ТРАЖИ СЕ МЕСТО ВИШЕ: Родитељи "малих ђака" желе продужени боравак деце у школи
МАЊАК места у проуженом боравку хронични је проблем престиничких школа. То се посебно односи на најмлађе ђаке, у првом и другом разреду, где се сваке године тражи место више. Интересовање родитеља је огромно, али школе, због мањка простора или недовољно учитеља, нису биле у могућности да изађу у сусрет свима. Пред предстојћеи упис у први разред, родитељи треба децу да пријаве за продужени боравак.

Фото: П. Милошевић
Овај вид наставе, претходних година, користило је између 7.000 и 8.000 деце у 111 основних школа у више од 290 група, па се и ове године очекује тај број ђака. Највише проблема имају школе са великим бројем ученика. Једна од таквих је ОШ "Павле Савић" у Миријеву.
РЕГИСТРУЈ СЕ И ЧЕКА ТЕ 5 ДАНА БОНУСА - БЕЗ РИЗИКА!
- Велико је интересовање родитеља, али ми немамо довољно простора - каже Милан Крстић, директор школе. - Приликом уписа првака, већина родитеља се изјасни да желе да им деца буду у продуженом боравку. Услов је да су оба родитеља запослена, а предност су имали они који су се први уписали у школу, примаоци социјалне помоћи, деца самохраних родитеља.
ГРАД ИЗДВАЈА 150 МИЛИОНА
РЕГИСТРУЈ СЕ И ЧЕКА ТЕ 5 ДАНА БОНУСА - БЕЗ РИЗИКА!
ГРАД Београд финансира плате учитељица и учитеља који раде у продуженом боравку за трећи и четврти разред, а за те намене се годишње издваја око 150 милиона динара
Из градске касе се, тренутно, исплаћују зараде за 195 наставника у продуженом боравку у 84 школе и 101 учитеља за први и други разред у 60 школа.
Он додаје да са ђацима раде учитељице и да деца, док су у продуженом боравку, раде домаће задатке, понављају градиво, имају спортске активности, одлазак у природу. Већину школских обавеза малишани заврше у боравку.
С обзиром на то, продужени боравак је услуга која је од великог значаја за родитеље који немају коме да оставе децу после завршетка наставе док су они на послу. Плате учитеља и учитељица у боравку финансирају Град и Министарство просвете, науке и технолошког развоја. Град Београд годишње за ове намене издваја око 150 милиона динара.
Са децом у боравку раде професори разредне наставе, учитељи које ангажују школе, а заинтересовани родитељи се пријављују у школи. Да би једна школа пружила услугу продуженог боравка деце, потребно је да за то има адекватан простор, опрему и наставна средства. Потребна је иницијатива Савета родитеља, сагласност Наставничког већа и одлука Школског одбора.
У продуженом боравку, у зависности од школе, деца могу имати само ужину или и ручак уз то. Просечна цена ужине је око 100, а ручка око 250 динара. На месечном нивоу родитељи треба да издвоје око 5.500 динара за ручак.

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)