ОБОРЕН РЕКОРД У БЕОГРАДСКИМ ВРТИЋИМА: За упис пријављено за четвртину више деце него што има места
ЗА упис деце у предшколске установе заинтересовано је четвртину родитеља више, него прошле године.

Фото: Спасо Младеноски
Према подацима портала "Е управа", на конкурс за место у београдским вртићима стигло је 25.180 захтева, што је око 5.000 више него лане. Уписна квота је око 14.000 места, али ће током лета она бити проширена за предшколске установе, које буду то тражиле, а имају могућности да "спусте црту".
Према речима Славка Гака, секретара за образовање и дечју заштиту, иако је поднето више пријава, увек има пуно дуплих захтева, тако да ће се реална бројка знати ових дана након анализе пријава.
- Ове године понуђено је око 14.000 слободних места, 1.250 више у односу на прошлогодишњи конкурс - рекао је Гак. - Секретаријат за образовање и дечју заштиту ће, током лета, одобравати и до 20 одсто проширења капацитета, тамо где за то постоје могућности. Такође, наставља се субвенционисање боравка деце у приватним вртићима, као и изградња нових државних вртића. Родитељи не би требало да брину, места ће бити.
Он је истакао да велики посао чека уписне комисије, које ће до 7. јуна рангирати захтеве. Родитељи ће, затим, имати и жалбени рок по чијем окончању се, крајем јуна, очекују и коначне листе уписане деце. У Београду је обухват деце, узраста од једне до шест година, предшколским образовањем око 74 одсто, док је 2012. године био само 45 процената. Крајњи циљ је укидање листе чекања и упис свих малишана.
ПРИПРЕМНИ ПРОГРАМ И РАЗВОЈНЕ ГРУПЕ
Уписном квотом је предвиђено 13.949 места, од којих је 2.758 за вртићке групе, 5.922 у јаслама, 4.634 за припремни предшколски програма и 618 у развојним групама. У односу на прошлу годину, број слободних места је већи за 1.250, али се до краја године, очекују и додатни капацитети, јер је у току градња или адаптација шест обданишта.
Скоро две трећине молби је за пет предшколских установа - Нови Београд, Земун, Палилула, Чукарица, Вождовац и Звездара. На Савском венцу, у Сопоту, Лазаревцу, Барајеву, као и Старом граду и Врачару ће, по свему судећи, сви заинтересовани бити уписани.
Препоручујемо

КИНА ЗАБРАЊУЈЕ СТРАНЕ ШКОЛЕ: Нови закон о промоцији приватног образовања
17. 05. 2021. у 12:36

УПИСНА КВОТА ВЕЋ ПОПУЊЕНА: За упис у вртић поднето хиљаду захтева више од броја места
23. 04. 2021. у 20:34

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

ВЕЛИКЕ ДЕВОЈКЕ: Федерерове ћерке више нису мале - лепе близнакиње, видите на кога личе (ФОТО)
ПОРЕД њих две, Роџер Федерер је отац двојице дечака - Леа и Ленија.
22. 07. 2025. у 17:19
Коментари (1)