НЕСНОСАН СМРАД ГУШИ ПРЕСТОНИЦУ: Ево шта је узрок, киша прочистила ваздух
НЕПРИЈАТАН мирис који подсећа на фекалије већ неколико дана осећа се у готово сваком делу Београда.
Фото Н.Скендерија
Као и сваке године у ово доба, суграђани који живе у Новом Београду, Миријеву и Вишњичкој бањи имају највише притужби на смрад. Надлежни из Градског завода за јавно здравље објашњавају да је ова појава редовна у летњим месецима, због повлачења водостаја, али да такав ваздух није нимало штетан по здравље суграђана.
Према речима др Андреја Шоштарића из ГЗзЈЗ, претходних дана није било повећавања загађујућих материја у ваздуху над Београдом, а смрад на који се жале суграђани карактеристичан је за ово доба године.
- Увек се у летњим месецима, јулу, а поготово у августу јављају непријатни мириси који највероватније потичу од распадања органских материја, које су свуда око нас - каже др Шоштарић. - Током лета, водостај река опада, а с обзиром на то да град још нема постројење за прераду отпадних вода, све те органске материје које се изливају у реке, остају у приобаљу. Ту су изложене сунцу и високом температурама, распадају се, што за последицу има емитовање таквог мириса. Он јесте непријатан, али није загађујући и ни на који начин не може да угрози наше здравље, само нам утиче на комфор.
Он истиче да ће се ова појава трајно решити када Град изгради фабрике за прераду отпадних вода, чиме ће бити проблем бити трајно решен. До тада, наводи Шоштарић, морамо да научимо да живимо с тим јер се смрад шири сваке године у исто време.
- Ми из Градског завода свакодневно пратимо квалитет ваздуха на више од 30 мерних места широм престонице. Пажљиво смо пратили резултате у последња два дана и видели смо да није било пораста ниједне загађујуће материје. Нема разлога за страх, то је мирис који не траје дуго и морамо да се стрпимо док не нестане.
КИША ОТЕРАЛА СМРАД
НЕПРИЈАТАН мирис који је последњих дана гушио Београђане јуче се нимало или уопште није осећао у целом граду. Киша, која је падала у ноћи између петка и суботе, те пад температуре очигледно су утицали на ублажавање смрада који настаје као последица распадања органских материја у приобаљу. Како су нам рекли стручњаци из Градског завода за јавно здравље, мирис јесте непријатан, али не садржи загађујуће честице, те нема никакве опасности за здравље суграђана.
РАЗЛИКА ИЗМЕЂУ ЛЕТА И ЗИМЕ
ИЗ Градског завода кажу да је током лета у Београду одличан квалитет ваздуха.
- Лети је квалитет ваздуха одличан, за разлику од зиме, јер не раде индивидуална ложишта, а карактеристике атмосфере су такве да не погодују задржавању загађујућих материја у нижим слојевима атмосфере.
Препоручујемо
ОДЈЕКНУЛО ЈЕ КАО ДА ЈЕ БОМБА: Снимак са места где се преврнуо војни камион са тенком (ФОТО/ВИДЕО)
17. 07. 2020. у 22:13 >> 00:34
ЧИСТЕ ДВА КИЛОМЕТРА ПРИОБАЉА: Екипе "Србијавода" ангажоване од Куле Небојша све до марине "Дорћол"
17. 07. 2020. у 06:31 >> 01:05
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
КРЕМЉ РЕАГОВАО НА УЛТИМАТУМ ЗЕЛЕНСКОГ: Ускоро хитан састанак Путина и Лукашенка
РУСКИ председник Владимир Путин и белоруски лидер Александар Лукашенко планирају да се састану у блиској будућности и очекује се да ће разговарати о ултиматуму који је председник Украјине Володимир Зеленски недавно упутио Минску, саопштио је Кремљ.
23. 06. 2026. у 08:02
"БОЖИЈА РУКА" И "ГОЛ ВЕКА" 40 ГОДИНА КАСНИЈЕ: Дан када је Дијего Армандо Марадона постао "божанство" (ВИДЕО)
Дан када се фудбал променио. Постоје голови који доносе трофеје, мењају каријере, али је само један променио историју ове игре.
22. 06. 2026. у 12:45 >> 12:45
Меси питао хрватског фудбалера: "ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН", он каже: "Угасио сам га!"
СА ДВА гола у победи Аргентине над Аустријом, капитен "Гаучоса" је оборио чак четири рекорда Мундијала, од којих је најбитнији онај да је постао најбољи стрелац свих времена на Светским првенствима. Кота "18" - тренутна.
23. 06. 2026. у 16:05
Коментари (4)