ТОПИОНИЦА НАСРЕД ЧУКАРИЦЕ: После несреће у нехигијенском насељу, испливао вишегодишњи проблем
НЕСРЕЋА у којој је прошле недеље од струјног удара тешко повређено седморо малишана док су се играли на дивљој депонији на Чукарици, поново је покренула вишедеценијски проблем са којим се мештани овог краја сусрећу.
Наиме, више од 20 година траје борба житеља овог дела престонице за измештање нехигијенског насеља и тиме сузбијање емисије штетних материја услед топљења метала дуж Улице Милорада Јовановића, на Чукаричкој падини. Судећи према реаговању надлежних, коначно решење се још не назире.
Паљење каблова и гума које се најмање две деценије "практикује" у овом насељу ствара огромно загађење, па је некада немогуће отворити прозор или изаћи напоље. Материјал који се обрађује овде стиже "захваљујући" несавесним грађанима и локалном становништву које се бави "бизнисом" прераде отпада.
Како за наш лист прича председник општине Чукарица Срђан Коларић, ова локална самоуправа ради све што је у њиховој моћи како би се проблем бар делимично решио.
- Многе фирме су годинама на овој територији, на потезу од ФМП до Белих вода, довозиле претежно грађевински шут и ту га лагеровали - говори он.
- Пошто је тешко утврдити и казнити починиоце, руке су нам биле везане. Ипак, успели смо одређени број да санкционишемо и наплатимо казне. Међутим, то није било довољно, а несавесни грађани наставили су по старом. Општинска инспекција је изашла на терен, а у наредних месец дана треба очекивати да се уклони део депоније у близини далековода. Ипак, велика средства су потребна да се она комплетно санира, па ће нам бити потребна помоћ града.
ДВОЈЕ ДЕЦЕ И ДАЉЕ КРИТИЧНО
СЕДМОРО деце узраста од три до петнаест година, који су повређени од струјног удара јачине преко 6.000 волти у овом насељу, и даље се налазе на јединици интензивне његе у Тиршовој. Како су нам рекли из ове установе, двоје малишана је и даље у критичном стању, а лекари чине све напоре како би их спасли.
Коначно, за овај део града постојии план детаљне регулације којим је планирана изградња мешовитог стамбено-пословног простора, тако да ће становништво пре почетка радова бити исељено.
У међувремену, Општина је покушала да заустави одлагање шута и разног отпада, као и нагомилавање бакра и других секундарних сировина, постављањем велике бетонске баријере на улазу у сметлиште.
- Депонија је тиме званично затворена пре отприлике годину и по - тврди први човек Чукарице.
- Што се тиче помоћи у расељавању житеља овог насеља, ту су процедуре много теже и захтевније. Много њих има пријаву боравка у другим градовима и општинама по Србији. Ми не бежимо од помоћи, али не може ненаменски да се трожи новац грађана општине. У току 2020. године било је шест пожара, а угрожени су пријављени на нашој општини. Тада смо помогли са једнократном помоћи од 45.000 динара.
Неформално насеље на ободу Чукаричке падине постоји сигурно више од две деценије.
- Значајна промена наступила је после бомбардовања 1999. године - истиче наш саговорник који је желео да остане анониман.
- Тада је ово подручје населио велики број данашњих станара, махом са Косова и Метохије. Сам живот поред дивљег насеља не би био толики проблем да они константно у шуми не пале гуме и каблове, од чега су направили малу топионицу. Потом издвајају бакар и продају га, док ми удишемо токсична испарења и дим, што се понавља из дана у дан.
ЧЕСТИ ПОЖАРИ
ОСИМ пожара који је избио пре две недеље и уништио девет барака, избијање ватре учестала је појава у овом нехигијенском насељу. Последњих пет година све је чешће присуство ватрогасних возила дуж улице Милорада Јовановића, а најређи узрок пожара је паљење гума и каблова.
Проблем је потребно што пре решити, али житељи тврде да су куцали на врата свих надлежних институција, од "Беоком сервиса", комуналних и општинских инспекција, полиције и да сви пребацују одговорност. Дешавало се и да у насеље дођу органи реда, па се престане са паљењем на неколико вечери, али се онда опет све врати на старо.
- Иако је пре годину и по постављена баријера, камиони поред ње "опуштено" пролазе и одвозе бакар, што је документовано снимцима на друштвеним мрежама - истиче саговорник.
- Такво неодговорно понашање према околини може бити погубно и за њихову децу, на шта су доктори из нашег насеља указивали неколико пута. У близини се налази и игралиште за фудбал и кошарку, са теретаном и дечјим делом, које је лепо уређено. Али шта вреди, када га, посебно лети, густи дим који долази из дивљег насеља потпуно испразни.
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (1)