ОБНОВА СПОМЕНИКА ХЕРОЈИМA: Најављена реконструкција обележја на Торлаку подигнутог током Првог светског рата
СПОМЕНИК херојима, борцима палим у Првом светском рату, поред Основне школе "Војвода Степа Степановић" на Торлаку биће обновљен.

Фото: Фејсбук/Горан Весић
Уз Цркву Свете Тројице у Кумодражу налази се мало гробље на којем се налази важно, сведочанство о Првом светском рату. Реч је о споменику подигнутом палим српским војницима, страдалим приликом ослобођења Београда после аустроугарске окупације крајем 1914. године.
Обнову је јуче најавио заменик градоначелника Горан Весић на својој фејсбук-страници и истакао да је монумент први пут подигнут на Торлаку у јулу 1915. године, а да је тренутно у веома лошем стању.
- На подизању су били присутни лични изасланик руског цара Николаја Другог, руски и француски официри који су се тада налазили у Србији и борили са српском војском, британски адмирал Ернест Трубриџ и амерички лекар др Едвард Рајан, шеф америчке мисије Црвеног крста у Србији - навео је други човек града.
Пројекат обнове ће морати да уради Завод за заштиту споменика.
Препоручујемо

МАПИРАЊЕ НАСЛЕЂА: Протокол о сарадњи Општине Стари град и Завода за заштиту споменика
10. 09. 2020. у 22:53

ДОГОВОРЕНО ПРИМИРЈЕ ИРАНА И ИЗРАЕЛА: Трамп - Крај рата; Бомбе САД нису уништиле нуклеарна постројења? (ФОТО/ВИДЕО)
РАТ Израела и Ирана - 11. дан.
23. 06. 2025. у 08:17 >> 00:53

ХАМНЕИ ПРЕВАРИО ТРАМПА: Америка гађала празно нуклеарно постројење?
ВИСОКИ ирански извори рекли су Реутерсу да је већина високо обогаћеног уранијума на локацији Фордо уклоњена пре америчког напада.
22. 06. 2025. у 10:37

СЛИКА ИЗ СРБИЈЕ КОЈА СЛАМА СРЦЕ: Трагичан разлог зашто рода 2 дана не напушта згариште - изгорело 2 хектара жита
СВАКЕ године, упркос молбама и апелима, велики број људи пали стрљику и на тај начин долази до пожара у којима страдају туђи усеви, али нажалост и животи невиних бића.
27. 06. 2025. у 16:50
Коментари (0)