БУДВА НА "НОГАМА": Царевић за враћање виле "Милочер" Карађорђевићима
ПРЕДСЕДНИК Општине Будва Марко Царевић актуелизовао је питање враћања имовине у Црној Гори српској краљевској породици Карађорђевић, коју је, како каже, Црна Гора бесправно одузела.
Потврђујући тај свој став у изјави за Радио слободна Европа (РСЕ), Царевић је рекао да "очекује да ће нова власт радити у интересу државе и грађана, те да ће направити правни систем у којем ће право функционисати како треба".
- Ту само треба добра воља и логика. Ја не одлучујем, али ако се будем питао, јавно износим свој став јер сам и дошао да мењам на боље - додао је Царевић из Демократског фронта (ДФ).
Карађорћевићи су 2005. поднели захтев за враћање некретнина које су им одузете 1947. одлуком Народне скупштине Федеративне Народне Републике Југославије.
Захтевом за реституцију породица Карађорђевић тражи вилу "Милочер", велики део Милочерског парка, парцеле у Пржном и на Светом Стефану, те кућу на Цетињу и објекат у Ријеци Црнојевића.
Престолонаследник Александар Карађорђевић каже да реституција имовине српске краљевске породице у Црној Гори није питање правне основе већ политичке воље.
- Овде није тема имовина краљевске породице, већ питање приватног власништва - наводи он у писаној изјави за РСЕ.
На питање да ли очекује да промена власти у Црној Гори утиче на процес реституције, српски престолонаследник није конкретно одговорио.
- Ситуација је иста као што је била и претходних година – увек је било у рукама владе да учини праву ствар - навео је Карађорђевић.
Црногорска влада и Министарство финансија, у чијем су ресору имовинска питања, нису одговорили на упит РСЕ о томе какав је њихов став поводом захтева Карађорђевића за повраћај имовине.
Царевићев став да држава треба да врати имовину Карађорћевићима наишао је на негативне реакције његових коалиционих партнера - Демократа.
Председник Скупштине општине Будва Крсто Радовић се оградио од могућности повраћаја имовине, додајући: - Осим уколико у међувремену (Царевић) није постао правни заступник породице Карађорђевић, па је ојачао правни тим који их заступа предвођен Аном Коларевић, сестром председника државе Мила Ђукановића.
Из канцеларије Ане Ђукановић су рекли за РСЕ да су они раније заступали српску краљевску породицу, али да је та сарадња завршена пре неколико година.
Огласио се и председник црногорског парламента, лидер Демократа Алекса Бечић, који каже да је “увек поборник братских односа", али да између Петровића и Карађорђевића "увек и на сваком месту бира Петровиће".
Парламент Црне Горе је у новембру 2018. усвојио Резолуцију којом је Подгоричку скупштину, састављену после Првог светског раста, прогасио "нелегалном и нелегитимном", тврдећи да је она "била инструмент којим је извршен преврат у Црној Гори и укинут њен дотадашњи суверенитет...".
Из владајућег покрета УРА, поводом Царевићеве изјаве, пак, позивају на опрез. Посланица УРА из Будве Божена Јелушић каже да је реституција као процес неупитна.
- Што се конкретно имања Карађорђевића тиче, управо због тога што је у питању стицање са позиције моћи, што ту постоји још много других елемената које треба узети у обзир, мислим да је оваква једна брзина, или једна врста сензационализма са којим се овом проблему приступа, индикативна. Чини ми се да треба бити опрезан - оценила је она за РСЕ.
Враћање имовине бившим власницима у Црној Гори је прописано Законом о реституцији из 2004. године, а спроводи га Комисија за повраћај и обештећење која је део Министарства финансија.
Комисија је два пута одбила захтев краљевске породице, 2007. и 2012. године, након чега су Карађорђевићи уложили жалбу.
Поједини овдашњи мештани наводе да су 2017. године први пут сазнали да се у захтеву Карађорђевића помиње и њихова имовина, иако, кажу, генерацијама поседују уредна документа о власништву.
Поводом актуелног случаја, невладино удружење “За лепши Свети Стефан” поручило је председнику Општине Будва да се "остави Паштровића", те да престане да уређује њихово двориште.
Осим у Црној Гори, потомци Карађорђевића тврде да полажу право на имовину у Северној Македонији (Демир Капија) и Словенији (на Бледу, Бохињу и Брду код Крања).
Покушај да Карађорђевићи врате посед на Брду код Крања није успео, јер Словенија има закон по угледу на Француску и сличне земље, којим се имовина враћа уколико је у питању породично наслеђе, али не и у случајевима краљевских поседа, наводи РСЕ.
Препоручујемо
БРОЈКЕ БОЉЕ НЕГО ПРОТЕКЛЕ НЕДЕЉЕ: У Будви 33.000 гостију, надлежни очекују још туриста
12. 07. 2021. у 00:29
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ШУТАНОВАЦ У БРАКУ СА ЋЕРКОМ МИРОСЛАВА ИЛИЋА: Веома успешна, родила му два сина
Драган Шутановац, председник Савета за стратешке политике и некадашњи министар одбране биће нови амбасадор Србије у Вашингтону.
16. 01. 2025. у 13:42
Коментари (1)