ШОЉИЦАМА УКРАШАВА ФАСАДЕ: Руска уметница Ирина Клиучникова на досад невиђен начин декорише зидове и ограде у центру Београда (ФОТО)
МИНИЈАТУРНЕ "вазе" које украшавају зидове и ограде од бетона у центру града привлаче пажњу пролазника, који у њих често ставе цветић или лист како би употпунили њихову намену.

FOTO: Privatna arhiva
Многобројни се питају ко стоји иза оригиналне идеје. Ручно прављене и исцртане керамичке вазице или шољице, како их аутор назива, дело су тридесетшестогодишње руске уметнице Ирине Клиучникове, која је пре две године из Русије дошла у Београд.
Могу се видети у центру, на зидовима у Цетињској, Зеленом венцу, и око раскрснице Кнегиње Љубице и Господар Јованове. Ирину радује када види да грађани цене њен рад, придруже се њеној идеји и дају праву сврху вазицама.
ЕXТРА БЕТ - КВОТА ДО 500 НА ЈЕДНОМ МЕЧУ
Уметничку каријеру започела је на платну, али јој, како каже, та техника ствара мало стреса, па је уживање пронашла у изради предмета од керамике, у линорезу, од стиропора и техници папир-маше. Како је рекла, инспирацију за израду уличних шољица пронашла је у Народном музеју Србије.
- У Музеју сам приметила керамичку шољу у витрини - објашњава Клиучникова. - Одмах сам је повезала са мојом тадашњом личном опсесијом, жутом бојом и шиљцима. Запањила ме је, јер тај облик и боја делују потпуно неуобичајено за древну керамику. За мене је то било као да ми град каже: "Здраво, видим те". Тај тренутак ми је остао урезан, и помислила сам да бих водела да одговорим! Тако сам почела да правим серију малих керамичких шоља.
ЕXТРА БЕТ - КВОТА ДО 500 НА ЈЕДНОМ МЕЧУ
Све вазице су израђене ручно, од глине, и исцртане акрилним бојама. Ирина прича да ствара својим темпом, полако, без тензије.
- Радим потпуно сама. Почињем тако што развијем плочу од глине, затим сечем делове и састављам их док не формирам жељени облик - објаснила је. Као и сваки керамички предмет, вазе пролазе кроз два печења у специјалној пећи на око 1.200 степени. На зид или ограду лепи их грађевинским лепком.
Српски језик на нивоу А1
ИРИНА тренутно похађа школу језика и недавно је стекла сертификат А1 у нивоу знању српског. Њен циљ је да наш језик говори течно.
- Могу да причам, али полако и прилично једноставно. Још увек правим много грешака и често се нађем у смешним ситуацијама.
Наша саговорница је уверена да у Београду има много осећајних и добрих људи који цене лепоту и воде рачуна о њој.
- Више пута сам видела да неко стави малу ружу у шољице, и сваки пут ми то делује нежно и значајно - говори са осмехом на лицу.
Осим шољицама, руска уметница се посвећује и другим радовима, као што су веће вазе за цвеће од картона и глине, штампаним радовима, стикерима и графикама на керамици из њеног пројекта о осећањима и сензацијама.
Да ли припадам овде?
КАДА се доселила у Србију пролазила је кроз уобичајени емотивни стрес, укључујући мисли попут "Коме ми овде уопште требамо" и сличне сумње у себе.
- Не бих рекла да сам заиста имала разлог да се тако осећам, јер су људи у Србији веома пријатељски настројени и увек спремни да помогну. С временом се тај непријатни осећај повукао и сада сам отворенија, радозналија и дефинитивно спремнија да се повежем.
Уметница је подржала и уличну уметност, тачније графите, који се у Београду могу видети на сваком кораку.
- Заиста ми се допада што је Београд пун уличне уметности и талентованих уметника. Волим атмосферу графита, али ме помало заболи кад видим трагове на историјским или реновираним зградама.

БУКТИ РАТ НА УЛИЦАМА ЕВРОПСКОГ ГРАДА: Нападнута возила са децом, одјекују пуцњи и сузавац (ВИДЕО)
ОКО 100 маскираних нападача који су махали металним шипкама и Молотовљевим коктелима напали су аутомобиле на ауто-путу и сукобили се са полицијом у централном француском граду Лиможу.
20. 07. 2025. у 10:03

ШОК ПРИЗОР НА ЕВЗОНИЈУ: Човек стигао на границу у ово време, нема живе душе! Ево када да кренете пут Грчке
ЛЕТЊИ одмор за многе грађане Србије и региона започиње у бескрајном реду на граничном прелазу Евзони, на улазу из Северне Македоније у Грчку.
20. 07. 2025. у 11:15

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)