Завршена грејна сезона у Београду: Радијатори ће бити укључивати у складу са температурама

ГРЕЈНА сезона у престоници, која је почела 15. октобра, улази у завршну фазу и формално се данас окончава, али ће испорука топлотне енергије, као и претходних година, бити усклађивана са временским приликама, а не искључиво административним роковима.

Завршена грејна сезона у Београду: Радијатори ће бити укључивати у складу са температурама

Фото: Péter Gudella / Alamy / Profimedia

Директор "Београдских електрана", које загревају 380.000 станова у престоници Вања Вукић каже за "Новости" да ће грејање бити настављено и по истеку сезоне у данима када просечна дневна температура падне испод 12 степени, чиме се обезбеђује континуитет у загревању стамбених простора и избегавају нагли температурни падови у домаћинствима.

Он подсећа да су јасно дефинисани температурни критеријуми који ће и ове године бити кључни за доношење одлука о грејању на дневном нивоу, чиме се обезбеђује правовремена реакција система.

Осврћући се на протеклу сезону, Вукић оцењује да су рад система обележиле стабилност и поузданост, уз изостанак озбиљнијих поремећаја у испоруци.

- Такав резултат није случајан, већ је последица континуираног улагања у техничку инфраструктуру, као и унапређења организације и припреме пре почетка грејне сезоне - каже Вукић.

Он истиче и да завршетак испоруке топлотне енергије не значи и завршетак активности овог јавног предузећа. Напротив, предстоји период интензивних радова на одржавању, ремонту и модернизацији постројења и мреже, који су од пресудног значаја за сигурност и ефикасност система у наредној зими.

Начин функционисања

СВЕ топлотне предајне станице су аутоматизоване и опремљене сензорима који мере спољашњу температуру. Када температура пређе 15 степени, аутоматски се затвара вентил и прекида доток топлотне енергије у објекат.

У тим условима нема потребе за производњом и дистрибуцијом топлотне енергије потрошачима. 

Флексибилност у управљању грејањем, која подразумева прилагођавање реалним временским условима, све више постаје стандард у функционисању оваквих система. На тај начин постиже се равнотежа између рационалне потрошње енергената и потребе грађана за стабилним и континуираним грејањем, посебно у периодима изражених температурних осцилација.

Иако календар означава крај сезоне, из надлежног предузећа јасно поручују да ће приоритет остати - сигурност и комфор корисника, уз спремност система да реагује у складу са стварним условима на терену.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

НОВИ СТРАВИЧНИ ДЕТАЉИ СМРТИ МАРИЈЕ (21): Док лежала непомична, радник повукао језив потез који је шокирао све (ВИДЕО)

НОВИ СТРАВИЧНИ ДЕТАЉИ СМРТИ МАРИЈЕ (21): Док лежала непомична, радник повукао језив потез који је шокирао све (ВИДЕО)

Смрт Марије (21) након банџи скока у Бразилу добила је нови обрт пошто сведок тврди да је запослени уклонио њену ГоПро камеру са места несреће.

16. 06. 2026. у 12:22

Коментари (0)

УЖАСНА ВЕСТ СА ФРОНТА: Терористичке методе Украјине се настављају