"ГРОБЉЕ СПЛАВОВА" НА ВОДИ: Приобаље и сам Дунав иза Хотела "Југославија" препуни нагомиланог отпада
ПРИОБАЉЕ Дунава на Земунском кеју, иза некадашњег хотела "Југославија" закрчено је смећем, дрвећем које се ту накупило уз остатке напуштених пловила у близини.
FOTO: N. Skenderija
Неколико сплавова који су позиционирани у близини локације чувеног хотела, у фази су распадања. Међутим, њихове остатке још нико није очистио, па су грађани забринути у чијој је заправо надлежности брига о чистоћи престоничких река.
У ЈВП "Београд воде" су за "Новости" рекли да је одржавање река у престоници у надлежности Водопривредног предузећа "Галовица", те да они излазе на терен само у ванредним ситуацијама.
- "Галовица" је од Јавног водопривредног предузећа "Србијаводе" добила надлежност за сређивање речног приобаља - каже директор овог предузећа Михајло Јањић.- Али, када су прошле године биле поплаве у Хрватској и Мађарској, ми смо водили бригу о стању Дунава.
Он је истакао да су са једног дела земунске обале уклонили нанос који је ту стајао пуну деценију, те да у сличним ситуацијама поступају по добијеном налогу.
- Пре неколико месеци смо са простора Земуна очистили наплавину која се ту налазила 10 година. У таквим ситуацијама добијамо налог и одлазимо на место на којем је потребна санација реке. За такве ситуације нас може ангажовати и Град Београд - рекао је Јањић.
Од 200 до 70 пловила
КАДА Град заврши уређење, односно изда дозволе, овај део реке, као и простор код Куле Небојша и Београдског сајма, на Дунаву и Сави требало да остане око 70 плутајућих објеката, од 200 колико их је било.
На основу измена и допуна Закона о водама из 2016. године, надлежност над водама првог реда, у које спадају Дунав и Сава, прелази са ЈВП "Београдводе" на ЈВП "Србијаводе", који су ту надлежност препустили "Галовици".
Одлуком о постављању плутајућих објеката прописано је да је власник, односно корисник, обавезан да сплав постави и користи у складу са одобрењем, да га редовно одржава у исправном и уредном стању, штити га од корозије, влаге и воде и да уклања отпатке и нанос око објекта на води. Надзор над применом ове одлуке спроводи инспекција Града.
"Новости" су послали упите и Водопривредном предузећу "Галовица", али одговор нисмо добили.
Препоручујемо
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: "Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати"
ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп продужио је данас ванредно стање на националном нивоу у вези са Западним Балканом, у складу са Законом о међународним ванредним економским овлашћењима, објављено је данас на сајту Федералног регистра САД.
24. 06. 2026. у 17:38 >> 17:45
УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум
КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.
24. 06. 2026. у 18:41
УМРЛА ЈЕ У БОЛОВИМА, У 47. ГОДИНИ Њену смрт Милош никада неће прежалити: "Болест је брзо напредовала"
"БОЛЕСТ је брзо напредовала. За само седам година она је легла у кревет и била је непокретна до смрти."
25. 06. 2026. у 10:29
Коментари (0)