ПРВЕ ФИЛТЕРЕ ДОБИЛИ ЛАЗАРЕВЧАНИ: Градски челници уручили уређаје за смањење загађења из индивидуалних ложишта
ЛАЗАРЕВЧАНИ који имају индивидуална ложишта у својим домовима први су јуче од Града добили бесплатне филтере за смањење загађења.
Foto: Grad Beograd
У плану је да се угради 150.000 оваквих уређаја на димњаке у скоро свим београдским општинама. Секретаријат за заштиту животне средине обезбедио је пречишћиваче са циљем унапређења квалитета ваздуха, тако ће ове године бити подељено 80.000 филтера, а следеће 70.000.
Зорана Вишњића из села Брајковац и Јелену Јанковић из Лазаревца јуче су обишли председник Скупштине Града Београда Никола Никодијевић и градска секретарка за заштиту животне средине Ивана Вилотијевић. Том приликом они су им уручили уређаје за смањење загађења из индивидуалних ложишта која користе. Ваздух у централним и периферним деловима Београда током зиме је много загађенији него лети. Анализе су показале да највећа загађеност потиче од ложења угља и дрва.
- На територији главног града постоји близу 400.000 индивидуалних ложишта, гледали смо како да на најбржи могући начин дођемо до најбољих резултата - објашњава Никодијевић. - Филтери смањују емисије суспендованих честица у ваздуху за готово 40 одсто. Предвидели смо да у 2025. и 2026. години уградимо 150.000 филтера, имамо капацитет и за остале, али зависи од темпа којим се људи буди пријављивали.
Пријаве у општинама
БЕОГРАЂАНИ који желе да смање емисију загађења ваздуха могу да се пријаве за бесплатну доделу пречишћивача. Приликом подношења захтева потребно је да у својој градској општини попуне формулар и изјаву о поседовању некретнине. Уградња је такође бесплатна и обављају је екипе Комуналног предузеће "Димничар".
Поједини, осим дрва и угља, током грејне сезоне као огрев користе аутомобилске гуме, пластику и шинске прагове што само погоршава проблем. Никодијевић истиче да је велики проблем и густ саобраћај у престоници.
- Набавка нових еколошких возила, која ће обављати јавни градски превоз је начин да смањимо загађење у Београду. Идеја нам је да у наредне две до три године из јавног превоза потпуно избацимо возила на дизел и бензин - рекао је Никодијевић.
Препоручујемо
ВЕЋИ ДЕО ПРЕСТОНИЦЕ БЕЗ ВОДЕ: Велики квар на читавом водоводном систему у Београду
09. 05. 2026. у 15:26
ТОТАЛНИ КОЛАПС У БЕОГРАДУ: Гужве направиле хаос, у овом делу саобраћај готово мили
07. 05. 2026. у 17:46
РУСИЈА ПОНОВО БРУЈИ О ИЗЈАВИ ВУЧИЋА: Речи председника о санкцијама ударна вест у руским медијима
РУСКА агенција ТАСС преноси као ударну вест изјаву председника Србије Александра Вучића који је рекао синоћ да би, уколико би одлучио да уведе санкције Русији, „издао душу народа“.
06. 05. 2026. у 11:22
Срушио се авион код главног града: Погинули сви путници и пилот
Ваздухопловна цивилна управа Јужног Судана саопштила је данас да се срушио авион југозападно од главног града Џубе, при чему је погинуло свих 14 особа које су биле у летелици.
27. 04. 2026. у 16:49
ШОК НА НАЈЛОН ПИЈАЦИ: Србин купио старе столице, вреде право богатство (ВИДЕО)
НА први поглед, чиниле су се као још један комад старог намештаја, али је искусно око препознало о чему је реч.
07. 05. 2026. у 10:25
Коментари (0)