је изјавио да од 50 пријава тровања животиња једна буде валидна.Такође, ако којим случајем дође до пријаве да је нека животиња угинулца због тровања, они одмах излазе на терен.
- Суштински, годишње имамо неколико пријава за тровање животиња. После тога, ми у најбржем могућем року са припадницима МУП излазимо на лице места, где јавни тужилац даје налог да се уради токсиколошки налаз да би се сазнало од чега је животиња преминула - казао је Грубић
У фебруару без угинулих тровањем
Грубић је навео да су почетком фебруара добили прјаве о тровању животиња, али да није било случајева да је нека од животиња угинула. Поред разних пестицида и инсектицида најчешће средство које се користи за тровање животиња јесте мишомор.
Када је у питању креозан, он према речима Грубића изазива високу температуру.
- Када се животиња отрује креозаном, телесна температура скаче скоро на 46 степени. У том случају најчешће се користе хладне ињекције да се та температура спусти - закључио је Грубић.
Како незванично сазнајемо, ови препарати се увозе на црно из Турске и Албаније, а стручњаци упозоравају да их, упркос забрани, у нашој земљи има у огромним количинама.
Препоручујемо

СУСПЕНДОВАНЕ ОДЛУКЕ О ИЗМЕНИ ЛИНИЈА ГРАДСКОГ ПРЕВОЗА: Огласио се Секретаријат
17. 02. 2025. у 17:13

ПРИПРЕМЕ ЗА МАЛУ МАТУРУ: Пријаве од 28. фебруара у општини Стари град
17. 02. 2025. у 13:21

РУЉА ИЗВУКЛА БРИТАНЦА ИЗ СТАНИЦЕ И ЗАПАЛИЛА ГА: Полиција није реаговала из страха за сопствену безбедност
БРИТАНСКИ држављанин преминуо је од последица тешких опекотина након што га је, према наводима локалних медија, група људи извукла из полицијске станице и запалила на улици, јавља Скај њуз.
22. 04. 2025. у 12:01

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56
Коментари (0)