ТОНЕ ОТПАДА ДАВЕ НАСЕЉЕ ДР ИВАН РИБАР: Иза стамбеног блока 71 месецима се одлаже грађевински отпад
ТОНЕ шута и грађевинског отпада из разних делова града, а можда и са даљих локација, површине једног хектара, одлажу се на делу новобеоградског блока 71, у непосредној близини новог кинеског тржног центра, иза насеља Др Иван Рибар.

FOTO: N. Skenderija
Како кажу житељи, отпад се одлаже дуго, али је ситуација ескалирала током прошлог лета где је депонија досад достигла висину од десет метара.
У Секретаријату за инспекцију, надзор и комуникацију су рекли "Новостима" да је инспекција била на терену 25. фебруара, као и да ће се у наредном периоду донети решење о уклоњењу.
Заједнички инспекцијски надзор је 25. фебруара извршила комунална инспекција општине Нови Београд као и Инспекција за заштиту животне средине нашег Секретаријата.
- Иако тамо нису затечни камиони који истоварају отпад, будући да се дивља депонија налази у близини водоснабдевања, проследили смо пријаву санитарној инспекцији. Такође смо обавестили и Министарство животне средине - наводе у Секретаријату за инспекцију, надзор и комуникацију.
Исти извор наводи да је комунална милиција због 25 пријава суграђана издала 15 прекршајних пријава онима који су затечени у тренутку истовара шута, док су у три случаја обавештени надлежни органи како би се предузели даљи кораци.
Велика депонија у Винчи
ЈЕДИНА депонија у којој се организовано одлаже отпад је она у Винчи. У новембру прошле године у овом насељу отворена је електрана за обраду термички чистог и безопасног комуналног отпада.
Београђани годишње створе више од 600.000 тона отпада, док је капацитет прераде 340.000. Остатак отпада одлаже се на депонију.
Ова еколошка бомба отворена је пре скоро пола века и била је једна од највећих и најуређенијих депонија у Европи. Сада из отпада обезбеђује струју скоро за пет одсто и грејање за 10 одсто домаћинстава у Београду.
Од септембра прошле године забрањен је приступ камиона депонији постављањем бетонских баријера и земљаних насипа. Међутим, екипа "Новости" је посетила ову нелегалну депонију и тамо затекла камионе који натоварени шутом иду према одлагалишту. Како преносе медији, највећи део грађевинског шута и отпада доноси се из Блока 4.
Један од житеља овог насеља Н. М. каже да пуни камиони свакодневно пролазе поред његове терасе, да су се станари жалили ГО Нови Београд, али се ништа не мења.
Иза Блока 71, код ове депоније налази се и неформално насеље чији се становници највише плаше да се велика количина отпада не сруши на њих.
- Шаљемо пријаве и жалбе, мада нико не одговара. Комуналци не реагују на наше апеле, али су често на терену са камионима који довозе отпад - каже за "Новости" М. Ј.
Како насељени у овом крају истичу, инспекција покушава да нађе решење за уклањање, међутим, није познато ко је све на овом месту одлагао отпад, па ће се тај процес спровести о трошку државе.
Према речима житеља, овај отпад се касније истовара у водозахвату Сурчинско поље, где је строга зона санитарне заштите београдског водоизворишта.
Гуме,кесе, флаше...
ОСИМ што се иза Блока 71 гомила огромна количина грађевинског шута и отпада, станари неформалних насеља, којих иначе има много на Новом Београду, поред ове, стварају и нову депонију пластичног отпада.
Екипа "Новости" је приликом посете овим дивљим депонијама, поред шута, затекла и велике количине пластичних кеса, флаша, отпада, као и гума.
- Проблем је утолико већи због тога што се земљани ископ и шут довозе са простора некадашње "Фабрике одливака Београд" и "Индустрије мотора и трактора", где је земљиште загађено ливничком шљаком и разним металима и уљима - каже један од житеља овог краја.
Такође, житељи овог насеља наводе да је грађевинским фирмама које се баве изградњом зграда и других објеката лакше да отпад истоваре на овој нелегалној депонији која им је ближе од једине легалне која се налази у Винчи.
Општина Нови Београд већ дуго не одговара на питања о овом отпаду.

РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно
ДОК ПРОСЕЧНИ станари у кинеском граду Џуџоу (провинција Хунан) плаћају кирију од 100 до 225 евра месечно, 18-годишња радница пронашла је необично решење за стамбену кризу: живи у тоалету продавнице у којој ради.
03. 04. 2025. у 14:56

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

"ЗАНЕМАРИЛА ЈЕ ДЕЦУ, ЧУВАЛЕ СУ ИХ ЦИГАНКЕ" Захар открио зашто је оставио Гоцу Лазаревић
СВАКИ од супружника имао је своју верзију приче.
02. 04. 2025. у 17:21
Коментари (0)