БЕОГРАДСКЕ ПРИЧЕ: Кад се археологија "рађала" код Кнеза

Зоран Николић

11. 07. 2020. у 17:52

РЕТКИ су снимци на којима се види Споменик кнезу Михаилу на коњу, постављен 1882. године, заједно са здањима која су га тада окруживала.

БЕОГРАДСКЕ ПРИЧЕ: Кад се археологија рађала код Кнеза

Фото: Новости

Овај амбијент данас краси зграда Народног позоришта, на којем је до садашњег времена било доста интервенција, а зграде које се виде на овом старом снимку одавно више не постоје.

Одмах иза монумента налази се Дом штампарских радника на чијем месту се сада налази Палата "Реунионе", какав јој је био први, предратни назив. Многи је сматрају једним од симбола Београда.

Са десне стране сада се налази зграда Народног музеја, првобитно направљена као Управа фондова. Ту почиње наша прича...

Некада је на месту данашњег Народног музеја стајала кафана "Дарданели". Многи београдски боеми дали су душу овом месту, будући да је била стециште најразличитијих чланова кафанске елите. У то време, као окупљалиште људи од духа било је актуелно Народно позориште, редакције неколико новина, и, дабоме - кафане. Важна је била и Скадарлија ка којој су се постепено "сливали" ондашњи боеми, нарочито после представа које су биле највећи, културни варошки догађаји.

ДРУШТВО АРХЕОЛОГА

Михаило Валтровић је 1883. године постао оснивач Српског археолошког друштва. Покретач је и првог стручног часописа "Старинар".

Прво је завршио Лицеј, па је био у Карлсруеу где је изучавао архитектуру. Давне 1866. године враћа се у Србију, од 1875. постао је професор Велике школе, а 1881. године добио је катедру археологије. Био је и управник Народног музеја.

Током једног таквог дана, док су радници копали постоље за будући споменик, кафански гости су видели да су радови напрасно закочени. Копачи су налетели на некакве чудне цилиндре у земљи, налик омањим бунарима, и застали да мало проуче на какву су то чудновату препреку налетели. Срећом, у том тренутку је туда пролазио Михајло Валтровић, један од ретко учених Срба оног времена.

Он је уочио отиске које су још Римљани оставили у нашем граду.

Била су ту два римска гроба, касније ће се испоставити да је један био из првог, а други из четвртог века нове ере. Римљани тога доба су у свом Сингидунуму често сахрањивали своје покојнике у таквозваним бунарским гробницама. Биле су то ископане рупе налик бунарима, у које су спуштали урне са пепелом покојника. Прво би бакљама опалили ободе бунара како би подземна грађевина остала стабилна што дуже.

Управо на такве гробове налетели су градитељи, а спретни Михаило Валтровић зауставио је радове и успео да забележи све важне детаље везане за ово место. Тако су стари римски печати остали сачувани захваљујући виспрености великог научника, а стручњаци кажу да је због тога Споменик кнезу Михаилу, поред остале симболике коју собом носи, истовремено и - родно место наше археологије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН који живи са супругом и дететом на селу написао је на друштвеним мрежама да месечно троши између 2.000 и 2.500 евра. Објаву је поставио јер је, како каже, приметио да многи троше мање од њега, и то у граду, и занимало га је да ли у нечему претерује.

04. 10. 2024. у 18:13

Коментари (0)

ПРИНЦЕЗА ПОНОВО ТРУДНА: Нова принова у британској краљевској породици