СТИГАО БЕСАН КАО РИС: Нови становник зоо-врта, представник угрожене врсте, полако се привикава на ново окружење
БЕОГРАДСКИ зоолошки врт постао је ове зиме богатији за дуго очекиваног становника, мужјака риса, који је у нашу престоницу стигао из мађарског града Мишколца.

Foto: Zoran Jovanovic
Корени су му из Немачке, а иначе живи у европским, централноазијским и сибирским шумама. Приликом транспорта у Београд био је веома нервозан и љут, чиме је оправдао популарну изреку "бесан као рис".
Процедура доласка нове мачке, препознатљиве по ушима попут антена, у "Врт добре наде" трајала је око годину дана због посебне процедуре. Рисеви су угрожена врста која се ретко може видети у природи.
РЕГИСТРУЈ СЕ И ЧЕКА ТЕ 5 ДАНА БОНУСА - БЕЗ РИЗИКА!
Екипа "Новости" је посетила новог становника зоолошког врта, који се полако прилагођава новом окружењу, пространој оази, пуној разних биљака како би све што више личило на шуму.
- Наш мужјак је стар десет година и смештен је у делу где се налазе дивље мачке - каже биолог Кристијан Овари. - Нечујно се креће, а храну хвата у лету. По природи је пргав. Мачке, као и лавови не живе у групи, већ воде самотњачки начин живота. Његов долазак нас је обрадовао, леп је додатак збирци животиња, са едукативног и научног аспекта. Када смо му отворили врата врта, показао је своју нарав и зачуло се режање из кутије.
РЕГИСТРУЈ СЕ И ЧЕКА ТЕ 5 ДАНА БОНУСА - БЕЗ РИЗИКА!
Рис је првобитно био смештен у унутрашњем делу врта, где је прошао кроз стандардне анализе, а потом је дошао ред на период привикавања. Према речима Оварија, на почетку је био веома стидљив и требало му је пар дана да прихвати нови простор, што је нормално за мачке које су изузетно опрезне животиње.
Ђердапска клисура као дом
У БОГАТОЈ природи нашег највећег националног парка "Ђердап" налазе се и рисови, док биолог Кристијан Овари истиче да је већина шумског света попут рисева, вукова и медведа распрострањена широм, како наше земље, тако и Румуније јер се Ђердапска клисура налази код границе са овом земљом.
- Наша станишта су недовољно повезана па је тешко пребројати животиње јер оне не знају за границе, па се тако слободно крећу. Неопходно је и значајно водити рачуна о њима и добро их чувати - каже Овари.
Овај пргави новајлија је изузетно добар скакач и може да ухвати плен у лету.
- Најчешће се храни говедином. Мачке су интересантне јер су једини прави месоједи. Хране се препелицама, пилетином, периодично и морским прасићима, пацовима и зечевима, који су им природни плен. Имају занимљиве шапе, па могу нечујно да се крећу по шумској стељи, што их чини врхунским предаторима - наводи Овари.
За ово пролеће у плану је обогаћивање рисовог простора фонтаном. Такође ће му у зоо-врту поставити "изазов" који њему неће тешко пасти, да храна буде скривена по различитим местима како би могао да истражује што више.
Овари наводи да свака прича око нове животиње има смисао ако она може да се размножава, и ако има женку, па је у наредном периоду циљ пронаћи рису друштво.
Нови становник још није добио име, док у зоолошком врту позивају суграђане да на друштвеним мрежама пошаљу предлоге имена, док ће најкреативнији имати прилику да му постане кум.

"ДА ЛИ НАС ЈЕ ТРАМП ПРЕВАРИО?" Немачки медији брује, шок у Берлину због слања америчких система "патриот" Украјини
ТО ЈЕ била велика нада у заштити од Путинових ракета: у понедељак је председник САД Доналд Трамп најавио да ће Украјини бити испоручено оружје, али да ће Европљани морати све да плате. Сада се испоставља да Немачка неће само финансирати, већ ће морати и сама да испоручи сопствену противваздушну одбрану, иако је већ сада у дефициту, пише немачки Билд.
19. 07. 2025. у 10:22

СКАНДАЛ ТРЕСЕ НЕМАЧКУ: Погледајте колико је Аналена Бербок потрошила на шминку за само три месеца
КАБИНЕТ бившег немачког канцелара Олафа Шолца издвојио је скоро 590.000 евра из јавних средстава за шминкање и уређивање изгледа државних функционера у периоду од 2022. до марта 2025. године, пише Билд позивајући се на податке немачке владе.
19. 07. 2025. у 11:16

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)