БЕОГРАД ДОБИЈА ПАНЧИЋЕВ ЦЕНТАР: Биолошки факултет обезбедио услове за градњу објекта у Ботаничкој башти
БИОЛОШКИ факултет је добио "зелено светло" за сређивање напуштене зграде у Ботаничкој башти "Јевремовац" у којој ће бити изложена комплетна заоставштина Јосифа Панчића и уређен простор за промоцију науке и едукацију.

Фото архива
Како нам је потврдио проф. др Жељко Томановић, декан Биолошког факултета, од градских власти је добијено решење о легализацији објекта, који стоји недовршен и запуштен од 1995. године. Такође, добијена је и грађевинска дозвола за почетка радова.
Према Томановићевим речима, очекује се да радови почну током ове године. За сређивање и комплетно опремање објекта потребно је око 2,5 милиона евра, а новац ће бити обезбеђен из кредита неке од европских банака. За поступак легализације, што је био претходни услов да би се бетонско ругло привело намени, ова високошколска установа је издвојила 6,5 милиона динара.
Уз реконструисани викторијански стакленик из 19. века, Србија ће добити јединствену целину и веома репрезентативан простор на 2.000 квадратних метара намењен еколошком образовању пре свих предшколске и школске деце и студената, али и свих грађана.
БАЧЕНО МИЛИОН МАРАКА
Изградња "Скадра на Бојани" је почела и стала 1995. године. На објекту бруто површине око 1.600 метара квадратних завршени су груби грађевински радови, а уложено је око милион марака.
С обзиром на то да је Ботаничка башта, поред тога што је научна и наставна база, и национално природно и културно добро, односно објекат од значаја за ширу друштвену заједницу, постојећа бетонска конструкција у великој мери је угрожавала намене Ботаничке баште.
Томановић наглашава да је то дуг према чувеном Јосифу Панчићу, првом председнику Српске краљевске академије, који је средином 19. века прославио Србију описујући велики број јединствених биљних врста које, осим овде, не живе нигде у Европи и свету.

Фото архива
- Посетиоци ће имати прилику да виде заоставштину са хербаријумом, омориком, Панчићевим рамондама, његовим драгоценим белешкама, ретким и вредним књигама што је до сада чувано и сачувано у управној згради Ботаничке баште, у непримереним условима - истиче професор Томановић.
- Такође, ту ће бити и лабораторије и учионице за талентовану децу, као и амфитеатар са 190 места, зоолошке збирке, банка семена наших аутохтоних биљних врста, које представљају непроцењиви генетички ресурс. Амфитеатар је намењен посетиоцима за популарна предавања, а могуће је одржавање концерата.
Ботаничку башту "Јевремовац" годишње обиђе више од 50.000 посетилаца, од чега готово 20.000 предшколске и школске деце. Они имају прилику да се упознају са јединственим биљним фондом са више од 300 врста дрвећа и жбунова, и око 800 зељастих врста. Међу њима је близу половине биљних врста које живе у Србији и око 1.000 егзотичних примерака у стакленој башти.

ВУЧИЋ СЕ ХИТНО ОГЛАСИО ИЗ АВИОНА: Стигла ми је фантастична вест од Ђорђе Мелони (ВИДЕО)
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић огласио се из авиона и рекао да му је стигла фантастична вест из Рима.
04. 04. 2025. у 12:49

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

НЕКИ ИХ СМАТРАЈУ "РУЖНИМ И ПРЕВАЗИЂЕНИМ": Која имена су Срби давали деци у време турске владавине?
МНОГА стара, архаична имена се данас враћају у моду. Ипак, када зађемо даље у прошлост и нашу историју, можемо да пронађемо многа која делују врло необично и несвакидашње за српско подручје, а опет инспиративно за будуће родитеље који желе да буду оригинални када су имена за децу у питању.
04. 04. 2025. у 16:40
Коментари (0)