ТРАЖИ СЕ МЕСТО ВИШЕ: Родитељи "малих ђака" желе продужени боравак деце у школи

Бранка Борисављевић

17. 03. 2025. у 11:03

МАЊАК места у проуженом боравку хронични је проблем престиничких школа. То се посебно односи на најмлађе ђаке, у првом и другом разреду, где се сваке године тражи место више. Интересовање родитеља је огромно, али школе, због мањка простора или недовољно учитеља, нису биле у могућности да изађу у сусрет свима. Пред предстојћеи упис у први разред, родитељи треба децу да пријаве за продужени боравак.

ТРАЖИ СЕ МЕСТО ВИШЕ: Родитељи малих ђака желе продужени боравак деце у школи

Фото: П. Милошевић

Овај вид наставе, претходних година, користило је између 7.000 и 8.000 деце у 111 основних школа у више од 290 група, па се и ове године очекује тај број ђака. Највише проблема имају школе са великим бројем ученика. Једна од таквих је ОШ "Павле Савић" у Миријеву.

- Велико је интересовање родитеља, али ми немамо довољно простора - каже Милан Крстић, директор школе. - Приликом уписа првака, већина родитеља се изјасни да желе да им деца буду у продуженом боравку. Услов је да су оба родитеља запослена, а предност су имали они који су се први уписали у школу, примаоци социјалне помоћи, деца самохраних родитеља.

ГРАД ИЗДВАЈА 150 МИЛИОНА

ГРАД Београд финансира плате учитељица и учитеља који раде у продуженом боравку за трећи и четврти разред, а за те намене се годишње издваја око 150 милиона динара

Из градске касе се, тренутно, исплаћују зараде за 195 наставника у продуженом боравку у 84 школе и 101 учитеља за први и други разред у 60 школа.

Он додаје да са ђацима раде учитељице и да деца, док су у продуженом боравку, раде домаће задатке, понављају градиво, имају спортске активности, одлазак у природу. Већину школских обавеза малишани заврше у боравку.

С обзиром на то, продужени боравак је услуга која је од великог значаја за родитеље који немају коме да оставе децу после завршетка наставе док су они на послу. Плате учитеља и учитељица у боравку финансирају Град и Министарство просвете, науке и технолошког развоја. Град Београд годишње за ове намене издваја око 150 милиона динара.

Са децом у боравку раде професори разредне наставе, учитељи које ангажују школе, а заинтересовани родитељи се пријављују у школи. Да би једна школа пружила услугу продуженог боравка деце, потребно је да за то има адекватан простор, опрему и наставна средства. Потребна је иницијатива Савета родитеља, сагласност Наставничког већа и одлука Школског одбора.

У продуженом боравку, у зависности од школе, деца могу имати само ужину или и ручак уз то. Просечна цена ужине је око 100, а ручка око 250 динара. На месечном нивоу родитељи треба да издвоје око 5.500 динара за ручак.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДАЊУ САМ МЕДИЦИНСКА СЕСТРА, НОЋУ СТРИПТИЗЕТА: Мушкарци ме се превише плаше, сама сам последњих седам година (ФОТО)

ДАЊУ САМ МЕДИЦИНСКА СЕСТРА, НОЋУ СТРИПТИЗЕТА: "Мушкарци ме се превише плаше, сама сам последњих седам година" (ФОТО)

ЖЕНА по имену Хејли Хупер открила је да јој самопоуздање „уништава“ љубавни живот јер мушкарци сматрају да је „превише застрашујућа“.

23. 05. 2025. у 18:06

Коментари (0)

ДРАМА НА НЕБУ ИЗНАД ПАРИЗА: Гром ударио у авион са тенисерима, морали принудно да слете